Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Ce materii credeti ca ar fi necesare de adaugat in locul altora?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am obsevat ca multi considera romana inutlita in liceu, de ce?, mai greu d zis dar pot spune pe propria ma experienta ca nu este inutlila,acele 3-4 ore de romana in care stai si despici firul in 4 iti dezvolti abilitatea de comunicare,inveti sa faci fata discutilor atunci cand esti provocat iti imbogatesti bagju de cunostiinte, eu zic ca mie in liceu nu imi placea romana si protestam la orele respective mai ales ca trebuia sa citesc asa mult si bineinteles ca nu citeam dar dupa ce am terminat am regretat mai ales ca aveam deficiente in vorbit,mi s-a intamplat de multe ori sa vreau sa zic ceva si sa nu pot zice deorece nu stiam si nu era vorba de gamaticadoar ca nu stiam cuvinte, asa ca a trebuit sa ma apuc sa citesc,chiar daca am fost un elev bun la invatat-ca imi placea numai matematica si sportul mie-acumam probleme destul de mari in comunicare , trebuie sa stau mult sa ma gandesc ca nu cumva sa spun postii, acum tre sa recuperez timpul pierdut in liceu :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am obsevat ca multi considera romana inutlita in liceu, de ce?, mai greu d zis dar pot spune pe propria ma experienta ca nu este inutlila,acele 3-4 ore de romana in care stai si despici firul in 4 iti dezvolti abilitatea de comunicare,inveti sa faci fata discutilor atunci cand esti provocat iti imbogatesti bagju de cunostiinte ...

Asta se poate face foarte bine şi organiz

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba ajuta realismul de factura balzaciana, acolo intalnesti toate tipurile de oameni existenti, daca tii iti fac o analiza completa a romanului ca a fost unul dintre cele 2 romane citite de mine in liceu

Bine, stai jos. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ar trebui sa facem mai multe ore de istorie shi decat o ora pe saptamana de biologie.......... :D............. :D .............probabil ar trebui "desfintata" tehnologica pt ca aceleasi chestii le-am putea afla uitandu-ne pe discovery sau notional geographyc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu, la mine as fi vrut sa avem Filozofie in loc de vreo materie de specialitate. Pana acum se facea intr-a 12-a filozofie, de anul asta au scos-o..pacat :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citind ce ati postat aici mi-am dat seama ca scoala este pentru multi o corvoada, nu place nimanui, daca ar fi posibil ar vrea toata lumea sa chiuleasca cit de mult. Majoritatea s-ar lipsi de ea bucurosi. Sa fie oare tot tineretul asa de ostil cartii? Sincer, ma indoiesc. Cred ca de fapt ei sunt asaltati de informatii inutile, care in subconstientul lor declanseaza sentimentul zadarniciei si al lipsei de finalitate. Poate n-ar strica sa fie inlocuite materiile foarte abstracte ( care sa intre la "optional"), si elevul mediu sa invete mai multe materii care sa-i fie de un real folos in viata cotidiana, ca de exemplu notiuni economice ordinare (cum sa-si gestioneze banii, cum sa faca o contabilitate in partida simpla, cum se constituie un PFA sau un SRL, notiuni de marketing, afaceri de familie-afaceri de anvergura, etc.) Notiuni de comportament in societate ( bune maniere, formularea unei cereri, a unui referat, relatiile cu banca, etc.), Juridic- macar o introducere, cit sa "simta cum se pune problema", Psihologie (unde sa intre si mult-cintata educatie sexuala, in lipsa careia stirile de la ora 17 au un bogat material despre cazuri de sinucideri/pruncucideri/avorturi/persoane batute si alungate de acasa de catre...parinti), si nu in ultimul rind notiuni de estetica, arhitectura, MEDIU, etc. Va las sa continuat voi. Sint convins ca poti fi azi toba de carte, atunci cind dai piept cu viata te descoperi total nepregatit. Aici ma refer la mediul liceal, bineinteles, locul de unde poti imbratisa specializarea pe care ti-o doresti pentru a urma o facultate. Eu personal as fi de parere ca ar trebui si multa practica ( aplicatii) deoarece am observat ca proaspat absolventii cind se angajeaza undeva parca-s picati din luna si au doua miini stingi...mai ales fetele, si spun asta fara nici o urma de rautate, ci sincer si vrind sa ajut. Astept parerile voastre!!!!!

 

Cred ca ar fi o idee buna sa se includa in programa ce sugerezi tu. Asa e, termini liceu, facultate, ajungi la serviciu, trebuie sa rezolvi tot felul de chestii cu acte, sa completezi formulare, ar trebui sa te pregateasca putin in scoala si pentru chestii din astea. Plus ca unele materii sunt facute prea in amanunt, si nu toti elevi vor face din acea materie o meserie...

 

Am obsevat ca multi considera romana inutlita in liceu, de ce?, mai greu d zis dar pot spune pe propria ma experienta ca nu este inutlila,acele 3-4 ore de romana in care stai si despici firul in 4 iti dezvolti abilitatea de comunicare,inveti sa faci fata discutilor atunci cand esti provocat iti imbogatesti bagju de cunostiinte, eu zic ca mie in liceu nu imi placea romana si protestam la orele respective mai ales ca trebuia sa citesc asa mult si bineinteles ca nu citeam dar dupa ce am terminat am regretat mai ales ca aveam deficiente in vorbit,mi s-a intamplat de multe ori sa vreau sa zic ceva si sa nu pot zice deorece nu stiam si nu era vorba de gamaticadoar ca nu stiam cuvinte, asa ca a trebuit sa ma apuc sa citesc,chiar daca am fost un elev bun la invatat-ca imi placea numai matematica si sportul mie-acumam probleme destul de mari in comunicare , trebuie sa stau mult sa ma gandesc ca nu cumva sa spun postii, acum tre sa recuperez timpul pierdut in liceu :yawn:

 

Da, romana e importanta, si gramatica, ca inveti sa vorbesti frumos, corect, dar si literatura, unde pot avea loc tot felul de discutii, poti invata sa-ti argumentezi o parere...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sportul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×