Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

  

14 membri au votat

  1. 1. Cat de mult va place numele dumneavoastra (de familie) actual?

    • Foarte mult.
      8
    • Mult.
      1
    • Suficient.
      4
    • Putin.
      0
    • Deloc.
      1
  2. 2. Cat de mult va place prenumele dumneavoastra?

    • Foarte mult.
      6
    • Mult.
      6
    • Suficient.
      1
    • Putin.
      1
    • Deloc.
      0
  3. 3. V-ati gandit sa va schimbati numele/ prenumele?

    • Mi-am schimbat deja numele/ prenumele pe cale administrativa.
      0
    • Mi-am schimbat deja numele prenumele pe cale judecatoreasca.
      0
    • Mi-am schimbat numele prin casatorie si imi place mai mult noul nume.
      0
    • Mi-am schimbat numele prin casatorie si imi place mai putin noul nume.
      0
    • Am divortat dar mi-am pastrat numele dobandit prin casatorie pentru ca imi place mai mult.
      0
    • Am divortat si mi-am reluat numele dobandit anterior casatoriei intrucat imi placea mai mult.
      1
    • Ma gandesc deseori sa imi schimb numele.
      0
    • Ma gandesc uneori sa imi schimb numele.
      0
    • Nu m-am gandit niciodata sa-mi schimb numele.
      10
    • Nu vreau sa spun sau nu se aplica in cazul meu niciuna dintre situatiile de mai sus.
      3


Postări Recomandate

asa pot si ei sa zica "am facultate" sau "am farmacie".. :haha: sa mor daca te mint.

 

cred ca mai este un topic despre nume, in care am zis un nume pe care l-am intalnit.. si anume Eromanga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@`Andreea

De fapt, mai concret, astfel de nume isi pun tiganii...

 

Mi-am amintit de un baiat de medici pe care il cheama Gandacel. :blink: Nu erau colorati.

 

Am avut odata un profesor pe care il chema, ca prenume, Frumos. Si nu era o ironie a sortii, chiar era frumos... :doh:

 

De ce i-ar pune o mama copilului ei numele Afrodita? Nici asta nu inteleg...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista o teorie conform careia numele dat la botez iti influenteaza destinul.

De asta uit eu mereu ce inseamna Andreea. :P

Spunand asta, mi-ai amintit de ceva anume, urmeaza sa deschid topic la astrologie. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai gasit un articol interesant din care citez:

 

În dorinţa de a se evidenţia şi de a-şi exprima bogăţia sufletească, moldovenii s-au întrecut în a da prenume cât mai originale: Ţărăncuţa, Cristalin, Dumbrăviţa, Revelino, Romaniţa, Drăgostina, Miralina, Aelita, Gabriel Nicolae La-Falaise, Crăiţa, Dulciana , Mrazic, Dura, Levâi, Ling, Borsros, Buric, Bou, Purcica, Guzgan, Balaur, Laba, Bâcioc, Ou, Chefir, Rachiu, dar si cateva mai greu de pronuntat: Pulic, Pulenco, Tîta.

 

La inceputul anului 2011, Papa a declarat razboi parintilor care pun nume de botez ciudate, inspirate de catre celebritati, fructe sau masini sport. El a pledat pentru alegerea unor nume de botez specifice Calendarului Crestin [...]

 

Legile au fost scrise, iar parinti din intreaga lume au fost pusi in fata unei liste cat se poate de obiectiva de nume de botez ilegale:

 

1. Noua Zeelanda

Legea interzicerii numelor de botez in Noua Zeelanda se bazeaza pe "bun simt". De aceea, numele Tatula Does the Hula From Hawaii (Tatula danseaza Hula din Hawaii), care apartinea unei fetite de 9 ani, a fost dezbatut in instanta, cu ocazia luptei pentru custodie a parintilor. Judecatorul aferent cazului, care s-a pronuntat impotriva unui nume "botjocoritor pentru copil", a mentionat si alte nume de botez pe care le-a decretat ilegale: Fish and Chips (Peste si Cipsuri, apartinand unor gemeni), Yeah Detroit, Keenan Got Lucy si Sex Fruit.

 

In mod curios, Number 16 Bus Shelter (Depoul de autobuze numarul 16) si Violence (Violenta) au fost permise….

 

2. Italia

In 2008, instanta a interzis unui cuplu italian sa isi boteze copilul Venerdi (Vineri). Judecatorul s-a gandit ca numele, inspirat de "Robinson Crusoe", i-ar cauza baiatului multe neplaceri pe viitor, insecuritati si un profund sentiment de instabilitate. Ca raspuns, parintii baiatului au amenintat ca urmatorul copil se va numi Mercoledi (Miercuri).. Alte nume respinse de instanta? Dalmata, care inseamna…dalmatian in italiana.

 

3. Suedia

"Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116″ este chiar numele pe care un cuplu din Suedia a incercat, in 1996, sa il dea copilului lor. Aparent, numele se pronunta "Albin" iar parintii l-au ales ca forma de protest impotriva legilor stricte ale Suediei referitoare la numele de botez. Straniu, dar numele – Metallica, IKEA, Veranda si Q. "Google" a fost acceptat.

 

4. Malaysia

Fata de alte tari care treptat devin mai permisive in privinta restrictiilor legate de numele de botez, Malaysia a formulat in 2006 o lista cu exemple de nume aflate in neconcordanta cu traditiile religioase ale tarii.

Unele dintre ele sunt Chow Tow (Cap Murdar), An Chwar (Sarpe), Khiow Khoo (Cocoasa), Sor Chai (Nebun) sau Woti (Futai).

 

5. China

Cu o populatie de peste un bilion, gasirea unui nume de botez original in China poate fi destul de greu. Probabil acesta este motivul pentru care un cuplu chinez a decis sa isi numeasca copilul "@", care in simbolurile chinezesti seaman cu expresia "iubeste-l". Autoritatile nu s-au lasat insa impresionate..

 

7. Danemarca

Danezii au la dispozitie o lista cu 7.000 de nume de botez ilegale, de la care ai nevoie de permisiune speciala pentru a devia prin ortografie sau cuvinte compuse. Din fericire, "Anus" si alte 300 de nume de botez ciudate din fiecare an, nu au primit acordul autoritatilor.

 

9. Japonia

In 1993, un parinte japonez si-a numit fiul Akuma (care in traducere literara inseama Diavol). Autoritatile au vazut cazul ca un abuz al drepturilor parintilor si au dezbatut in instanta renumirea copilului. In cele din urma, juniorul a capatat un nou nume de botez, mai putin demonic…

 

10. [Republica Moldova]

 

Cu sprijinul autoritatilor, vecinii de peste Prut au noi copii fericiti cu numele de Mirel (prenume) Joaca-Bine, Mariano-Monamur Stelian (prenume) Ion, Superman (prenume) Sava, Batman Bin Suparman, Bred (prenume) Pit, Beckham Figo Zidan (prenume) Poenaru, Alexandru-Dick (prenume) Pasarica, Tom-Mac-Bil-Bob-Constantin (prenume) Cojocaru, Verginica (prenume) Vacagrasa.

 

Merita citit tot articolul. ;)

 

exista o teorie conform careia numele dat la botez iti influenteaza destinul.

 

Kabbalah, numerologie sau te referi la altceva?

Editat de Bogdan_Popescu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fish and Chips, Yeah Detroit, Keenan Got Lucy si Sex Fruit.

Number 16 Bus Shelter

Mariano-Monamur

Batman Bin Suparman,

Alexandru-Dick

 

:rot: fish and chips :rot: mor..

 

in alta ordine de idei, cunosc pe cineva pe care il cheama Giani Dick (ambele sunt prenume)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×