Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Obiceiuri si traditii culinare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La 20.04.2024 la 22:53, The Unknown a spus:

 ... la Bucuresti am mai vazut in casa la sora mea Stufat de miel si inca ceva dar am uitat.

th?id=OIP.aiSjmbkl8qXe8L-ncgPTJAHaE8&pid=Api&P=0&h=220               ostropel-de-pui.jpg?resize=300%2C300&ssl=1

Iata raspunsul ... "Ostropel de Pui" e una din acele feluri de care n-am auzit in Ardeal, si nici cati ani am locuit in capitala nu l-am gustat.  

"Etimologia cuvantului „ostropel” este necunoscuta, insa unii spun ca preparatul este autentic romanesc, altii, ca ar fi venit, ca si sarmalele

si ciorbele, pe filiera orientala, turceasca. Oriunde ar fi aparut initial, ostropelul face deja parte, de secole, din colectia de retete traditionale,

gatite in bucatariile romanesti, mai ales in cele din sud (Muntenia si Oltenia)."

Pe cate romance am cunoscut inafara romaniei, rareori era una in Europa de west sau in State, care erau interesate in gatit.   

Aici e usor, ca se rezolva totul cu un gratar in curte langa bazinul de apa.  Nu vase de spalat ca se mananca de pe farfurii de hartie, se bea bere din sticlute sau conserve!   

Multi au construit langa piscina si sali de baie sa nu mai traverseze uzi casa, party incepe si se termina afara, devreme totul sa nu deranjeze galagia seara pe vecini.    

Le interesa sa fie invitati la masa ca o sa aduca o sticla de vin sau ceva primit de la altii dar nu le-a placut!!!  Dar cel mai mult ma iritau cale care veneau cu flori la noi.

Aveau bizniz de babe si de acolo surplusul voiau sa-mi care aici contra mancare proaspat gatit, servit in casa la masa, nu in curte cu tantari si alte zburatoare.

Le-am trimis in cimitir cu ele in brate si s-au suparat pe viata :-)))   Am scapat de toti si toate!!!   Aici flori nu se accepta nici in casele unde se expune mortul,

nici in cimitir,  deloc in casele cu batrani, dar rudele trimit flori cand moare cineva cunoscut, fara sa stie regula interna al "CASEI".     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, The Unknown a spus:

 

Pe cate romance am cunoscut inafara romaniei, rareori era una in Europa de west sau in State, care erau interesate in gatit  

  

Alea au ramas in țară. Bine ca s-au dus acolo unguroaicele ca sa dea de mancare la lume. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pocaite si de toate secte si religii si natiuni, s-ar duce oriunde sa manance, doar sa nu intre in bucatarie.   Era una, facea pedichiura dar nu avea licenta din Amerika, nu stia engleza, deci nu se putea angaja in saloanele de unghii si venea la mine cu familia, ea-el-fiul-mama ei, 4 persoane sa manance si pe urma-mi facea si pedichiura.   Vorbea de mine prin biserici ca-mi face gratuit munca serioasa si nu ma simt sa-i dau banii.   Mancarea proaspat gatit cu carne multa nu era nimic, mai duceau si acasa pentru 3 zile sa haleasca.   Atunci o pedichiura ma costa la unul dein cele mai bune Saloane 35 de dolari, mancarea peste 150 si munca mea nu era niciunde.   De asta nu mai vreau sa vad pe nimeni si nici sa aud de ele.    

Nu da nimeni de mancare la nimeni ca mine, nu mai gatesc nici unguroaicele tinere nici acasa in Ungaria, iar aici se lauda ca ce au comandat!!!   Inainte de mari sarbatori mereu ma intreaba multe cum se face una-alta ca ele habar n-au nici de sarmale sau de ardei umpluti macar.   Sint femei maghiare care gatesc pentru vanzare dar nu dau retete sau explicatii.   Eu sint buna si intlegatoare, povestesc si le dau si adrese din computer in maghiara sa se mai informeze.   Le-am spus sa-mi aduca boia si altele din Ungaria si le recompensez cu sarmale, sintem in business de atunci cu cateva.  Altele-mi aduc legume din gradina ca locuiesc mai departe de munti unde pamantul nu este cu roci si pietre ca la mine, bun doar pentru citrice.   

La cunostintele noastre pana traiam trebuie sa dau sarmale si ce mai vor ca ne ajutam reciproc.   Aici o oala de sarmale ma ajuta mult mai mult decat valoarea reala.   Pentru ca nu se gaseste asa de buna mancare niciunde in restaurante de prin toate natiunile planetei, si au incercat pe toate localurile mecanici auto, doctorii, avocatii, si restul de civili care au mai lucrat pe casa ceva sau prin gradina sau altfel ne cunoastem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

„Târg de Florii” la Ministerul Agriculturii. Curtea se umple de bunătăți, din toată țara

„Târg de Florii” la Ministerul Agriculturii. Curtea se umple de bunătăți, din toată țara!!!

Ministerul Agriculturii duce mai departe moştenirea şi obiceiurile străbune ... cam de cate secole se tine acest Târg?

*Aud prima oara de acest eveniment organizat in curte la Ministerul Agriculturii.  Nu era asa o festivitate cand eram si eu acolo dar este bine venit

din cate vad mancarea calda oriunde daca este si gata de mancat.  Avantaj mare au clientii ca pot gusta multe fara prea mare efort pentru ei. 

Dupa ce se vor termina sarmalele, vin florile la vanzare daca nu ingheata, ca vad lume bine imbracat, ca de iarna.*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Constat si eu, din presa, ca la Bucuresti se tot organizeaza eveimente din astea cu mancare care se vinde in strada, locuri publice. In general traditionala. Pare ca sunt chiar din diverse zone ale tarii cei care gatesc. Probabil ca e cerere pentru asa ceva.

Aici la mine nu se practica. Pe stilul asta e ceva eveniment cu mancare mediteraneana, cica, o data pe an. Dar sunt restaurante locale care deschid tarabe intr-un parc. Lumea zice ca sunt preturi mari si calitate slaba. Nu am fost. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 ore, Rodica` a spus:

Alea au ramas in țară. Bine ca s-au dus acolo unguroaicele ca sa dea de mancare la lume. :o:

Mai am un story sa-ti povestesc despre femeile care aici refuza sa gateasca si consecventele.

Un individ roman ma critica non-stop pe un forum la inceputul grupurilor On-Line de discutii cand era inca sub forma de E-mail ... ca eu sint o amarata, sclava, si ce mai voia ca n-am din ce sa-mi cumpar mancare din magazine COSTCO era la inceput, nu toata lumea avea acces sa fie membru dar noi am fost inca din San Diego ca a oferit firma ca un Bonus in plus.

Ei erau high class people, cumparau din congelatoare si-l incalzeau in microunde si nu erau murdari pe maini ca Cenusareasa de mine.    Vorbeam de mancare mai mult ca ma intrebau femeile mai ales si odata a scris ca asa i-a venit un dor de o ciorba ca a sunat la sotia sa fie oala plina cand ajunge acasa.   Si a fost, insa intr-o bucata, l-a intors din oala in ceva si era totul un turn, ca ingredientele au absorbit zeama si a devenit solid ciorba, putea sa-l taie felii.   

Sotia a cumparat niste pungi cu zarzavaturi din congelator, altul cu niste chiftelute reclamate, cu gust de Mici si aroma grea de Bicarbonat de Sodiu ca am cumparat si noi din COSTCO marfa noua la pret de nimic dar a trebuit sa-l mai amestec cu carne si usturoi si altele sa fie bun de mici din cauza bicarbonatului mult. 

Femeia a facut Ciorba de Perisoare pe scurtatura ca in viata ei n-a gatit nimic, a bagat si orez cu o punga in oala si ce a mai crezut si era gata pentru D-l Inginer cina.  Asta a fost prima si ultima ca el a murit peste scurt timp de la cancer de Stomac zis  "Helicopter Bacteria" intre romani, Helicobacter pylori.   Manca doar hrana rece de la magazinul Maghiar din Los Angeles si de unde-si mai comanda in firma mancare ca pe ea nu putea conta niciodata.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×