Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

  

14 membri au votat

  1. 1. Cat de mult va place numele dumneavoastra (de familie) actual?

    • Foarte mult.
      8
    • Mult.
      1
    • Suficient.
      4
    • Putin.
      0
    • Deloc.
      1
  2. 2. Cat de mult va place prenumele dumneavoastra?

    • Foarte mult.
      6
    • Mult.
      6
    • Suficient.
      1
    • Putin.
      1
    • Deloc.
      0
  3. 3. V-ati gandit sa va schimbati numele/ prenumele?

    • Mi-am schimbat deja numele/ prenumele pe cale administrativa.
      0
    • Mi-am schimbat deja numele prenumele pe cale judecatoreasca.
      0
    • Mi-am schimbat numele prin casatorie si imi place mai mult noul nume.
      0
    • Mi-am schimbat numele prin casatorie si imi place mai putin noul nume.
      0
    • Am divortat dar mi-am pastrat numele dobandit prin casatorie pentru ca imi place mai mult.
      0
    • Am divortat si mi-am reluat numele dobandit anterior casatoriei intrucat imi placea mai mult.
      1
    • Ma gandesc deseori sa imi schimb numele.
      0
    • Ma gandesc uneori sa imi schimb numele.
      0
    • Nu m-am gandit niciodata sa-mi schimb numele.
      10
    • Nu vreau sa spun sau nu se aplica in cazul meu niciuna dintre situatiile de mai sus.
      3


Postări Recomandate

exista o teorie conform careia numele dat la botez iti influenteaza destinul.

E mai mult decât o teorie. Nomen est omen, spuneau latinii.

 

Deși nouă ne place să credem că lăsăm ce impresie vrem noi și suntem ce vrem noi, în realitate suntem așa cum ne consideră ceilalți, pentru că ei ne tratează în funcție de ce cred ei despre noi, nu în conformitate cu realitatea obiectivă. Numele e o componentă importantă în povestea asta. Oamenii au o anumită imagine preconcepută despre persoana purtând un anumit nume. Într-un anumit mod se vor gândi la un băiat numit Robert și cu totul altfel se vor gândi la un băiat numit Ghiță.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar insemna ca toti cei care au un nume amuzant sau mai uratel, ajung rau sau foarte rau in viata, iar cei pe care ii cheama ca pe nu stiu ce imparat sau ale caror nume au nu stiu ce rezonanta nobila, ajung "bine", indiferent de conditiile in care cresc si se dezvolta?

Raman la parerea mea, sunt doar teorii. Nu exista nimic palpabil care sa le faca sa fie mai mult de-atat.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numele influenteaza dar pe baza de numerologie. Nu pe cat de amuzant e numele sau urat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

d-acord cu amarena. cu care impart prenumele. unul dintre. celalalt e nume sfant. asa-s si eu, o sfanta :aranjare:

 

Daca o sa am copil o sa ii pun numele Alex. Indiferent de sex.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unele nume au o muzicalitate deosebita (evident, doar pentru anumite persoane). De exemplu, mie cand eram mic imi placea numele Eliza. Visam sa ma casatoresc cand o sa fiu mare cu cineva care poarta acest nume LOL

Nu cunoscusem pe nimeni cu numele Eliza, doar il auzisem intr-un context oarecare. Mi-a placut acest nume foarte mult pana cand am cunoscut o persoana reala cu numele Elisabeta, scurtat de apropiati in Eliza sau Lisa... Dupa aceea, mi-a trecut....

Acum nu pot sa spun ca am o atractie speciala pentru un nume sau altul ori pentru anumite sunete. (Pot sa spun ca ma incomodeaza oarecum numele cu "R" din cauza ca il pronunt nevibrat, ca in engleza, altfel nu pot... LOL)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar insemna ca toti cei care au un nume amuzant sau mai uratel, ajung rau sau foarte rau in viata, iar cei pe care ii cheama ca pe nu stiu ce imparat sau ale caror nume au nu stiu ce rezonanta nobila, ajung "bine", indiferent de conditiile in care cresc si se dezvolta?

 

Exista situatii in care prenumele pe care parintii il aleg pentru un copil reflecta intentiile lor inconstiente privind directia in care ar dori sa-l orienteze pe copil. In astfel de cazuri, alegerea prenumelui este secondata de atitudini, comportamente si mesaje parentale congruente cu aceste intentii. Traind intr-un asemenea cadru, copilul poate prelua si indeplini la fel de inconstient "obligatia" de a parcurge traseul gata trasat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×