Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da` `mneata? rolleyes.gif

La mine scrie la profil. Pe proprie raspundere. yes.gif

O...minora . :flowers:

 

Si la mine la fel! Parol! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna prosteala? Si daca se practica la orice varsta, de ce se spune deseori: "Nu esti cam in varsta sa faci...?"

Dar exact despre asta se discuta aici...cine stabileste cum trebuie sa se comporte un om la 18 ani, la 25, la 30, la 40 etc? Unde gasim regulile acelea?

In ..efectul de turma si nesiguranta pe sine - care nesiguranta este substituita cu falsa rezolvare prin ascunderea varstei?

Un simplu exemplu - o mama care se comporta ca o adolescenta va avea efecte destul de impregnante asupra fiicei ei, care or se va comporta la fel - or se va maturiza mai repede.

 

 

Si la mine la fel! Parol! rolleyes.gif

Parol ca se vede! biggrin2.gif

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna prosteala? Si daca se practica la orice varsta, de ce se spune deseori: "Nu esti cam in varsta sa faci...?"

 

 

Imi pari o persoana destul de serioasa asa ca intrebarea ta e justificata. Tu-l citesti pe Laur, apropo? Acolo e raspunsul :haha:

 

Aia cu "Nu esti cam in varsta sa faci...?" e foarte greu de explicat. Treaba e complexa. In orice caz, e un adevar si sunt de acord ca e o varsta pentru fiecare eveniment al vietii, din cauza presiunii sociale care nu se poate ignora de majoritatea. Asa cum e si o prejudecata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna prosteala? Si daca se practica la orice varsta, de ce se spune deseori: "Nu esti cam in varsta sa faci...?"

Dar exact despre asta se discuta aici...cine stabileste cum trebuie sa se comporte un om la 18 ani, la 25, la 30, la 40 etc? Unde gasim regulile acelea?

Societatea! Acum, depinde si unde te comporti asa. Daca o faci in public, vorba lu Stupid, arati stupid.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Tu-l citesti pe Laur, apropo? Acolo e raspunsul haha.gif

 

 

Bine...dar Laur o face foarte constient de ce face.

Adica, un fel de 'fura ochii' ca sa poata analiza mai bine de la inaltime :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Imi pari o persoana destul de serioasa asa ca intrebarea ta e justificata. Tu-l citesti pe Laur, apropo? Acolo e raspunsul haha.gif

Aoleoo, pe mine ?laugh.png

Pai daca ma citeste si face asa pe strada, o sa fie colega cu Cleric.

Bine, nu chiar. Dar, presupusa,da.

 

140 de kile? scare.gif

eusa_think.gif

E, aia e asa, o licenta poetica. whistling.gif Am vre-o 1 82 acum.

 

Bine...dar Laur o face foarte constient de ce face.

Adica, un fel de 'fura ochii' ca sa poata analiza mai bine de la inaltime biggrin2.gif

Io?! nea.gif

Eu am doar 13 ani, ce sa stiu io ??? tease.gif

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact, exact. Sunt de acord cu voi. Mi-ati inteles punctul de vedere. Societatea impune anumite reguli pe care trebuie sa le respectam. Niste exemple pentru varsta maturitatii vazuta in ochii societatii: nu putem merge la birou in tenisi si blugi, arati absurd sa te dai in carusel si sa tipi ca nebunul, sa iei balonul de sarit al copiilor si sa sari si tu pe el, sa te dai in leagan, sa te rostogolesti prin iarba, sa faci mutrite, sa sari intr-un picior pe strada, sa te pictezi pe fata cu fluturasi, culori, smiley faces etc. As mai avea exemple.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact, exact. Sunt de acord cu voi. Mi-ati inteles punctul de vedere. Societatea impune anumite reguli pe care trebuie sa le respectam. Niste exemple pentru varsta maturitatii vazuta in ochii societatii: nu putem merge la birou in tenisi si blugi, arati absurd sa te dai in carusel si sa tipi ca nebunul, sa iei balonul de sarit al copiilor si sa sari si tu pe el, sa te dai in leagan, sa te rostogolesti prin iarba, sa faci mutrite, sa sari intr-un picior pe strada, sa te pictezi pe fata cu fluturasi, culori, smiley faces etc. As mai avea exemple.

Asta cu biroul deja e altceva. E proprietatea unui patron , la fel si imaginea. Aici nu prea esti in gradina ta, daca ma intelegi. Dar nu toti impun astfel de conduite.

In plus, nu consider ca dicteaza societatea felul in care sa te comporti in anume situatii. Ai voie sa sari in sus ca si o caprita pe strada, cum nu? Daca nu o faci, e pentru ca te temi de cum vei fi judecata, caci in niciun caz nu va veni politia la tine.

Aici incerci sa proiectezi pe societate lipsa de curaj sau consecintele care nu iti convin, in ceea ce priveste parerea altora, asa cu prejudecata cum e, fata de actele tale copilaresti, atunci cand mutrisoara ata arata mai mult de 10 ani smile.png. Analizeaza mai profund problema si ai sa vezi ca societatea in general nu poate sa iti constranga manifestarile copilaresti, dar consecintele jdecatii altora asupra ta - pot sa iti ingreuneze anumite lucruri in viata. E ok, dar trebuie sa fii constienta si perfect impacata cu asta!! - caci nu toti simt nevoia sa se manifesteze copilaros in situatii de bucurie :). Si e perfect normal si acest lucru. Nu crezi?

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, dar nu am afirmat ca mie mi-ar pasa de judecata societatii. Insa, multora le pasa si asta ii face sa simta o discrepanta intre varsta pe care o au si actiunile pe care vor sa le faca. De aceea, revin la ceea ce am spus. E bine ca daca te afli in situatia aceea, sa stii sa faci un echilibru - sa stii unde si cand poti sa faci anumite lucruri, iar atunci, scapi de prejudecati, de priviri ciudate, de reactii acuzatoare etc.

Editat de Itsi Bitsi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×