Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Ce materii credeti ca ar fi necesare de adaugat in locul altora?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ai dreptate. nu ti-au folosit la nimic :lol2:

ps: si nici engleza. corecteaza-ti semnatura :D

gata ms ca mi-ai zis :D .....vezi exact ce ziceam nu folosesc la nimic, eventual doar in domeniul asa zisei culturi generale care nu are nimic in comun cu inteligenta dar este supraevaluata intr-un mod letal, sunt un om cult, cine mai este ca mine sa stie istoria de la inceputul aterizarii primei furnici in europa si pana la calatoria prin spatiu in baloane de hartie ....stiam eu ca o sa intelegi pana la urma :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca fizica ar trebuii scoasa definitiv din orar sau cel putin sa fie la alegere cine vrea sa dea la automatica sau politehnica sa ia cursuri cine nu, nu. E total inutila dupa parerea mea...cine o sa te intrebe vreodata ce e lucrul mecanic, puterea s.a.m.d. Daca iti place fizica more power to you dar de ce sa ne oblige pe toti la 4 ore de fizica pe saptamana cand tu n-ai nevoie de ea pe viitor. Si cred ca ar trebuii sa avem si noi cluburi de teatru sau sah sau orice altceva asa cum vedem in occident pentru a ne putea dezvolta mai mult abilitatile artistice :tease: S-ar putea ca printre noi sa existe adevarate talente iar noi sa nu stim pentru ca nu au fost exersate niciodata. :D

 

 

 

P.S.De-acord cu mirelutza ...niste cursuri de bune maniere nu ne-ar strica. Eu am citi "Codul Bunelor Maniere" si personal mi-a placut ...pacat ca nu se poate aplica in ziua de azi!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problemele incep de la cei care intocmesc subiectele pentru examene. Daca la examene se cer de exemplu sute de denumiri de munti sau de podisuri, profesorul trebuie sa le predea, si nu ramane loc pentru explicatii, pentru discutii. Dar apoi si profesorii trebuie sa se reacomodeze cu un mod de predare bazat pe intelegere si pe formare. Am intalnit in lucrarile de anul acesta de la Bac foarte multe lucruri inutile, umplutura, date de profesori mult prea pedanti care nu inteleg materia pe care o predau si predau in nestire crezand ca astfel sunt mai destepti. Uneori lucrurile se intorc impotriva elevului la examen, cand incercand sa invete prea multe lucruri inutile, esueaza chiar la lucruri simple, alteori impotriva tanarului care nu retine nimic din materia invatata dupa cateva luni, si sigur impotriva profesorului si materiei pe care o preda, atunci cand absolventul crede ca tot ceea ce a invata sunt lucruri inutile.

La fel si la fizica si la chimie. Nu definitiile si problemele sunt importante pentru majoritatea absolventilor, ci intelegerea lumii in care traim. Nici mie nu mi-a folosit prea mult fizica din liceu, adevaratele cunostinte le-am dobandit mai tarziu, dar sa zicem ca a fost un punct de plecare.

Sigur, cluburi de teatru, de sah, sunt bune, dar cine ii opreste pe elevi sa se organizeze ei singuri daca nici un profesor nu are aceasta initiativa?

Apoi poate ca nu toti profesorii sunt bine pregatiti, si cu fiecare an vin absolventi din ce in ce mai slab pregatiti. Nu generalizez, dar de obicei cei mai buni se indreapta spre meserii mai banoase sau spre tari mai bogate. DarkBringer se intreba: "De ce sa invatam istoria Pamantului daca nici ei nu o stiu?" Daca sunt profesori care nu stiu, mai bine sa taca din gura, dar alti profesori au invatat ceva mai multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sigur, cluburi de teatru, de sah, sunt bune, dar cine ii opreste pe elevi sa se organizeze ei singuri daca nici un profesor nu are aceasta initiativa?

nu o sa ii vezi niciodata facand asta din proprie initiativa, e foarte greu la nivelul la care suntem....trebuie plecat de jos de tot, de undeva de la familia pt ca in cea mai mare parte de acolo pleca si ramane copilul cu structurile comportamentale si acea aberatie pe care multi o numesc cei 7 ani de acasa (bunul simt in cazul asta) prea avem mentalitata de oameni slabi si nu putem sa judecam in baza propriei existente....la scoala ar trebui sa te duci din placere nu din nevoie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar trebui adaugat un curs de libera initiativa, sa nu mai asteptam de la ceilalti ceea ce putem face noi, aceste lucruri trebuie facute la dirigentie, dar sunt prea multe teme obligatorii si nu mai ramane timp pentru discutii de acest gen, iar unii diriginti transforma orele de dirigentie in ore de specialitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intodeauna am fost adepta ideii de specializare.

Fiind la profil mate-info, am facut materiile de baza (mate, info, fizica) si toate celelalte mai mult sau mai putin irelevante pentru optiunea mea: chimie, biologie, geografie, istorie, logica, economie, filozofie, latina, sport, limbi straine, plus optionale care erau oricum, numai optionale nu. Ca atare, mi-am dezvoltat un sistem de "aparare" foarte practic si care a functionat miraculos in liceu: invatam lectiile de pe o zi pe alta. Dupa ce trecea lectia respectiva (respectiv lucrarea de control, teza sau ce mai era), luam buretele si stergeam tot ce invatasem si voila! aveam loc sa o iau de la capat.

 

Cred in primul rand ca specializarea ar trebui sa inceapa din liceu. Adica mai multa materie de profil si mai putine din afara ariei curriculare (stiam sa vorbesc corect gramatical limba romana si fara cele 4 ore pe saptamana de literatura din liceu). Ar trebui de asemenea facuta o selectie a materiei - se invata foarte multe lucruri complet inutile (la istorie - date pe care oricum putini si le mai amintesc, la filozofie - conceptele despre viata si cunoastere ale unor oameni considerati importanti, etc, etc) - scoala ar trebui sa ne invete sa gandim, sa intelegem anumite lucruri, sa fim capabili sa realizam anumite obiective. O idee ar fi ca liceele teoretice sa nu fie 100% teoretice - ci sa aiba si ore de practica. Ca absolventa a unui astfel de liceu, realizez ca sunt lipsita de experienta si de orice contact cu piata muncii (si peste tot ti se cere experienta de minim un an!)

Cred ca exista, totusi, si materii care ar trebui studiate la orice profil, iar invatamantul romanesc nu sufla o vorba despre asa ceva, cum ar fi un curs de legislatie. Pentru ca macar elevii sa stie atunci cand incalca o lege. Si nu ma refer sa se dea lucrari de control din asa ceva, ci doar sa se prezinte esenta legilor, poate le trece elevilor macar pe langa urechi. Ar fi probabil inutil sa se predea codul bunelor maniere (desi ar fi interesant), pentru ca putini si-ar mai schimba modul de comportare in liceu.

 

Ideal ar fi, dupa parerea mea, ca toate liceele sa dispuna de o gama foarte variata de optionale, atat din domeniul uman, cat si din cel real, astfel incat elevii sa poate alege materiile de care au nevoie sau care le plac. Important ar fi si micsorarea colectivului unei clase, intrucat un singur profesor nu are suficient timp la dispozitie pentru a acorda atentia necesara fiecarui elev. Cred ca s-ar obtine rezultate mult mai bune si daca s-ar lucra pe grupe formate in functie de capacitatile si motivatia elevilor, astfel incat profesorii sa lucreze la un anumit nivel cu toti elevii. Si probabil ar mai fi multe altele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citind ce ati postat aici mi-am dat seama ca scoala este pentru multi o corvoada, nu place nimanui, daca ar fi posibil ar vrea toata lumea sa chiuleasca cit de mult.

Mie imi place extraordinar demult, sincer! Daca as putea as invata pana as muri tot ce se poate. Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ce putin sti de fapt. :yahoo:

 

In Romania m-am apucat de doua facultati si nu am terminat nici una. In Canada de alta si nu am terminat-o nici pe aia. Si In SUA (unde sunt acum) m-am apucat de trei de-o data si o sa le termin pe toate in acelasi timp.

 

Diferenta intre Romania si Sua, ma refer la sistemul de invatamant...este ca de la cer la pamant. Spre exemplu la facultate, fiecare student face un major si daca are chef face si un minor (in acelasi timp). Major e meseria principala si minor secundara. E ca la limbi straine in Romania cand zici ca ai facut franceza principal si germana secundar. Bun.

 

In primii doi ani de facultate (colegiu) esti obligat sa iei un numar minim de cursuri (e pe credite aici, mi se pare ca si in Romania e la fel acum, mai nou) in materia in care faci major. Un alt numarul de cursuri (credite) pe care tre' sa le faci este obligatorie si tin toate de cultura generala. Iar un alt numarul de cursuri sunt obligatorii, impuse. Sistemul e de asa natura facut ca este destul de greu sa faci ceva ce nu-ti place. Spre exemplu tre' sa faci doua cursuri umaniste (intra la cultura generala). Si iti alegi dintr-o lista nesfarsite ce cursuri vrei sa faci (spre ex. civilizatie italiana sau istoria religiilor sau o limba straina ...sunt oferite cursuri de la nivelul 1 la 4 + conversatie 2 niv. in vreo 10 limbi etc.). La sectiunea arta (care tine tot de cultura generala) poti sa iei istoria artei 1, sau istoria artei 2, sau pictura baroca si renascentista sau sculptura sau grafica sau desen in penita sau arta africana sau pictura in ulei si asa mai departe. La sectiune stiinta (intra tot la cultura generala) tre' sa faci vreo trei cursuri pe care poti sa le alegi dintr-o lista nesfarsita: fizica, antropologie, astronomie, biologie, chimie, microbiologie, anatomie, oceanografie etc.). Si tot asa.

 

Este absolut imposibil ca din sute de cursuri care se ofera sa nu se nimereasca sa-ti placa chiar nici unul. Oricum...daca in prima zi de scoala dupa ce ai asistat la curs iti dai seama ca nu te atrage, te duci frumusel si te retragi de la curs si te inscri la altul.

 

Sistemul de examinare nu e ca cel romanesc. Sunt teste la vreo doua saptamani (notate) cu materia predata intre timp, conteaza prezenta la ore (dupa 3-5 absente - zbori), participarea in ora (discutii libere, intrebari, contributii proprii si noi), tre' sa scrii articole si sa faci research pentru ele etc. foarte rar cand tre' sa dai la final un examen "final". Depinde de materie. Spre ex. la germana dai teste tot semestrul dupa fiecare capitol studiat si la final dai un "final" cumulativ care contine toata materia (gramatica etc.). Daca ai numai "A" la toate testele si nici o absenta sau una motivata...poti sa sari peste final. Media e "A". La istorie dai doua teste mici + un partial si un final.

 

Studentii americani de regula au si cate un job in timp ce studiaza, macar cateva ore pe saptamana ca sa mai scoata un ban. Si nu copiaza nimeni fiindca asa au invatat din gradinita. Daca esti prins- esti exmatriculat pe loc si nu are nimeni chef sa piarda banii pe cursuri (fiindca e pe bani) nu mai zic de timpul pierdut. Cine are note mari ia bursa si nu plateste nimic.

 

Sunt zeci de cluburi in facultate (de limbi straine, psihologie, arta, actorie, muzica etc.) si poti sa participi la activitatile lor, sunt foarte ca lumea. Vin cercetatori si fac studii, participi la sondaje, vorbestiinlimbi straine, sunt consursuri de oratorie, meciuri de polo, tenis, fotbal american sau european cu alte facultati etc.

 

In anii 3 si 4 te specializezi strict pe majorul ales si faci numai materii in domeniu respectiv.

 

Poti sa iei numarul maximum de cursuri (credite) permise pe semestru si sa iei cursuri si in semestrele scurte (oferite pe perioada vacantelor pentru cei doritori sa sara peste vacante si sa invete si in timpul lor) si sa termini scoala in loc de 4 ani in 3 sau chiar doi.

 

Cam asta este. Comparati voi si ziceti unde e mai interesant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred in primul rand ca specializarea ar trebui sa inceapa din liceu. Adica mai multa materie de profil si mai putine din afara ariei curriculare (stiam sa vorbesc corect gramatical limba romana si fara cele 4 ore pe saptamana de literatura din liceu). Ar trebui de asemenea facuta o selectie a materiei - se invata foarte multe lucruri complet inutile (la istorie - date pe care oricum putini si le mai amintesc, la filozofie - conceptele despre viata si cunoastere ale unor oameni considerati importanti, etc, etc) - scoala ar trebui sa ne invete sa gandim, sa intelegem anumite lucruri, sa fim capabili sa realizam anumite obiective. O idee ar fi ca liceele teoretice sa nu fie 100% teoretice - ci sa aiba si ore de practica. Ca absolventa a unui astfel de liceu, realizez ca sunt lipsita de experienta si de orice contact cu piata muncii (si peste tot ti se cere experienta de minim un an!)

Cred ca exista, totusi, si materii care ar trebui studiate la orice profil, iar invatamantul romanesc nu sufla o vorba despre asa ceva, cum ar fi un curs de legislatie. Pentru ca macar elevii sa stie atunci cand incalca o lege. Si nu ma refer sa se dea lucrari de control din asa ceva, ci doar sa se prezinte esenta legilor, poate le trece elevilor macar pe langa urechi. Ar fi probabil inutil sa se predea codul bunelor maniere (desi ar fi interesant), pentru ca putini si-ar mai schimba modul de comportare in liceu.

 

Ideal ar fi, dupa parerea mea, ca toate liceele sa dispuna de o gama foarte variata de optionale, atat din domeniul uman, cat si din cel real, astfel incat elevii sa poate alege materiile de care au nevoie sau care le plac. Important ar fi si micsorarea colectivului unei clase, intrucat un singur profesor nu are suficient timp la dispozitie pentru a acorda atentia necesara fiecarui elev. Cred ca s-ar obtine rezultate mult mai bune si daca s-ar lucra pe grupe formate in functie de capacitatile si motivatia elevilor, astfel incat profesorii sa lucreze la un anumit nivel cu toti elevii. Si probabil ar mai fi multe altele...

Deşi trebuie să recunosc că ai dreptate de sus p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×