Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Obiceiuri si traditii culinare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

https://www.descopera.ro/dnews/20010860-cati-dintre-romani-isi-vor-petrece-pastele-acasa-in-acest-an

Doar daca nu pleaca cineva in alta tara de sarbatori se merita a gati ceva, altfel pe drum nu se ia mancare gatita si n-are sens cheltuiala.   Era mai demult la TV o emisiune ca turisti din tari cu alte religie decat musulmana s-au dus de Paste in Maroc sau Tunezia, am uitat, tari unde nu exista nimic nici pentru turisti si erau socati ca nu este meniu special.   Ei aveau din ovine mancare dar ceva foarte iute si gatit in felul lor, care nu era deloc la ce se asteptau turistii.   

Traditia doar acasa se tine daca asa se doreste, altfel este o zi normala langa o felie de pizza si o bere.    Americanii fac gratare de cate or pot din cauza vremii sau al restrictiei ca e prea uscat totul si sa nu ia foc ceva din gresala.   Nu prea se pleaca niciunde ca nu exista concediu de nici o zi pentru ocazia asta :eek:  doar Duminca este tot ce vrea fiecare sa fie!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://sokszinuvidek.24.hu/eletmod/2022/04/18/hatarkerules-husveti-hatarkerules-csikrakos-erdely/?utm_source=nlc_hu&utm_medium=pad&utm_campaign=20220307

Traditii din Ardeal pe cale de disparitie, de a ocoli satul, comuna pe cai si carute sa fie in contact si cu natura, campul din cre traiesc, sa se roage pentru o recolta mai buna sa le tuna in viata.   De obicei cantau cantece religioase de Paste, purtau drapelurile secuilor si maghiarilor, moastele strabunilor salvate din mainile distrugatoare al comunistilor care in 1949 au interzis activitatea asta, pentru care au fost si inca sint blestemati.    Dupa 1989 iar au adus la suprafata traditia de a ocoli comunitatea, si cine ni poate participa, le ofera ceva de gustat ceva ca sint si multi copiii care abia asteapta marea plimbare de Paste, cred ca sint mai fericit decat daca ar fi vizitati DisneyLand.   Se opreau si in cimitire sa se roage pentru toate spiritele chinuite sa se odihneasca in Pace, ca asta e cuvantul cheie de Paste, Pacea in Lume!!!  

 dkiga20220417014.jpg         

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iepure-paste.jpeg

Care sunt originile iepurașului de Paște? Motivul pentru care acesta este asociat cu ouăle de Paște.   Gaina era sa le aduca???
Descoperă care este explicația pentru care iepurele aduce ouă de Paște  ...  dupa ce gospodinele termina de vopsit si decorat cateodata.


oua-de-paste-3-800x450.jpg

https://substantial.ro/care-sunt-originile-iepurasului-de-paste-motivul-pentru-care-acesta-este-asociat-cu-ouale-de-paste/

Când se vopsesc, de fapt, ouăle de Paște. Multe gospodine fac asta total greșit!

Wow!!!  cele mai frumoase oua din cate am vazut in viata mea ... doar cei care vin sa ma stropeasca cu parfum NU apa, vor primi asa o frumusete, bijuterie pascala. 

Dar, care-i secretul lor???   cum ajung asa de frumoase, ar fi bine de stiut.  Il tragem de urechi iepurasul daca nu ne spune secretul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://romkat.ro/2022/04/17/az-eledel-a-feltamadast-igazolo-jel/

Despre Sfintitul Mancarurilor in Secuime cazul de fata, dar se obisnuieste peste tot in Ardeal chiar si in satele romanesti si ucrainiene in Maramures, dar si in orase cred ca se mai pastreaza traditia asta pe orice vreme.   Nu traduc textul ca se vede pe poze depsre ce este vorba si cati s-au prezentat pentru ceremonia asta publica pe strada principala si centrala.

Tin minte desi eram foarte mica, intr-un an au coborat foarte multi oameni din munti cu caruta si cai, era umplut cu cosuri multe  caruta si a trebuit sa opreasca vis-a-vis de biserica pe strada  si preotul a mers la ei ca altfel nu se putea rezolva ceremonia, ca lumea din sat a ocupat curtea si gradinile ca in cladire doar cei mai batrani si bolnavi aveau acces.    

Bunicul deloc nu era religios dar ajuta cu cosul ca era greu pentru mama, n-a intrat in curtea bisericii doar in poarta s-a oprit sa fie primul cand vine preotul la sfintit ca ne-am si dus acasa imediat ca barbatii mergeau intai la unica in sat local pentru barbati exclusiv, carciuma, ca si asta era parte din traditia locala!!!   

Cea mai buna parte din zi cred ca era pentru ei unde se vorbea de toate, pana si preotul asa a facut sa termine sfintitul la carciuma, ca nu voia sa piarda nimic din noutati.  Erau prezenti si profesorii, politicienii, militienii si toti care mai erau importanti sau mai putin, erau parca la apel sau la un festival in straie festive si veseli.     

Mai era in traditie ca nu se merge in alta casa in acea zi, doar daca ceva chiar este important, dar se faceau importante unele vecine ca aduceau sa gustam cum au iesit cozonacii sau jambonul desi cu toti mancam la fel, nu era nici o schimbare.   Barbatii in fata casei la o pipa discutau gustul mancarii sau al bauturilor, despre razboaie,  ca aproape toti au fost in cele 2 razboaie mondiale.   Daca nu ploua, eram in curte la joaca, iar daca bunicul era pe strada cu vecinii, aveam voie si noi.   Nu prea stateam in casa, ne placea afara mai mult.   Vecinele ne aduceau prajituri sa n-avem motiv de mers in casa pentru ceva de gustat si sa revenim cu ceva in mana ceea ce alti copiii nu aveau, asa cu toti mancam le fel.      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://heavy.com/news/jesus-crucifixion-reenactment-sule-ambrose/

"It was a sad Good Friday at the Claratian University of Nigeria, Nekede, Imo State as a seminarian who was acting as ‘Peter’ in the Passion of Christ drama slumped while acting. The Benue born Sule Ambrose gave up the ghost before he could be taken to a hospital. May his soul and the souls of all the faithful departed through the Mercy of God rest in peace. Amen"

******

Asta-i una din cele mai iesit din comun sacrificiu/intamplare pe care aud in viata mea.   Nu sint familiara ca se joaca undeva exact crucificarea, dar studentii intr-o scoala pentru preoti din Nigera credeau ca se cuvine si unul din ei a cazut si a murit.  Mai bine mergeau sa adune Leurda in padure sau curatau biserica.  Precis n-a placut zeilor inscenarea!!!   

Vinerea Mare pe vreme buna batranii satului mergeau la o procesiune prin tot satul cu matanii si rugaciuni, se duceau drapeluri religioase dar si o cruce dar nu grea ca satul n-a fost mic si era chiar  "un calvar"  si pentru cele mai religioase persoane de strabatul in lung si lat satul sa le fie iertate pacatele.   Noi copiii mergeam ca nu cunosteam ce-i oboseala si era una din ocazii sa vedem cate case s-au mai construit ca altfel nu aveam voie si nu aveam ce sa facem la marginile satului, plus ursul era un obstacol mereu.   Vorbesc despre Secuime, zona Gheorgheni, comuna Suseni, daca va uitati pe poze despre localitatea Suseni, ursul se vede inainte de om.   Cred ca toti eram catolici sau aproape dar nu era alta biserica in zona, am fi stiut noi copiii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

szmo_Sio%CC%81fok_Hu%CC%81sve%CC%81t-e%CC%81s-Nyuladalom_6-resized-970.jp2

Am vazut foarte multi pomi decorati cu oua colorate pentru prima oara in gradina la oameni.   Stiam ca unii decoreaza in casa un pomi mici dar unu mare doar aceste zile am vazut.         O sa vedem daca mai are decoratia pomul, ca azi a suflat vantul puternic la un moment dat.   Mi-au placut sa le vad, poate la anu' facem si noi doar ca eu am citrice care nu sint fara frunze niciodata.   Poza este din ziarul maghiar langa care se amuzeau copiii. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

https://www.stirilekanald.ro/pasca-fara-aluat-pufoasa-cea-mai-delicioasa-reteta-pentru-paste-20214938?utm_source=projectagora&utm_medium=contentdiscovery

Este si reteta pe site si-l voi incerca intr-o zi dupa ce m-am odihnit destul ca desi nu am planificat mult, am muncit cam mult.  Dau orice oaie pentru felia asta de Pasca, dar aici nu se gaseste!!!   Nu mai avem nici cofetarii sau brutarii poloneze sau unde s-ar cunoaste si altceva decat Paczki = Gogosi pentru toate ocaziile. 

Era traditie in copilarie in comunele unde am copilarit sa ducem pe o tava sau farfurie din tot ce am gatit la cativa vecini, actiune de a 2-a zi de Paste ca in prima zi nu se cuvenea de mers niciunde.  Asa aveam un larg sortiment de prajituri ca multi vecini ne vizitau si cei care nu erau vecini doar aveau nevoie de munca bunicului si sa fie ceva mai inainte pe lista de asteptare ca nu avea ajutor bunicul,  veneau cu bunatati sa-l salute de zilele de Sarbatoare.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Better Homes & Gardens

Idei de colorat oua pentru la anul urmator ca in State repede se termina aceasta sarbatoare si se uita la fel de repede.   Nepotul n-a fost in mood pentru spart oua, sau sa vopseasca, nu voia sa se complice desi a vazut ce si cum facem noi.   Doar le-a scos pe toate pe masa sa vada cate sint dar nici n-a vrut sa le numere ca deja incepe la cresa sa le obisnuiasca pana la 3 sa numere dar el spune si patru.   L-au mai invatat sa ceara ajutor printr-un semn militaresc vreau sa cred ca arata ceva si cu mana cand spune "I need help" ... in loc sa planga sau sa urle.   Asta-mi place cel mai mult din educatia locala ca le pun pe roate cum sa se comporte cu alti copiii si cum sa rezolve o mica problema fara sa se bata!!!   

Totusi eforturile n-au fost degeaba ca fiul s-a jucat cu coloratul de oua si avea o placere mare de tot, ca pe vremea cand el era copil nu era la moda, mi-au spus si alte mame, al prietenilor ca am avut si o conferenta on line despre asta si erau mirate cu ce ne ocupam cand deja a trecut Pastele.   Ne-am inteles ca la anu' il facem mai mare acest eveniment ca ne lipseste deja un party ca lumea.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lecsó ... tocana de legume s-ar traduce specialitatea maghiara cel mai des pus pe masa dar gatit cu mici diferente de fiecare data ca se poate combina cu tot ce vrea omul.  Insa Vara este momentul cand din material proaspat incepe sezonul acestei fel de mancare vegetarian la origini, dar unii nu l-ar manca fara slanina cel putin sau oua ochiuri.   Eu doar original prepar de cateva ori cand vreau ca mereu se gaseste totul iun magazine ca ingredientele principale sint: - ceapa, ardei gras dar mai nou si cel iute este acceptat, rosii dupa gust ca si usturoi si verdeata dupa plac.   Unii toaca ceapa marunt in rondele, cubulete sau solzi,  altii ardeiul rondele accepta doar, iar restul solzi ca sint foarte particulari pe anumite  amanunte de preparare. Eu mai trebuie sa scot si pielitele de pe ardei si rosii, folosesc destul usturoi si verdeata, marar, partunjel si Thyme.  Unii folosesc si bulion, dovlecei, altele spanac si alte frunze verzi, ciuperci eventual, Bame,  Masline, Artichokes, etc.    Se poate servi langa orice!!!     Se pune si in borcane pentru iarna, in fel de Zacusca!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

festival-gastonomic-taste.jpg

Festival de Mancare Ardeleneasca renumita, dar fara nume cea din poza, a inceput de azi in Harghita undeva si tine tot weekend.   

Locația festivalului este Satul de vacanță și muzeul etnografic Boroș din Lunca de jos, Valea Boroș nr. 65. Venind dinspre Miercurea Ciuc pe DJ 12A prin Lunca de jos, se virează la dreapta la aprox. 250 de metri de la panoul indicator de intrare în localitate. Drumul de 1.5 kilometri de la intersecție până la locația festivalului este extrem de îngustă, astfel se așteaptă o aglomerație ridicată.  aglomerație ridicată.

https://gastrotransylvania.ro/ro/

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×