Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bun, eu ma raportez la forum, pentru ca observarea acestuia este cea care m-a dus la concluzia amintita mai sus. Presupunand ca ar cineva dreptul de a condamna (mai ales public, sonor) situatiile prin care trece altcineva, ce anume il determina sa empatizeze cu o persoana aflata intr-o situatie condamnabila, sa ii gaseasca circumstante atenuante, si sa condamne o alta persoana, aflata intr-o situatie similara (d.p.d,v. al coeficientului de condemnabilitate :crazy:)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu de cand scrii cu diacritice? :surprise:

 

Eu? De ani întregi. De ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai poate si hotul acela, sau oricare alt infractor, a fost traumatizat psihologic nu stiu cum, si de aceea a ajuns sa se comporte asa. :crazy:

Presupunand ca nu as fi trecut prin destule care sa ma faca sa incerc macar sa-mi pun frana atunci cand ma pregatesc sa sar la gatul cuiva implicat in situatii "condamnabile", la nivel primar, asa, mai degraba as tinde sa condamn o femeie de 60 de ani care are o relatie cu ginerele ei, decat o adolescenta care e implicata in situatii complicate. Si ca sa previn, nu, la 16 ani nu treceam nici pe departe prin genul de sitatie prin care trecea fata care a expus cazul. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce anume il determina sa empatizeze cu o persoana aflata intr-o situatie condamnabila, sa ii gaseasca circumstante atenuante,

 

Nu știu alții cum sunt, dar la mine empatia și situațiile condamnabile se exclud reciproc. Nu pot avea empatie pentru o tipă care se prostituează fiindcă a rugat-o prietenul ei. Nu pot avea empatie pentru un hoț de buzunare, menționat deja mai sus. Dar pot avea empatie pentru amanta unui tip căsătorit, eu nu văd nimic condamnabil în asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai poate si hotul acela, sau oricare alt infractor, a fost traumatizat psihologic nu stiu cum, si de aceea a ajuns sa se comporte asa.

 

Există cleptomanie și există shoplifting, pentru astea poți avea empatie. Dar un hoț de buzunare știe exact ce face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

acum am observat biggrin2.gif

 

Poate să mai fi scris de pe telefon câte un mesaj fără diacritice, dar în ultimii 10 ani am avut tot timpul pe calculator suport de limba română. Am avut mereu de redactat documente care chiar trebuiau să abă toate diacriticele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×