Sari la conținut
Forum Roportal
Barosull

Cultul muncii !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Viata nu mi-a demonstrat ca trebuie sa muncesc. In ciuda a ce spun cei din jur,nu am inteles niciodata de ce TREBUIE sa muncesc?

Cica trebuie, ca asa fac toti. Pentru mine asta nu e un argument.

 

Asta sa fie sensul vietii, sa muncesti ca boul? Pentru ce? Ca sa faci bani, de care nu te mai poti bucura ca intre timp ai imbatranit.

Ca sa ai o femeie. Sa fiu toata viata mea sclavul unei femei?

Pentru copii. La ce bun? Ca sa iti dea cu sutul in fund si sa iti manance pensia la batranete? Nu, mersi.

 

Mi se pare oribil sa te duci in fiecare zi la munca, sa ai un program de respectat, sa primesti ordine de la un patron / sef.

Sa iti petreci timpul cu niste oameni de care nu iti place intr-o colectivitate ca asa trebuie?

Sa induri sa te jigneasca seful ierarhic atunci cand nu e multumit de tine?

 

Sclavie moderna. Feudalism. Mentalitate colectiva de sclavi.

Esti ca un hamster care alearga tot timpul pentru ca i se promite fericirea in viitor: invata, munceste ca sa fii fericit. Si in final hamsterul imbatraneste si moare, fara sa atinga acea fericire promisa vreodata.

 

De ce trebuie sa muncesti?

Ca sa traiesti cica. Prefer sa mor decat sa duc o viata de sclav.

 

Viata e facut sa te bucuri de ea, sa te distrezi, nu sa muncesti ca fraierul pentru profitul altora. Dar spune asta turmei cu mentalitate de sclav.

 

Sunt un om liber ! M-am nascut din pantecele mamei mele om liber, sunt liber si voi muri liber, chiar de ar fi sa mor pe strazi !

 

Si inca ceva: vreau totul mura in gura! Da, ce e gresit in asta? Daca vii sa ma salvezi cu posmagi te intreb : "Muieti is posmagii?"

Da, sunt lenes.

Nu depun nici un efort sa cuceresc o femeie. De ce as face-o? Pentru un drept natural al meu ? Sa vina ea la mine in brate. Daca nu o face, asta e. De ce sa ma strofoc eu? Nu vad sensul.

Editat de Barosull
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce trebuie sa muncesti?

Ca sa traiesti cica. Prefer sa mor decat sa duc o viata de sclav.

 

Viata e facut sa te bucuri de ea, sa te distrezi, nu sa muncesti ca fraierul pentru profitul altora. Dar spune asta turmei cu mentalitate de sclav.

 

Sunt un om liber ! M-am nascut din pantecele mamei mele om liber, sunt liber si voi muri liber, chiar de ar fi sa mor pe strazi !

 

Munca e bratara de aur ! Da jos catusele si mori liber !

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta sa fie sensul vietii, sa muncesti ca boul? Pentru copii. sa iti dea cu sutul in fund si sa iti manance pensia la batranete? Nu, mersi.

 

E trist ca doar asa vezi familia si copiii, chiar e foarte trista viata ta fara iubire!!!

Dar n-ai imaginat viata singur si fara sa muncesti pentru tine???

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toate partidele practica filozofia asta. Cine nu reuseste in cariera intra in politica.

 

De fapt, m-am razgandit, sa semneze altcineva in locul meu, ce atata efort sa ma iscalesc... ca doar nu sunt vita de povara.... :jester:

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca iti da cu sutul nu-i grav..faci pasul inainte, mai rau e sa nu-ti puna piedica :blink:

 

am asa o senzatie.....hmmm

Editat de Salvie
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva: vreau totul mura in gura! Da, ce e gresit in asta? Daca vii sa ma salvezi cu posmagi te intreb : "Muieti is posmagii?"

Da, sunt lenes.

Nu depun nici un efort sa cuceresc o femeie. De ce as face-o? Pentru un drept natural al meu ? Sa vina ea la mine in brate. Daca nu o face, asta e. De ce sa ma strofoc eu? Nu vad sensul.

 

Nu e nimic gresit ! Esti un adevarat baros intelept care isi cunoaste, reclama si apara drepturile.

O va face, stai linistit ! Doar ca trebuie sa ai rabdare, sa astepti momentul in care o va patrunde si pe ea sensul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×