Sari la conținut
Forum Roportal
Alla2000

Ai facut vreodata orice fel de magie, vrajitorie, etc...?

Postări Recomandate

si cu ce te ajuta? poti schimba viitorul? si rau , de ce sa faci? mai devreme sau mai tarziu, totul se plateste

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si cu ce te ajuta? poti schimba viitorul? si rau , de ce sa faci? mai devreme sau mai tarziu, totul se plateste

 

Sunt de acord cu tine, dar eu nu am spus ca am facut rau, am spus ca magia este o stiinta. Prin intermediul ei se poate face si bine, daca vrei sa faci, daca nu, poate fi folosita in scopul cunoasterii. Observ ca aproape toti confunda magia cu altceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de acord cu tine, dar eu nu am spus ca am facut rau, am spus ca magia este o stiinta. Prin intermediul ei se poate face si bine, daca vrei sa faci, daca nu, poate fi folosita in scopul cunoasterii. Observ ca aproape toti confunda magia cu altceva...

 

 

Spui ca "prin intermediul ei se poate face si bine", cum numesti tu acea magie prin intermediul careia se face rau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spui ca "prin intermediul ei se poate face si bine", cum numesti tu acea magie prin intermediul careia se face rau?

 

Magie, folosita de oameni rai. Stiu ca de multe ori am tendinta sa idealizez si sa consider ca oamenii care ajung sa inteleaga si sa foloseasca magia sunt doar oameni buni. In realitate sunt si rai... daca ar fi dupa mine ar fi doar buni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, preponderent magia este folosita de catre rau si pentru rau, in aceste timpuri. Ai dreptate, oameni nu sunt rai, ci sunt posedati de catre rau datorita somnului adanc in care se gasesc. Asta-i crudul adevar din pacate. Daca nu facem ceva pentru ca sa ne trezim o data pentru todeauna, iadul va pune incet, incet, stapanire pe acest biet pamant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand spui magie neagra nu poate fi ceva bun ( tot cu necuratul se lucreaza) magia alba sau magia neagra tot uneltele draqului sunt ca nu exista vrajitoare albe si vrajitoare negre ...eu nu am auzit sa se faca bine cuiva cu ajutorul magiei negre ..chiar dimpotriva.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Magie, folosita de oameni rai. Stiu ca de multe ori am tendinta sa idealizez si sa consider ca oamenii care ajung sa inteleaga si sa foloseasca magia sunt doar oameni buni. In realitate sunt si rai... daca ar fi dupa mine ar fi doar buni.

Nu, magia, folosita in scopuri rele. Magia poate fi considerata 'buna' sau 'rea' atunci cand este definit scopul pentru care este folosita. Tehnicile de magie pot fi active sau pasive. Tehnicile active urmaresc atingerea unor obiective prin directionarea unei forme gand asupra unei tinte. Tehnicile pasive sunt tehnici cu scop de protectie. Ele sunt constituite de confectionarea si purtarea unor talismane, de impregnarea unor obiecte cu forme gand sub forma de pecete spirituala cu rol de paza si protectie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate, preponderent magia este folosita de catre rau si pentru rau, in aceste timpuri. Ai dreptate, oameni nu sunt rai, ci sunt posedati de catre rau datorita somnului adanc in care se gasesc. Asta-i crudul adevar din pacate. Daca nu facem ceva pentru ca sa ne trezim o data pentru todeauna, iadul va pune incet, incet, stapanire pe acest biet pamant.

Ma conving tot mai mult ca somnul care ne posedeaza nu este altceva decat somnul prostiei, ignorantei, superficialitatii. Iar magia nu este ceea ce pare. Exista o confuzie de definitii si concepte despre magie, vrajitorie, etc.

 

"Ai facut vreodata orice fel de magie, vrajitorie, etc...?"

Uite acum voi face o magie: aprind un bec. S-a apins... Magie? Pentru mine stiinta, pentru tribul Kukubangu magie...

Asa si cu magia pentru noi, stiinta pentru altii...

 

In ceea ce priveste vrajitoria.... Ii ofer tribului Kukubangu un generator si un bec. Cand ei vor aprinde becul, vor face vrajitorie, si nu magie, pentru ca ei nu stiu ce fac, vad doar rezultatele. Astfel din nestiinta, prin simpla vrajitorie, se pot electrocuta cu usurinta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si cu ce te ajuta? poti schimba viitorul? si rau , de ce sa faci? mai devreme sau mai tarziu, totul se plateste

Pai,cind cineva face tot ce-i sta in putinta sa te omoare,cind vezi cu ochii tai cum te duci pe copca,cind constati ca alte "gunoaie" nu glumesc,ce faci? :doh: Iti astepti spasita moartea in ideea ca isi vor primi plata?

Sa fim seriosi!

Pe mine se straduiesc unii, sa ma termine.Rabdarea mea e pe sfirsite.Si sunt "taurasul" Ferdinand.M-a cam intepat musca...si incep sa vad rosu...

Treaba lor...eu ramin sa sting lumina.

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, magia, folosita in scopuri rele. Magia poate fi considerata 'buna' sau 'rea' atunci cand este definit scopul pentru care este folosita. .

 

pai aici e problema. Ce e bine pentru mine, poate fi rau in opinia altuia.

Cum definesti?

Ca sa poti discerne binele de rau, trebuie sa ai un sistem de valori corect. Acest lucru tine mult de educatia omului, de instruirea lui.

problema e ca azi , peste tot , valorile s-au rasturnat cu capu-n jos, astora mici nu mai are cine sa le spuna, ce e cu adevarat bine sau rau, pt ca nici adultii nu mai stiu asta

Si atunci nu mai e de mirare, ca pustoaice necoapte, dupa ce citesc pe net cum se fac procedee wodoo, umbla in poseta cu papusici intepate cu ace, sa-l pedepseasca pe nemernic, ca a parasit-o pentru Mimi...da'ce, si in reclama aia misto de la televizor a vazut la fel, si intr-un film american de la ProTv :doh: ......iar sfatuitoarea suprema, ma-sa, ii repeta zilnic mantra "fato, in ziua de azi tre'sa-ti vezi numa de interesu tau, sa fii numa pentru tine, auzi tu?"

 

Iar coana mare nu va avea nici un fel de greturi sa faca o vizita-doua la vre-o Ciresica, Sultana sau Mercedesa din Buftea,ca sa-i poata intra odorul mediocru si puturos la vre-o facultate teapana cu locuri limitate, halind ca pelicanul - rapid si fara remuscari , promisiuni de genul: sa-ti faca mama o trimisatura de o sa le ia, mancatias, pe toate tocilarele si emenentele alea de-acolo lesinul de no sa mai tzaie minte nici cum le cheama, si-o sa ai si tu copkila studenta, fataaaaa!

 

Problema e ca ambele vor fi ferm convinse ca ceea ce fac e numai de bine! binelelor, desigur, ca altul nu conteaza! :doh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×