Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt de acord cu faptul ca au o viata fada, din punctul nostru de vedere.

Un om lipsit de empatie ma ingrozeste. Ocolesc asemenea monstri.

Psihopatii si sociopatii nu sunt capabili de empatie.

Cred ca ai dreptate, fada din punctul nostru de vedere, nu si al lor, poate ca ei sunt incapabili sa simta si atunci nu au notiunea de fad. Sau, cei care simt ceva, simt diferit de noi, de exemplu, gasesc bucurie in a provoca durere, lucru care pe oamenii aproximativ normali (nu cred in normalitate in procent de 100%) ii oripileaza.

Editat de flying_soul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi trebuie sa recunosti ca sub fata asta a ta de dura esti fragila - in sensul ca doamne fereste sa se intample ceva rau cuiva pe care il iubesti.

Desigur. Cand vine vorba despre cineva la care tin, care mi-e drag sau iubesc, sunt foarte emotionala si fragila. Dar asta e valabil si pentru persoane sau situatii care nu fac parte din cercul meu intim. Evident nu pentru toata lumea. Pentru unii simt pentru altii deloc.

 

Tu doar ca ai regresat la un nivel(fireste) inferior - aici ma refer la "imi pasa doar de mine si ai mei"

Chiar deloc. Tocmai am spus mai sus ca nu imi pasa doar de mine si "ai mei" dar evident ca nu imi pasa despre toti ceilalti.

 

Chiar si-asa insa gasesc ca esti mult prea agresiva in genere drept pentru care se prea poate ca tu sa fi avut o inclinatie inspre ceea ce esti acum apriori de a ti se fi intamplate acele -uri.

Se prea poate. O fi genetica de vina, mediul social, dracul stie. Da, recunosc ca pot fi extrem de agresiva. De fel sunt o persoana la care sentimentele de orice fel sunt foarte intense si absolute. Nu exista zona gri.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unde e granita intre "om normal dar care nu simte empatie" si psihopat? Nu cumva tocmai ast defineste un psihopat, lipsa sentimentelor si a empatiei?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt total lipsita de empatie fata de oamenii lipsiti de empatie. Sunt lipsita de empatie in avans, adica ii lovesc la punctul slab si cand ii doare cel mai tare, nu mi-e mila deloc de ei.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mi-am pus probleme de genul asta dar inclin sa va dau dreptate chiar daca sunt de parere ca simtiti nevoia sa exagerati ca sa puteti sa dezvoltati subiectul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mi-am pus probleme de genul asta dar inclin sa va dau dreptate chiar daca sunt de parere ca simtiti nevoia sa exagerati ca sa puteti sa dezvoltati subiectul.

 

De unde stii tu ca se exagereaza, cine o face si cat o face ?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt total lipsita de empatie fata de oamenii lipsiti de empatie. Sunt lipsita de empatie in avans, adica ii lovesc la punctul slab si cand ii doare cel mai tare, nu mi-e mila deloc de ei.

Nu-i mare brzanza sa fii empatic cu cei care iti sunt asemanatori si sa fii rautacios cu cei care nu-ti seamana.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m-am trezit in viata sa fiu pusa in niste situatii unde am trait sentimentul de empatie in ciuda faptului ca respectivele situatii erau nu f pozitive. dar cred ca tot din impulsivitate. regandind situatia, pierdusem din empatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i mare brzanza sa fii empatic cu cei care iti sunt asemanatori si sa fii rautacios cu cei care nu-ti seamana.

scuza-ma dar mi se pare o gandire de om fara minte

Incearca un pic si fa un exervitiu de maginatie, daca si cei carora tu nu le semeni te vor trata cu rautate iti va mai placea?

Isus a zis-o foarte bine "Cine scoate sabia , de sabie va pieri"

Nu te obliga nimeni sa fii apropiat, sa-i placi pe cei de care esti diferit, dar cel putin nu fii rautacios gratuit.Altfel vei avea parte de aceeasi rautate.

Stau si ma gandesc, din cauza unei asemenea mentalitati s-au comis atatea atrocvitati in lume de-a lungul istoriei.

Si rasismul ,homofobia au la baza aceeasi mentalitate ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×