Jump to content
Forum Roportal
delia delia

Serviciul ambulanta

Rate this topic

Recommended Posts

Stiati, mai nou, ca pe ambulante nu mai sunt asistenti si doctori ci <paramedici>?

E adevarat, functie de gravitatea pe care o stabileste operatorul dispeceratului.

Eu nu am stiut pana ieri.

Nu-mi vinea sa cred cat de nepregatit profesional era un asa zis "paramedic" si l-am intrebat daca e medic sau asistent - mi-a raspuns cu emfaza ca e paramedic!

Ups!

mi-a raspuns cu emfaza ca e paramedic!

Ups!

Baiatul a fost sincer ... el a raspuns de fapt: "par a medic" continuarea fiind, "dar nu sunt"

Baiatul a fost sincer ... el a raspuns de fapt: "par a medic" continuarea fiind, "dar nu sunt"

:cry:

Ai dreptate!

:P

Insa e foarte trist ce se intampla... Ministerul a ajuns la un compromis care nu face bine nimanui pana la urma.

frumos...si ei de fapt nici macar la rezidentiat nu scot posturi axate exact pe medicina de urgenta practicata in ambulante...ceva gen traumatologie chirurgie generala ar trebui sa fie....dar pentru a ajunge medic pe ambulanta un tanar medic e nevoit sa faca rezidentiat pe alte speccializari pt a putea macar sa se angajeze la ambulanta...si ei se mira ca nu exista medici la ambulanta si ca nu vine nimeni care sa fie capabil sa lucreze intr-un "mic spital pe roti"....si normal daca nu ofera nici macar atat...sa nu mai vorbim de salarii...

spre rusinea mea nu stiu ce are un paramedic in minus fata de un medic... :cheer:

Are in minus studiile. Un paramedic este specializat strict pentru situatiile de urgenta. Exista niste cursuri de specializare, ce difera ca durata, in functie de tara, pot sa dureze 2 -6luni. Nu are cursuri extinse de medicina, ci doar un training de baza pentru urgente.

Un medic e cel care a absolvit o facultate de medicina si eventual o specializare intr-o ramura a medicinii.

Stiati, mai nou, ca pe ambulante nu mai sunt asistenti si doctori ci <paramedici>?

E adevarat, functie de gravitatea pe care o stabileste operatorul dispeceratului.

Eu nu am stiut pana ieri.

Nu-mi vinea sa cred cat de nepregatit profesional era un asa zis "paramedic" si l-am intrebat daca e medic sau asistent - mi-a raspuns cu emfaza ca e paramedic!

Ups!

poate nu ma vei crede, de multe ori la accidente e mai util un paramedic!

suna la 112.

incepi sa-mi placi :cheer: