Sari la conținut
Forum Roportal
Utopia

Ce credeti ca e imaginatia si cum ar fi fara ea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca ne-am trezi dimineata cu gandul ca trebuie sa facem necesarul zilnic dar doar cu asta si nici un alt gand, seara am adormi ca robotizati pentru ca ziua urmatoare sa o luam de la capat...ce ironie a sortii am fi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imaginatia este : sistem de ipoteze , cu cat sunt mai multe informatii acumulate cu atat mai multe ipoteze ...

si fara imaginatie n-ar fi nimica construit de om , absolut fiecare lucru care exista pe pamant ,facut de om, este facut datorita imaginatiei ....eu unu consider ca un om cu imaginatie e un om destept

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imaginatia este o comoara si fiecare dintre noi o avem . Din pacate o ingropam de teama sa nu fim catalogati ca niste visatori ( lunatici ) si cand o vrem inapoi nu o mai gasim . Copii insa nu duc lipsa de imaginatie si ne uimesc ideile lor originale . Cand imaginatia dispare lumea este mai urata ... viata nu mai are "culoare"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imaginatia- izvorul creativitatii, este apodictica inteligentei, mijlocul prin intermediul caruia visele, dorintele devin realitate (cel putin mental) :spiteful:

din nefericire e folosita si in scopuri distructive :tease:

ce dar de pret...

 

fara ea... viata ar fi searbada punct

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imaginatia este locul unde imi traiesc cealalta viata.Uneori imi fac bagajele si ma retrag.Acolo totul e posibil,doar ca trebuie sa ma intorc intotdeauna la realitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Proiectarea in viitor e doar una din... multiplele functii ale imaginatiei.

Cred ca am fi anosti, insipizi, "inodori", "incolori", am gandi doar algoritmic, am fi extrem (!) de limitati. Uite ca nici nu pot sa-mi imaginez prea bine o lume in care imaginatia sa fie pur si simplu "extirpata" din sistemul psihic uman.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imaginatzia este ceea ce ne da culori visului in acesta lume atat de incolora...si dak nu ar fi :flowers: ..cam greu de zis..am fi nishte robotzi...mecanisme umane :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb daca este cineva care intelege cu adevarat si poate descrie clar ce este imaginatia?

 

Imaginatia este locul unde imi traiesc cealalta viata.Uneori imi fac bagajele si ma retrag.Acolo totul e posibil,doar ca trebuie sa ma intorc intotdeauna la realitate.

As face distinctie intre fantezie si imaginatie, punand fantezia pe un nivel superior. De imaginatie as spune ca se foloseste atat fantezia cat si analiza obiectiva.

 

imaginatie -----> fantezie

imaginatie -----> analiza obiectiva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×