Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oamenii resimt empatie doar pentru situatii prin care au trecut, prin care trec sau prin care este credibil ca vor ajunge sa treaca vreodata. E lesne de observat asta, de exemplu, aici, pe forum. De exemplu, am zero empatie si compasiune pentru persoanele care se chinuie sa renunte la fumat. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lipsa empatiei e apatie sau detasare emotionala?

 

Eu cred că e psihopatie. Detașarea emoțională e profesionalism, dar asta nu înseamnă lipsa empatiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a nu se confunda cu lipsa de interes. doar unele situatii reclama empatie, cele cu un continut emotional presupun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, de ce? Empatie înseamnă a înțelege realitatea celuilalt, până la urmă. Nu e nevoie ca situația respectivă să aibă conținut emoțional.

 

Empatie înseamnă să recunoști (să fii conștient de) ceea ce simte altă persoană. Sigur că poate exista și un sens mai larg, să simți ceea ce simte acea altă persoană, iar asta implică și conținut emoțional. Totuși, dacă o persoană e în doliu după unul din părinți, pot înțelege ce simte acea persoană, dar asta nu mă face să ajung și eu în doliu, că nu era părintele meu. Însă voi avea grijă să nu fac și să nu spun lucruri care pe mine m-au deranjat din partea altora, când eram în doliu.

 

Precizare: aici, doliu se referă la starea sufletească, nu la vestimentație.

Editat de harald
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, de ce? Empatie înseamnă a înțelege realitatea celuilalt, până la urmă. Nu e nevoie ca situația respectivă să aibă conținut emoțional.

 

pai empatia nu e ratiune, intelegere rationala. asa cred, dar nu stiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne intoarcem la topicele unde lumea spala pe jos cu adolescente, ori la cele unde manifesta condescendenta catre diferite dudui avand conduita de o anumita factura? Memoriabil in acest sens este topicul deschis de o soacra care avea o relatie cu ginerele. :lol:

Nobody's perfect. :beach:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

pai empatia nu e ratiune, intelegere rationala.

 

Nu e, dar se bazează pe. Empatie înseamnă să-ți pese de altcineva și să simți nevoia să ajuți acea persoană. Asta vine din suflet. Dar când treci la fapte concrete, trebuie să înțelegi rațional ce l-ar ajuta și ce nu. Pot ajuta o necunoscută agresată pe stradă, dar nu pot ajuta o persoană cunoscută, care stă de ani întregi cu un tip care o agresează. dacă s-ar limita strict la emoții, ar trebui să simt același lucru. Și totuși nu simt.

Editat de harald
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu e, dar se bazează pe. Empatie înseamnă să-ți pese de altcineva și să simți nevoia să ajuți acea persoană. Asta vine din suflet. Dar când treci la fapte concrete, trebuie să înțelegi rațional ce l-ar ajuta și ce nu.

 

mda, asa era eu cat pe ce sa fiu escrocata ziua in amiaza mare. eu eram in stare sa merg sa verific totul :doh:

am avut noroc ca m-a vazut cineva, un inger de femeie, care o patise si ea

 

apoi la randul meu am alertat pe altcineva care cazuse in aceeasi capcana :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii resimt empatie doar pentru situatii prin care au trecut, prin care trec sau prin care este credibil ca vor ajunge sa treaca vreodata.

 

Fals. Sună un prieten! blum.gif

Sa ne intoarcem la topicele unde lumea spala pe jos cu adolescente,

 

Acea adolescentă face cu bună știință ceea ce face. A fi empatic cu ea înseamnă să te lași prostit. Nu poți fi empatic cu un hoț de buzunare pe care tocmai l-a prins poliția. Deși el se află într-o situație grea, bietul de el grin.gif .

 

Cred că aici ar fi nevoie de [5 o'clock] să explice. Îmi dau seama că fac o distincție, știu de ce o fac și știu că e corect să o fac, dar nu reușesc să o explic suficient de coerent.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×