Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

  

14 membri au votat

  1. 1. Cat de mult va place numele dumneavoastra (de familie) actual?

    • Foarte mult.
      8
    • Mult.
      1
    • Suficient.
      4
    • Putin.
      0
    • Deloc.
      1
  2. 2. Cat de mult va place prenumele dumneavoastra?

    • Foarte mult.
      6
    • Mult.
      6
    • Suficient.
      1
    • Putin.
      1
    • Deloc.
      0
  3. 3. V-ati gandit sa va schimbati numele/ prenumele?

    • Mi-am schimbat deja numele/ prenumele pe cale administrativa.
      0
    • Mi-am schimbat deja numele prenumele pe cale judecatoreasca.
      0
    • Mi-am schimbat numele prin casatorie si imi place mai mult noul nume.
      0
    • Mi-am schimbat numele prin casatorie si imi place mai putin noul nume.
      0
    • Am divortat dar mi-am pastrat numele dobandit prin casatorie pentru ca imi place mai mult.
      0
    • Am divortat si mi-am reluat numele dobandit anterior casatoriei intrucat imi placea mai mult.
      1
    • Ma gandesc deseori sa imi schimb numele.
      0
    • Ma gandesc uneori sa imi schimb numele.
      0
    • Nu m-am gandit niciodata sa-mi schimb numele.
      10
    • Nu vreau sa spun sau nu se aplica in cazul meu niciuna dintre situatiile de mai sus.
      3


Postări Recomandate

@Bogdan - Ce sa-ti zic, cate pretentii.. :lol:

 

Ma gandeam la ceva (@ harald)

Faza aia cu felul in care te privesc oamenii, in functie de cum te cheama, mi s-a intamplat in copilarie, la maturitate n-am mai dat doi bani pe numele unuia sau altuia..

Dar imi amintesc ca eram la tara, copil fiind si era o batrana care trecea mereu prin fata casei bunicii mele, cocarjata, mergea aplecata de mijloc, care aduna balega de cal sau vaca.. isi renova cocioaba, era intr-o renovare perena. O chema Marghioala.. saraca.

Editat de S.M. Poupincourt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista situatii in care prenumele pe care parintii il aleg pentru un copil reflecta intentiile lor inconstiente privind directia in care ar dori sa-l orienteze pe copil. In astfel de cazuri, alegerea prenumelui este secondata de atitudini, comportamente si mesaje parentale congruente cu aceste intentii. Traind intr-un asemenea cadru, copilul poate prelua si indeplini la fel de inconstient "obligatia" de a parcurge traseul gata trasat.

 

Dar daca isi schimba numele copilul (devenit adult)...

[@S.M. Poupincourt: iata ca am schimbat topica, ca sa evit cacofonia si sa fac alta]

...atunci i se schimba acestuia si "destinul"?

Editat de Bogdan_Popescu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista situatii in care prenumele pe care parintii il aleg pentru un copil reflecta intentiile lor inconstiente privind directia in care ar dori sa-l orienteze pe copil.

 

Da, imi imaginez..

Ma tot gandesc la mine.. n-am cum sa nu ma gandesc. Mie mi-au ales nasii de botez ambele nume, dupa numele nasei si respectiv al unuia din copiii lor. Ai mei n-au fost de acord cu nici unul din ele.. Oare in ce fel m-au influentat? Persoane pe care le-am vazut doar de doua ori in toata viata mea.

 

iata ca am schimbat topica, ca sa evit cacofonia si sa fac alta

 

ca topica sa nu faca exprimarea ambigua, se putea zice si "in cazul in care copilul isi schimba numele".

:))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma tot gandesc la mine.. n-am cum sa nu ma gandesc. Mie mi-au ales nasii de botez ambele nume, dupa numele nasei si respectiv al unuia din copiii lor. Ai mei n-au fost de acord cu nici unul din ele.. Oare in ce fel m-au influentat? Persoane pe care le-am vazut doar de doua ori in toata viata mea.

 

In cazul meu, cel de-al doilea prenume nu a fost utilizat niciodata de nimeni, deci nu cred ca m-a influentat. Dimpotriva, am un prieten din copilarie care poarta exact ce de-al doilea prenume al meu si oricine dintre apropiatii mei utilizeaza acest prenume se gandeste la prietenul meu, in niciun caz la mine.

 

ca topica sa nu faca exprimarea ambigua, se putea zice si "in cazul in care copilul isi schimba numele".

:))

 

Da, dar ar fi insemnat sa renunt la structura conditionala "daca..., atunci..." :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul meu, cel de-al doilea prenume nu a fost utilizat niciodata de nimeni,

 

nici al doilea al meu nu a fost folosit de nimeni, ca i-am avertizat.. unde le stau picioarele, le va sta si capul.

 

Da, dar ar fi insemnat sa renunt la structura conditionala "daca..., atunci..." :)

 

..structura la care tu tii.. :)) iti place sa conditionezi? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca isi schimba numele copilul (devenit adult) atunci i se schimba acestuia si "destinul"?

 

Oare in ce fel m-au influentat? Persoane pe care le-am vazut doar de doua ori in toata viata mea.

 

Nu influenteaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi pare rau ca am doua nume, insa pana la urma mi se potriveste, ca si io sunt doua.

Imi mai pare rau si pentru ca am cedat la insistentele nasilor si i-am pus si fiica-mii doua nume.

Urmatorii mei copii vor avea fiecare cate un sigur nume, atat.

 

On: imi place numele Ilinca. Mai toate numele vechi romanesti au devenit ridicole, de cand cu Alexandre, Andree si Biencute.

Si mai on: la bunica la tara, nimeni nu e strigat pe nume, toti au porecle. Exemple:

-Puliș;

-Ceaunel si fiul lui, Cap de tuci;

-Burtoșica;

-șobolanul cu mustata galbena- asta e una pe care nu o suporta bunica, adica mamaia, ca asa ii zic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca o sa am copil o sa ii pun numele Alex. Indiferent de sex.

Eu mă mai g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

numele Ilinca. Mai toate numele vechi romanesti au devenit ridicole, de cand cu Alexandre,

Și Ilinca nu e de fapt anticul Elena? Care nu e tocmai rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×