Sari la conținut
Forum Roportal
Barosull

Cultul muncii !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa nu spui ca esti vegetarian! :lol:

Sa stii ca si plantele au viata. Asadar, cu ce te hranesti tu ? :crazy:

 

off-topic: Cu roadele plantelor si pomilor fructiferi. :tongue: Sunt vegetarian dar nu 100% pentru ca inca n-am reusit sa renunt de tot la carne. Mananc ocazional pentru ca asa cere corpul - adica sa nu ajung sa cad din picioare, dar de fiecare data ma gandesc ca in fiinta aia a fost bagat un cutit. Totusi fac eforturi... :o: poate pana la urma renunt de tot. :)

 

Eu propun oamenilor de stiinta sa inventeze o planta sau un pom fructifer care sa inlocuiasca proteinele din carne. Poate asa nu va fi mai nevoie sa casapim animalele si sa le stricam mediul... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu spui ca esti vegetarian! :lol:

Sa stii ca si plantele au viata. Asadar, cu ce te hranesti tu ? :crazy:

Unde ai pomenit vegetarian sa dedice ode parjoalei cu sos (nu orice fel de parjoala)? Daca te intereseaza, poti citi capodopera la Coltul trist, fiindca daca tot mancam ce avem pe masa, sa facem si filosofie ca sa nu mancam pe degeaba.

Mananc si ma plang, vorba poetului (Labis, avis amatorilor).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

off-topic: Cu roadele plantelor si pomilor fructiferi. :tongue: Sunt vegetarian dar nu 100% pentru ca inca n-am reusit sa renunt de tot la carne. Mananc ocazional pentru ca asa cere corpul - adica sa nu ajung sa cad din picioare, dar de fiecare data ma gandesc ca in fiinta aia a fost bagat un cutit. Totusi fac eforturi... :o: poate pana la urma renunt de tot. :)

 

Eu propun oamenilor de stiinta sa inventeze o planta sau un pom fructifer care sa inlocuiasca proteinele din carne. Poate asa nu va fi mai nevoie sa casapim animalele si sa le stricam mediul... :)

Hm, deci tu, te impotrivesti vointei domnului, nu ?

Sfidezi ordinea naturala lasata pe pamant de marele creeator. Nu e bine.

Nu crezi ca daca D-zeu voia sa nu mananci alte animale, te facea vegetarian ?

Si poate ce animale mananci tu, au murit de batranete, sau ...otravite. :crazy:

 

Unde ai pomenit vegetarian sa dedice ode parjoalei cu sos (nu orice fel de parjoala)? Daca te intereseaza, poti citi capodopera la Coltul trist, fiindca daca tot mancam ce avem pe masa, sa facem si filosofie ca sa nu mancam pe degeaba.

Mananc si ma plang, vorba poetului (Labis, avis amatorilor).

O sa citesc, neaparat. :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unde ai pomenit vegetarian sa dedice ode parjoalei cu sos (nu orice fel de parjoala)? Daca te intereseaza, poti citi capodopera la Coltul trist, fiindca daca tot mancam ce avem pe masa, sa facem si filosofie ca sa nu mancam pe degeaba.

Mananc si ma plang, vorba poetului (Labis, avis amatorilor).

 

Tu stii ce e aia o ironie?! :think: Ai ramas cu traume de la poezia aia?! :crazy: Te legi mereu de ea de parca e singura pe care am compus-o. As fi curios sa-ti vad si tie creatiile, daca le ai... daca nu - incearca sa te abtii pe cat posibil pentru ca poezia nu se face batand din palme. Ti-ar placea sa "gusti" mancarea doar cu gandul/imaginatia?! Ti-am dat pagini intregi de explicatii si atunci, dar vad ca n-ai bagat nimic la cap. Pe vremea aia inca mai consumam carne cat de cat, de asta a fost vorba de o "parjoala" ca altfel putea fi o cireasa sau orice alt fruct (oricum, prima strofa era mai mult caterinca la adresa saraciei), dar dupa ce am vazut un porc taiat prin vecini mi s-a cam taiat si mie pofta de carne.

 

Poezia lui Labis e o gluma proasta. Mai ales finalul. Pentru ca justifica moartea caprioarei. Ba chiar si boala fetei respective. Daca esti destul de luminat la minte iti dai seama imediat ca modul asta carnivor de a fi e unul animalic/barbar - departe de originile noastre divine. La cum a "evoluat" omenirea pana in momentul actual - o fi necesar pentru organism, dar nu si moral. E usor sa dai din gura pe forum, dar cand vine vorba de practica multi fug...

 

Ai asistat vreodata la taierea unei gaini macar?! Daca da - ti-a placut cutitul imbibat in sange si capul gainii cum inca se zbate pe pamant intr-o veselie?! Daca ti-au placut toate astea - atunci nu-mi ramane decat sa-ti urez "pofta mare!". Macelar scrie pe tine! :)

 

Modul asta de viata e gresit... Daca fructele si legumele erau sufiente pentru existenta omului - acum saracia si foamea n-ar mai fi fost o problema, iar acest topic nici n-ar mai fi existat...

 

Sustii cu tarie ca ai crede in Dumnezeu, dar esti atat de departe de el... Raiul nu presupune moarte sau stricaciune/boala/foame cum e pe acest pamant/purgatoriu. Personal am o oarecare indoiala, dar macar imi doresc sa ajung intr-o astfel de lume fara cusur. La tine raiul inseamna bube, mucegaiuri si noroi din care ai facut podoabe. >_<

 

In regulament scrie ca sunt interzise jignirile sub orice forma. Credeam ca ti-a trecut, dar se pare c-ai ramas c-un soc. Daca mai continui cu insulta aia impertinenta de acum cateva luni - o sa fiu nevoit sa-ti dau raport. Pai ce faci?! Ma jignesti ca o placa stricata care se tot repeta la nesfarsit?! Dezgropam mortii, acum, in miezul sarbatorilor de iarna?! :mda:

 

Eu unul am cautat sa fiu cat mai amiabil din bun simt. Dar tu?! Il mai ai?!

 

Hm, deci tu, te impotrivesti vointei domnului, nu ?

Sfidezi ordinea naturala lasata pe pamant de marele creeator. Nu e bine.

Nu crezi ca daca D-zeu voia sa nu mananci alte animale, te facea vegetarian ?

Si poate ce animale mananci tu, au murit de batranete, sau ...otravite.

 

Ia du-te tu putin intr-o manastire (de ex. la Sihastria) sa vezi ca e cam interzisa carnea pe-acolo... :)

Editat de Dreaming about you
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mediul de aici a devenit f. toxic. cu greu mai poti purta o discutie constructiva. treaba unora e doar sa-i contrazica pe altii, sa le gaseasca defectele.

 

ce am retinut de aici: pe cei trecuti de 30-35 de ani cu greu ii mai poti convinge de ceva. mai bine ii laşi in pace. e si o explicatie psihologica: de la 35 de ani incolo incep sa se sedimenteze conceptele, ideile, notiunile - creierul isi pierde flexibilitatea, neuronii si conexiunile dintre neuroni nu se mai refac la fel ca-n tinerete.

 

referitor la subiectul acestui topic: da, la noi exista un cult al muncii, cult ce incepe cu intrebarea "ce vrei sa te faci cand vei fi mare ?" pe care toti o primim cand suntem mici. de aici orice copil(oricat de mic si prost ar fi) subintelege ca-l asteapta o viata de muncă. apoi cand mai creste, indoctrinat de scoala/familie.. intelege ca e si normal sa fie asa.

 

o alta idee e ca totul se obtine prin munca. vrei casa, masina, iubită trebuie sa muncesti. nu zic ca e gresit dar astea se pot schimba. majoritatea oamenilor cred ca societatea poate exista doar daca muncim. ceea ce e profund gresit.

 

solutia pentru o viata mai buna nu e munca. nu trebuie sa pleci unde vezi ca sunt joburi bine platite pentru a trai mai bine. asta e doar o solutie de moment. trebuie sa te gandesti la solutii pe termen lung atat pt tine cat si pt copii tai.

vrei ca si copiii tai sa plece unde vad cu ochii doar pt a gasi un job mai bun si a avea o viata decenta ?

 

daca toti crestem indoctrinati de cultul muncii nimic nu se va schimba in societatea asta.

 

cultul muncii indobitoceşte omul, îi ia din imaginatie, îi îngustează orizontul.

 

Saluti ! :bye:

Editat de Redondo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

ce am retinut de aici: pe cei trecuti de 30-35 de ani cu greu ii mai poti convinge de ceva. mai bine ii laşi in pace. e si o explicatie psihologica: de la 35 de ani incolo incep sa se sedimenteze conceptele, ideile, notiunile - creierul isi pierde flexibilitatea, neuronii si conexiunile dintre neuroni nu se mai refac la fel ca-n tinerete.

 

 

-----------------------------------------------------

iata vine-un sol de pace, c-o petitie-n v

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

o alta idee e ca totul se obtine prin munca. vrei casa, masina, iubită trebuie sa muncesti. nu zic ca e gresit dar astea se pot schimba. majoritatea oamenilor cred ca societatea poate exista doar daca muncim. ceea ce e profund gresit.

Saluti ! :bye:

Stii ce, ai dreptate!

De ce dreaqu suntem atat de prosti incat sa mergem zilnic la munca, in loc sa stam acasa si sa iesim pe strada su sa mai furam si noi ceva.

De fapt, mai bine ne impartim intreg globul intre noi, pe zone, si fiecare pleaca la furat acolo. Si , apoi toti trimit ce au furat, acasa in romania, si uite cum o sa ajungem si noi un mare imperiu si il numim Marea Romanie,ca doar suntem cei mai destepti de pe tot globul. :crazy:

Noi furam, noi nu muncim! :spam:

 

 

Destept esti frate! Sa mor io. Unde ai stat ascuns atata timp?! :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar pentru cash flow sa nu scada nivelul contului din banca ... ca si azi traim si consumam

si tot cu bani ne descurcam desi se scumpeste totul pe zi ce trece, si fara munca ar fi cam subtire scoarta de pe spate!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×