Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Cine rationeaza in iubire e stapanul celuilalt

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cine nu rationalizeaza in iubire se poate trezi ca o face the other half?

 

Rationalizarea asta e cu cine este seful formal/informal in casa? :blink:

 

 

 

Nu cred ca se poate asta cu frana.

Cand unul este/devine rational sau prea rational si celalalt ramane numai pasional, ala mai fraier o sa isi papucii. Nu exista sa nu iti odata niste suturi doar pentru ca esti pasional.

Nu inteleg nici eu cu fericirea egala, sa postezi raspunsul cand iti vine.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca trebuie sa stii ce anume din celalalt te face sa-l iubesti. Ba chiar pot sa zic ca, daca nu stii ce anume te-a facut sa-l iubesti, iubirea aia nu e decat un foc de paie. Dupa ce pleaca fluturii initiali, te trezesti langa el/ea si iti zici alo, ce cauta asta la mine-n pat? Cine e si ce vrea de la viata mea? Dar io de la a lui/ei ce vreau, oare? Cred ca atunci tre sa ai un raspuns sa-ti dai. Daca n-ai.. e cam nasol.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu sentimentele provenite din "suflet" sau din "inima" este un abstract poetic, literar, fara nici o baza in anatomia si psihologia umana. Sorry ca a trebuit sa sparg unora bula de sapun. :pardon:

 

:ok: La sensul asta m-am gandit si eu, doar ca m-am exprimat altfel. Sper ca nu te-ai gandit ca am facut referire la sensul religios al sufletului :P Oricum, tu ai demonstrat perfect ca acolo unde exista ratiune nu mai poate exista si iubire.

 

 

Inca nu m-am hotarat despre ce este vorba in fericirea egala, dar ma gandesc la un fel de monotonie, rutina.

 

Sunt doua posibilitati:

 

1-Egala cu a partenerului (putin probabil sa se fi referit la asta)

2-Sensul la care te-ai gandit si tu, adica avand o intensitate constanta (egala in timp, deci, monotonie, rutina.

Editat de Black velvet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:ok: La sensul asta m-am gandit si eu, doar ca m-am exprimat altfel. Sper ca nu te-ai gandit ca am facut referire la sensul religios al sufletului :P Oricum, tu ai demonstrat perfect ca acolo unde exista ratiune nu mai poate exista si iubire.

unde a zis Naeema ca nu exista iubire unde exista ratiune ? :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

unde a zis Naeema ca nu exista iubire unde exista ratiune ? :think:

 

N-a spus-o in mod direct, dar eu asta am inteles. Daca iubirea inseamna chimism cerebral, cand acesta se potoleste, ce mai ramane in afara de ratiune?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

''Nu lasa pasiunea sa se urce la creier si sa-ti ia mintile. Reteaz-o inca de la inima.

Ceva probabil a vrut el sa zica doar ca din auzite: pasiunea nu e iubire ci doar pasiune, deci iubirea din pasiune trebuie inlaturata.

 

Cel mai sanatos lucru e sa te consideri satisfacut cu prima faza a legaturii, care de altfel e primavara dragostei. Acolo salasuieste fericirea. Dupa ce ai gustat din mierea ei, ce mai astepti? Paradisul n-are numai un sarpe, ci mai multi. Vrei sa te muste sarpele geloziei, al infidelitatii sau al abandonarii? Veninul lor e rau, cateodata chiar mortal. Du-te si cauta alta femeie, ia-o mereu de la inceput.

Aceste indicatii sunt practicate in general de lumea vedetelor, la femei a prins mai greu pentru ca ele in general raman cu "pocinogul" ca sa zic asa. Evident si in cazul lor exista varianta abandonarii fructului dragostei pentru a putea experimenta un alt inceput, ceea ce trebuie mentionat ca este ilegal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceva probabil a vrut el sa zica doar ca din auzite: pasiunea nu e iubire ci doar pasiune, deci iubirea din pasiune trebuie inlaturata.

 

 

Aceste indicatii sunt practicate in general de lumea vedetelor, la femei a prins mai greu pentru ca ele in general raman cu "pocinogul" ca sa zic asa. Evident si in cazul lor exista varianta abandonarii fructului dragostei pentru a putea experimenta un alt inceput, ceea ce trebuie mentionat ca este ilegal.

 

batman,batman si cand s-a trezit era indragostit...de sarpe evident ca el a lasat samburii din mar si asa s-au inmultit fructele pacatului..sa ne fereasca....scuipa de 3 orihuh.gif

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie iubirea mi se pare cel mai rational sentiment cu putinta. Exceptand iubirile de pe vremea scolii, evident. :o: Cu toate astea, nu sunt si nici n-as vrea sa fiu stapana cuiva (ori de-as fi, n-as mai iubi :spiteful:).

Insa, in general, in fiecare relatie exista unul care... iubeste si altul care se lasa iubit. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×