Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

La spital in Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Povesteste unul pe nume Ionut Tanase (Jumpy). Mie nu mi-e cunoscut dar poate celor din Romania da. Pe pagina lui de Facebook scrie ca este dansator si coreograf si ca a colaborat cu ProTV.

Anyway...

 

"Acum 3 zile Vineri, l-am dus pe bebe de urgenta la spital ca am vazut ca avea tuse, secretii nazale si respiratie un pic mai grea. La consultatie dmn Doctor care era de garda ne-a spus ca are inceput de Pneumonie si ca trebuie sa-l internam. Am acceptat cu greu ideea, avand in vedere ce insemna sa te internezi intr-un spital de stat. Dar cum la noi in zona in Petrosani, nu avem nimic privat, l-am internat. Au trecut 3 zile, nu l-a mai consultat nimeni, nu interesa pe nimeni de soarta lui, nu venea nimeni in vizita decat chemat. Doamnele asistente nici macar nu se oboseau sa vina sa-i extraga secretia nazala, iar pentru ca ii era foame, trebuia sa pape si nu putea respira. Am mers noi de cateva ori. Cand au vazut ca tot mergem au inceput sa urle zicand "Ii aspir acum secretia nazala, dar sa nu-l mai aduci toata noaptea", " La ora asta il aduci?", "Nu-l mai aspiram, ca-i iritam mucoasa". Ele erau ofensate ca vezi Doamne, noi le deranjam, avand in vedere ca ele noaptea dormeau iar cand mergeam cu bebe le trazeam din somn si incepeau sa urle. Astazi din cauza ca am facut scandal impreuna cu Nicoleta Luciu (si cand a aflat cine e Camelia) au inceput sa sara. In 2 min a si venit o dmn Dr. in vizita. Stiti ce ne-a spus dupa consultatie? Ca bebe este sanatos si ca toate siptomele acestea sunt normale primavara cand dimineata e frig, la pranz cald si seara iar se raceste. Asta dupa ce a stat in spital 3 zile, l-au indopat cu antibiotice avand in vedere ca sunt daunatoare pentru ei, le distruge sitemul imunitar. Antibioticele se dau doar atunci cand s-au incercat toate metodele si bebe este in stare grava, atunci se administreaza. Ne-au indemnat cu mare placere sa-i facem bebelusului baita in acest jeg de vana, care este plina de microbi si nespalata de 5 ani si astazi am mai aflat ca toata sectia este plina de PURICI !!! Este normal ce se intampla? Toate aceste lucruri nu vor ramane asa, voi incepe un MARE SCANDAL, UN MARE SCANDAL! Toata lumea va afla si voi da si numele tuturor celor de sus mentionati. Nu ma mir ca mor o gramada de oameni nevinovati. Daca ma sustineti va rog sa dati LIKE & SHARE acestui post. Multumesc! "

 

Se poate asa ceva ? blink.gif

 

 

https://www.facebook...location=stream

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai si eu care auzisem aici pe ropo ca s-au schimbat atat de multe in romania in sistemul medical.

 

sau s-a schimbat numai in capitala si in spitalele private?

 

 

naeema, sa zici slava lui allah ce sist medical avem! utopia beibi, utopia

Editat de **Alex**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

naeema, sa zici slava lui allah ce sist medical avem! utopia beibi, utopia

Zic slava oamenilor care au format sisteme de sanatate bune, prin occident. Prietenul imaginar il rezerv deoparte pentru cand ma mustesc si vorbesc cu peretii. :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiind vorba de spitalul din Petrosani (stau la vreo 18 km de Petrosani),eu nu ma indoiesc sa fie foarte adevarata treaba cu indolenta,lipsa de reactie a medicilor.

Cat de vana aia, asta nu stiu....cert este ca actualmente cica este intr-un luuung proces de modernizare, adica geva de genul 40 mil. de euro. Eu nu am fost in zona de maternitate a acestui spital.

Strict zona de maternitate am gasit acest articol

http://www.servuspress.ro/servus/2013/04/aparate-vitale-pentru-bebelusi-donate-spitalului-din-petrosani/

POt spune ca Urgenta, unde ma duse odata o laringita acuta,este chiar foarte ok aranjat, insa sunt si sectii deprinse din anii 70. Se face ceva gen cate un etaj la rand, de la spital, catre Policlinica.

Cat de echipare, au vis-a-vis si un centru Euromedic unde exista CT si RMN cu contract cu Casa de Asigurari.

 

Eu de vana aia, is sceptica, dar au vazut anumite sectii doar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate asa ceva ?

 

Se poate si mai rau.

Eu am avut nefericita ocazie sa stau prin spitale (nu cu mine, cu altii), vreo luna de zile, acum cativa ani. Baile erau infecte, aveau dus (de fapt doar partea de jos, aia unde te cocoti cu picioarele), dar apa nu curgea. Dar nici nu era nevoie, ce naiba, era sectia de ortopedie, oricum 80% din ei nu se dadeau jos din pat. Asa e si acum, nu s-a schimbat nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut de curand o problema medicala pe care am rezolvat-o la o policlinica de stat,mai exact este vorba de o operatie la un picior.

 

Ma enerveaza foarte tare furisatul banilor prin buzunare, prin plicuri, printe foi(cum am vazut in toate zilele cat am mers pe acolo ca se practica)....eu sunt genul de om caruia poti sa-i ceri dublu fata de cat ar costa de fapt dar sa nu ma constrangi sa umblu cu chestii din astea penibile.

Desi aveam asigurarea medicala platita la zi, am intrebat-o pe asistenta imediat dupa operatie cat costa si a inceput sa se balbaie vreo 2 minute dupa care a zis sa-i dau eu medicului "niste bani" si el ii va da si ei. In fine, tot discutand si cu alti pacienti in zilele anterioare operatiei mi-am facut o idee despre cum merge pretul pietei :doh: si i-am dat si eu cat am considerat un pret mediu si lui si asistentei.

 

Problema este ca a trebuit sa mai vin la ei cateva zile sa mi se schimbe pansamentul si s-au purtat cam aiurea ceea ce m-a facut sa cred ca nu au fost multumiti de cat le-am dat. Zic asta pentru ca medicul mi-a spus ca nu ar trebui sa ma plang ca ma doare cand mi se schimba pansamentul ci ar trebui sa se planga el ca epuizeaza consumabile(vata, leucoplast,rivanol etc).

O alta chestie care m-a mai enervat e ca mi-au lasat un pansament murdar pe rana deschisa 1 saptamana scuzandu-se ca li s-a terminat.

 

O alta chestie care mi s-a parut aiurea a fost ca anestezia a fost anemica rau, probabil cea mai ieftina si cea mai proasta calitativ.

 

In fine, le-am mai dat o tura de bani dar problema este ca nu stii niciodata cat ii multumeste, nu am ceva personal cu ei, poate chiar nu au bani de consumabile dar noi ce vina avem?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in Romania mori cu zile....in spitalele de stat

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×