Sari la conținut
Forum Roportal
Barosull

Cultul muncii !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cine ne asigura hrana si locuintele cu toate dotarile lor daca ne apucam cu totii de arta sau de filosofie?!

Hrana e asigurată de cei care nu au o viaţă performantă, adică de cei care nu şi-au valorificat talentele

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hrana e asigurată de cei care nu au o viaţă performantă, adică de cei care nu şi-au valorificat talentele

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb: daca toti ar fi fost genii oare ar mai fi fost posibila societatea - in conditiile in care in societatea care este - munca de jos e considerata munca prostului?!

"Graniţa" dintre preistorie şi istorie, e dată de apariţia scrisului, adică a celor...care învăţau. Învăţarea lor avea ca fundament, munca fizică a altora.

 

 

Sau poate o va distruge.

La baza progresului omenirii se află elevul care şi-a întrecut profesorul. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Graniţa" dintre preistorie şi istorie, e dată de apariţia scrisului, adică a celor...care învăţau. Învăţarea lor avea ca fundament, munca fizică a altora.

 

Deci ajungem tot la ideea reliefata de mine putin mai inainte: meditatia trece prin stomac. :)

 

Nu-mi place ideea, dar asta e realitatea acestei lumi. Necesitatile fiziologice le fura celor mai multi aproape tot timpul din viata, cand prea bine ne-am putea ocupa cu totii de lucruri mai importante - cum ar fi arta sau stiinta...

 

Societatea de consum practic iti rapeste sufletul. Arta e pentru cei mai multi un hobby - pe cand munca de rutina (specifica robotilor) e principalul fel de a fi. Nu asta ar trebuie sa fie drumul omenirii... E un drum gresit. Cunoasterea si creatia artistica e calea adevarata - nu munca de claca. Mancarea nici n-ar trebui sa ne preocupe. Vorba unui user de pe aici: Work less! Read more! :)

 

Dar ce sa-i faci! Asa a vrut programatorul, nu?! :roll:

 

Sunt de parere ca stiinta si arta ar trebui sa fie scopul nostru principal, dar am argumentat anterior pentru clasa de jos fiindca aceasta categorie a societatii e inrobita de bogatani.

 

Unii-şi petrec viaţa în chef şi-n băutură -

Mănâncă în hoteluri sau în restaurante;

Alţii n-au ce mânca, n-au bani, şi n-au căldură -

Trăiesc ca în infernul cel veşnic al lui Dante.

 

Mie asta nu-mi place la aceasta societate. Daca e sa ne ocupam de filozofie, de muzica, sau de poezie, sa o facem cu totii... E nedrept ca unii sa se bucure de frumusetea cunoasterii sau de bogatiile materiale - pe cand altii sa-si risipeasca viata ca negrii pe plantatie.

 

Insa cum lumea e materiala - deocamdata tot munca fizica ramane baza existentei. Eu unul nu vreau sa mai depind de nimic. Ori am libertatea de a face ce-mi place, ori dispar... Consider ca o lume care-ti pune sapa-n mana pentru a scrie, e o lume comunista, despotica...

 

Dar la fel de dictatorial mi se pare sa-i pui la munca pe altii ca tu sa poti scrie...

Editat de Me and the Grave
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa o luam asa munca productiva e doar in agricultura, industrie (inclusiv ind. constructiilor).

 

Restul e aparat birocratic. Dar si bugetarul,contabilul, bancherul,comerciantul poate spune ca munceste.Depune efort, presteaza servicii. Astia muta acte, bani, marfuri dintr-o parte in alta si spun ca muncesc.

 

Dar munca productiva e doar in agricultura si industrie.

 

In rest, ca filozofie de munca a se vedea fabula cu greierul si furnica.

 

Asa e Me and the Grave, geniile au revolutionat omenirea, adica greierele, nu furnica. Dar fara furnica muncitoare nu se putea ajunge nicaieri.

 

Bine, in fabula mentionata mai sus, greierul a murit de foame si de frig.

Editat de Barosull
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.....

Insa cum lumea e materiala - deocamdata tot munca fizica ramane baza existentei. Eu unul nu vreau sa mai depind de nimic. Ori am libertatea de a face ce-mi place, ori dispar... Consider ca o lume care-ti pune sapa-n mana pentru a scrie, e o lume comunista, despotica...

 

Dar la fel de dictatorial mi se pare sa-i pui la munca pe altii ca tu sa poti scrie...

 

Dar nu depinzi de nimic. Daca maine vrei sa te urci in avion si sa pleci in cealalta parte a lumii nu te retine nimic. Te duci, cumperi bilet si ai plecat daca asta vrei. Dar si acolo vei gasi diferente sociale. Ce poti face acolo, poti face si aici.

 

Si sa stiti ca arta si filozofia inseamna munca! Multa munca! Intradevar nu fizica! Intrebati scriitorii cat au citit pana la a ajunge sa isi formuleze propriile opinii, la oamenii de afaceri cat au muncit pana sa isi ridice afacerea, la pictori cata scoala si cat au lucrat in atelier pentru a ajunge cunoscuti pe piata artei. Credeti ca Brancusi a devenit cunoscut peste noapte, ca a lucrat cineva pentru el? Nu. A ajuns acolo pentru ca a vrut ca arta lui sa fie recunoscuta si pentru asta a lucrat ore in sir. Credeti ca Nadia ( gimnasta) a ajuns cunoscuta in toata lumea stand in fata TV-ului si rontaind floricele?

Mah, orice pe lumea asta se obtine prin munca! Fiecare o vede si o valorifica in felul lui! :hi:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci care e solutia pana la urma?! :think:

 

 

Ca nu trebuie sa muncim, alegem sa muncim. Ce anume si cum - depinde de fiecare ! :thumbsup:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu depinzi de nimic. Daca maine vrei sa te urci in avion si sa pleci in cealalta parte a lumii nu te retine nimic. Te duci, cumperi bilet si ai plecat daca asta vrei. Dar si acolo vei gasi diferente sociale. Ce poti face acolo, poti face si aici.

 

Ma referisem la faptul ca depind de hrana. Dupa cum ziceam: daca n-ar exista plebeul - furnica lui la Fontaine - care sa asigura hrana populatiei - atunci omul de cultura n-ar fi avut de ales; trebuia inainte de toate sa munceasca in agricultura sau in industruie ca tot omul pentru a-si crea libertatea de a face ceea ce-i place. Asta e realitatea acestei lumi: foamea te pune la truda. In societatea noastra exista oameni de cultura/greieri - pentru ca exista si furnici. Daca acestea n-ar mai fi, omenirea s-ar stinge in cateva saptamani... Insa furnica poate trai foarte bine si fara greier. Tristetea e ca arta/sufletul depinde de materie - in cazul asta de cat de satisfacut e stomacul. Dumnezeul asta biblic trebuie sa fi fost matol cand a creat lumea - altfel nu-mi explic de ce e asa de eronata. ;)

 

Si sa stiti ca arta si filozofia inseamna munca! Multa munca! Intradevar nu fizica! Intrebati scriitorii cat au citit pana la a ajunge sa isi formuleze propriile opinii, la oamenii de afaceri cat au muncit pana sa isi ridice afacerea, la pictori cata scoala si cat au lucrat in atelier pentru a ajunge cunoscuti pe piata artei.

 

Dar nici munca la sapa nu e apa de ploaie. :)

 

Credeti ca Brancusi a devenit cunoscut peste noapte, ca a lucrat cineva pentru el? Nu. A ajuns acolo pentru ca a vrut ca arta lui sa fie recunoscuta si pentru asta a lucrat ore in sir. Credeti ca Nadia ( gimnasta) a ajuns cunoscuta in toata lumea stand in fata TV-ului si rontaind floricele?

Mah, orice pe lumea asta se obtine prin munca! Fiecare o vede si o valorifica in felul lui! :hi:

 

Da! Dar fara haleala nu se poate. ;)

 

Ca nu trebuie sa muncim, alegem sa muncim. Ce anume si cum - depinde de fiecare!

 

Pai nu alegem nimic ca hrana e strict necesara si daca nu ar exista furnica - atunci ar muri toti greierii de frig si de malnutritie. :) Deocamdata oamenii de cultura pot face ceea ce le place pentru ca plebeii fac posibil acest lucru.

Editat de Me and the Grave

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de parere ca stiinta si arta ar trebui sa fie scopul nostru principal, dar am argumentat anterior pentru clasa de jos fiindca aceasta categorie a societatii e inrobita de bogatani.

 

 

Mie asta nu-mi place la aceasta societate. Daca e sa ne ocupam de filozofie, de muzica, sau de poezie, sa o facem cu totii... E nedrept ca unii sa se bucure de frumusetea cunoasterii sau de bogatiile materiale - pe cand altii sa-si risipeasca viata ca negrii pe plantatie.

 

Dar la fel de dictatorial mi se pare sa-i pui la munca pe altii ca tu sa poti scrie...

 

Esti fantastic.smile.gif

Eu sunt exploatator. Unul din colegii mei are o sora foarte frumoasa si cam simpluta, care-i aduce pachet.

Pt. ca imi place mult de ea (arata uluitor fizic), i-am facut cadou (pt. copiii ei) o bluzita si o pereche de pantalonasi scurti , pe care fetita nu le-a purtat niciodata.

A crezut ca-s pt. ea si a doua zi a venit imbracata supersexy, in pantalonasi mulati si bustiera de-i crapa decolteul (pt. copii de sase ani).Colegul era sa intre in pamant, de rusine.

Cam ce poezii crezi ca ar scrie fata asta, si cam la ce stiinta s-ar pricepe, cand ea a fost data afara din toate posturile in care a fost angajata, pe motiv ca "se incurca" cu colegii? Si n-avea decat de facut putina curatenie si cafea.

Nu crezi ca exista si o categorie care si-ar justifica existenta, doar prin munca fizica? Ba mai mult...unii nu-s in stare nici de atata, dar nu ca urmare a vreunui handicap.

Lasa arta pt. artisti, stiinta pt. oamenii de stiinta (cu pregatire adecvata), si munca pt. cei care la asta se pricep. Ca exista si asuprire si inca multa (prin santaj) e foarte adevarat. Dar sunt si oameni multumiti cu munca lor si n-o considera inutila sau sclavie moderna, ci o conditie de baza a pozitiei lor in societate. Isi justifica astfel existenta.

P.S.: Eu muncesc mai mult decat fiecare dintre colegii mei, atat la birou cat si fizic. Da, ma imbrac in salopeta si ma bag pe sub toate dispozitivele pe care le montez, sau le asigur mentenanta. Uneori ma umplu de substante nocive, praf, sau unsori si am negru sub unghii, de frec cate o ora, sau fac bataturi in palma de rad toti prietenii. Pai daca n-am arta-n mine...laugh.gif

Editat de InPing

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×