Sari la conținut
Forum Roportal
Barosull

Cultul muncii !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Probabil ca atunci cand iti vei castiga hrana zilnica si un culcus cald mergand la vanatoare cu mainile goale, vei intelege ce e aia sa muncesti si la ce foloseste.

 

Nu-mi vine sa cred ca exista oameni cu asa intrebari existentiale, numai imi pare rau ca esti roman.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viata nu mi-a demonstrat ca trebuie sa muncesc.

Cand n-o sa-ti mai dea nimeni sa mananci de pomana, cand n-o sa mai ai pe spatele cui sa stai ca un trantor, o sa-ti demonstreze. Sau te apuci de furat/inselat/cersit/dat in cap pe strada ca sa-i mananci omului covrigu` din mana etc..

 

Una este sa nu muncesti pentru ca nu poti (esti bolnav sau nu iti gasesti un loc de munca etc) si alta e sa nu vrei pentru ca ti-e lene, esti puturos si astepti sa-ti ploua din cer cu briose aromate...Unora ca tine le da de obicei viata cate o palma de se invart ca titirezul multa vreme..

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu trebuie sa muncesti.

Şi-asta e adevărat, însă pentru aşa ceva, e nevoie să fie posesor de acţiuni la Apple, GlaxoSmithKline, SeaDrill, Kinder Morgan Energy sau chiar la Lockheed Martin. Am menţionat doar câteva companii cu creştere constantă a valorii acţiunilor şi cu dividende mari. :)

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arbeit Macht Frei ... sau ... Munca l-a creat pe Om ... ori ... Meserie, bratara de aur!!! erai lozinci populare doar in comunism :stars:

 

vrei sa spui nazism...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun.

Deci frica de moarte, de singuratate, de saracie ii face pe unii sa munceasca.

Altii cred ca vor fi fericiti in viitor daca muncesc in prezent. Vor avea tot ce isi doresc intr-un ipotetic viitor.

Altii muncesc pentru a se simti utili. Au nevoie de apreciere din partea celor din jur.

Si orice combinatii intre cele 3 de mai sus.

 

A, si spiritul de turma: "daca toti fac asa, eu de ce sa nu fac?"

 

Altceva?

De ce trebuie sa muncim?

Editat de Barosull
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×