Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

La spital in Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stomatologia e o durere in fund peste tot. Cand a trebuit sa ma duc sa-mi fac un amarat de detartraj si o plomba in It, programarea mi-au facut-o peste doua luni. Am inteles ca asa e si in alte parti, te programezi azi si s-ar putea sa ajungi prin vara la doctor, daca ai noroc. (si nu numai la stomatologie, mai peste tot).

Iar serviciile prestate, ca sa zic asa, au fost sub orice critica, cel putin in ce ma priveste, poate sunt eu mai ghinionista. Mi-a facut o anestezie ametita, ca asa i-am cerut eu, dar nu a asteptat sa isi faca efectul complet si mi-a facut detartrajul "pe viu". Avand in vedere ca am dintii foarte sensibili, am trecut prin chinurile iadului, nici nu mai vedeam pe unde merg cand am iesit de-acolo. Si basca, pentru ca ma durea foarte tare, nici nu mi l-a facut ca lumea. Am ramas foarte dezamagita. In noiembrie cand am fost in Romania, la un cabinet privat, m-am dus tremurand de frica pt detartraj.. dar nici nu s-a comparat.

 

Italienii vin in Ro sa-si faca dantura, pentru ca ii costa infinit mai putin, dar nici unul n-ar recunoaste ca stomatologii nostri sunt mai buni decat ai lor. Nu stiu ce sa zic despre implantologi, sotul meu a avut niste experiente nu prea placute prin Galati cu una, dar am auzit italieni multumiti, am un prieten care si-a pus toti dintii undeva la Bucuresti si a ramas prieten cu medicul, a fost la el acasa etc.

Si zilele trecute auzeam la radio, la o emisiune de mistouri, e-adevarat, ca in Romania anestezia se face cu o lovitura in cap.. Ma rog, sper ca glumeau.

Editat de S.M. Poupincourt
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

glumeau, glumeau....

 

 

eu si op de slabit tot in Ro am facut-o. adevarat, la privat. asta pt ca nu am vrut sa mai astept 2 ani sa o primesc gratis aici. dar niciuna din op estetice nu am facut-o in ro. am platit aici. asta pt ca in ro nu sunt atat de populare si cred ca nu au medicii de acolo mana formata. nu inca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o masea pe care am spart-o cu un ciupa ciups. ca sa o repar aici ma costa 750 euro.

 

Maseaua era deja bolnava daca s-a spart intr-o bomboana din aia, o sa ai nevoie de Root canal si o coroana, in State sa lucreze pe radacina costa de la $1200 in sus ca depinde cat de putrezit este deja radacina iar coroana de la $850 in sus, depinde de material se poate si mai ieftin dar nu mai sint la moda ieftinitatile ca se rup repede. Asigurarile abia acopera ceva din aceste proceduri, doar la foarte tineri 100%, cum trece timpul sugesteaza sa-ti scoti si sa pui implant, tot pe cont propriu, acopera doar X-ray-urile si anestezicul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu era bolnava, am dantura f sensibila, lipsa de calciu o face f fragila. ca atare s-a ciobit muscand din lollypop, nu am reparat la timp si s-a facut buba mare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu era bolnava, am dantura f sensibila, lipsa de calciu o face f fragila. ca atare s-a ciobit muscand din lollypop, nu am reparat la timp si s-a facut buba mare

Si eu la fel, banuiesc ca tot despre o deficienta de calciu este vorba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lipsa de calciu este si in toate osemintele tale si daca nu te corectezi ajungi rau si asta nu e barfa!!! Trebuie sa iei suplimente de calciu macar 3 pe zi sa te refaci ca dupa un dinte vine si altu. Iar daca-ti rupi un os din corp, s-ar putea sa nu fi asa de norocoasa.

Asta nu e joaca, ci fact foarte serios, dar intreaba si un doctor de acolo ca nu te costa nimic, dar cat de repede. Cum trece timpul si inaintam cu varsta cam pierdem totul din corp ce a fost asa de bun candva, natura ne da din toate partile surprize.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

11 anestezii generale in 3 ani si ceva chimo si-au spus cuvantul, d-aia am avut probleme cu calciul. sunt pe vitamine si ma repar

 

oricum, eu am sa mor tanara si frumoasa, nu am de ce sa ma gandesc la ce o sa fie peste 50 de ani :aranjare:

Editat de **Alex**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

11 anestezii generale in 3 ani si ceva chimo si-au spus cuvantul, d-aia am avut probleme cu calciul. sunt pe vitamine si ma repar

 

oricum, eu am sa mor tanara si frumoasa, nu am de ce sa ma gandesc la ce o sa fie peste 50 de ani :aranjare:

De ce sa mori tanara si frumoasa cand poti muri batrana tot frumoasa? :)

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oricum, eu am sa mor tanara si frumoasa,

 

 

Nu se stie niciodata cine moare prima!!! Azi am vorbit cu o femeie canadiana, ramasa singura pe aici, care a trecut prin vreo 8 operatii din care 3 de cancer si nenumarate chimo's si nu avea nici un fir de par alb la 68 de ani, doar ca mergea greu fara baston!!!

 

Oasele se refac repede daca se ocupa de ele, mersul pe jos este esential si frunzariile verzi sint excelente pe langa branzeturi si vitamine zilnic cu mancare. Cand se topeste zapada si creste macrisul ai de mers la cules pe langa rauri ca sint cele mai bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiul meu si sotia lui vin in Romania sa-si repare dantura. Este drept ca avem stomatologi in familie dar iese mai ieftin ca in Elvetia desi are asigurare medicala.

In alta ordine de idei o ruda de-a mea , sexagenara ca si mine, care fiind in vizita la copii in SUA a avut nevoie de internare trei zile in spital ( pentru probleme serioase - varice esofagian ca urmare a unor metastaze cancerigene ) a platit ( copiii , din care unul medic la spitalul in care a fost internata) peste 10.000 de dolari desi avea asigurare de calatorie !

Editat de VEMANS
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×