Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Ce materii credeti ca ar fi necesare de adaugat in locul altora?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

2)scoala asigura minimul de cunostinte generale ;abia dupa ce am terminat liceul am inteles care era rostul istoriei de exemplu , al gramaticii din generala ...(al desenului , pt ca poti fi pus in situatia de a interpreta un desen , de a identifica un stil ;al muzicii , nu neaparat ca ai fi si iubitor ...).Acum pot spune ce ar fi trebuit sa invat mai mult . Acum pot spune ce am negat a fi folositor . Atunci nu , eram doar un elev revoltat pe profesorii care predau materia (nu neaparat pe materia in sine)Numeam obiecte ca fiind nefolositoare ...si criticam informatia .

 

minimul de cunostiinte generale... n-as zice.. cantitatea este prea mare si nu se pune accent pe calitate. practic suntem incurajati sa invatam mult si sa retinem putin, materia trebuie neaparat aerisita. ar trebui sa se puna accent ca si in occident pe comunicare, pe logica, copiii sa fie invatati sa gandeasca si nici niste lectii de invatare n-ar strica. sa nu se scoata ora de muzica din programa, dar sa fie una atractiva, sa ma invete profa sa-i simt pe wagner de exemplu. totusi, eu m-am hotarat, singura scoala atractiva e paltinisul lui noica sau weimerul lui goethe.

deasemenea conteaza foarte mult profesorul, daca stie sa-ti straneasca interesul, sa iti inspire curiozitate cel putin fata de materia lui. eu de exemplu la scoala am o profesoara tampita de germana care nu ma scoate de 8 si 9 desi ma descurc binisor, orele ei sunt agasante, am enerveaza si ma irita stilul ei de predare care se limiteaza la programa. in schimb iau ore de la un profesor remarcabil. el stie sa ma cucereasca, imi explica frumusetea limbii lui kant, complexitatea, mici curiozitati, de exemplu cum a murit un prizonier de razboii din cauza unei virgule puse gresit. iubesc germana din cauza lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar fi mai bine. Sa nu mai facem muzica, desen si alte idiotenii de astea.

stii care e problema? in liceu si generala trebuie sa faci cunostinta cu toate materiile posibile pentru a-ti da seama ce-ti place. nu sunt de acord cu ideea ca cei care nu au talent trebuie pedepsiti si sunt de de acord ca de multe ori de invata lucruri plictisitoare. dar v-ati gandit ca poate nu trebuie inlaturata materia ci felul in care e predata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebuii indepartate cele nefolositoare si introduse doar cele de profil...si evident Matematica si Romana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca nu ar trebui neaparat scoase multe materii, dar trebuie simplificate pe cat posibil. Eu observ ca, dimpotriva programa se aglomereaza pe an ce trece la disciplina pe care o predau (geografie).

Mi-ar fi placut, pe cand eram elev sa se predea si alte materii: Elemente de Drept (Codul penal), Literatura Universala (pentru ca, oricat de mari sunt scriitorii nostri, este nedrept ca un absolvent de liceu care nu a studiat, sa zicem engleza sa nu stie nimic despre Shakespeare, sau cineva care nu facut rusa sa nu fi citit Razboi si Pace), sah, etc. Dar poti studia si singur, iar multi dintre marii oameni au fost autodidacti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu unu am renuntat sa invat din momentul in care am realizat ca multe materii sunt pur si simplu inutile....romana,istorie,geografie,literatura universala, muzica,desen,psihologie,logica si propabil as mai gasi sunt pur si simplu in plus...daca tot tin neaparat sa le bage in programa ar face bine sa scoata pur si simplu tot bagajul informational inutil , sa le simplifice si sa le faca atractive...nu zic sa le scoata de tot doar sa pastreze esentialu si sa fie optionale, prea multe ore am pierdut in liceu si prea multe note mici pt niste aberatii si profesori idioti care nu stiu sa faca diferenta.....se pot face multe, dar atata timp cat in ministerul invatamantului sunt numai idioti cu diploma nici o sansa.....singura invatatura valabila este cea acceptata cu placere pt ca iti trezeste sentimentul de a fi stiut dintotdeauna ceea ce vrea sa te invete.....totul ar trebui sa fie facut din pasiune si placere, in caz contrar se da nastere la roboti anesteziati psihic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu unu am renuntat sa invat din momentul in care am realizat ca multe materii sunt pur si simplu inutile....romana,istorie,geografie,literatura universala, muzica,desen,psihologie,logica si propabil as mai gasi sunt pur si simplu in plus... singura invatatura valabila este cea acceptata cu placere pt ca iti trezeste sentimentul de a fi stiut dintotdeauna ceea ce vrea sa te invete.....totul ar trebui sa fie facut din pasiune si placere, in caz contrar se da nastere la roboti anesteziati psihic

 

hahahahaha..si sa lase doar "mein kampf"-ul a? :) :offtopic: :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu unu am renuntat sa invat din momentul in care am realizat ca multe materii sunt pur si simplu inutile....romana,istorie,geografie,literatura universala, muzica,desen,psihologie,logica ........

 

Asta este evident si neindoielnic citind posturile tale, in special cele din topicul cu rromii...

...totusi nu ne-ai spus ce materii ar trebui adaugate... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

obligatoriu mi se pare a se studia in liceu gramatica limbii romane, nu doarl a liceele cu profil filologic. mi se pare un lucru de bun simt si daca nu sunt chiar atat de exigenta un curs de bune maniere :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu unu am renuntat sa invat din momentul in care am realizat ca multe materii sunt pur si simplu inutile....romana,istorie,geografie,literatura universala, muzica,desen,psihologie,logica si propabil as mai gasi sunt pur si simplu in plus...
hahahahaha..si sa lase doar "mein kampf"-ul a? :) :offtopic: :suicide:

 

eu zic asa... sa lase sportul... de fapt sa il faca de cinci ore pe saptamana, dar instructie gen bootcamp... alte trei se studiaza in amanuntime 'mein kampf', 'carticica sefului de cuib' si altele asemanatoare... si tehnici de lupta... neaparat. sa le luam glanda celor de alta parere. si mai ales alora care au tupeul sa faca uz de romana, istorie, geografie, literatura universala, muzica, desen, psihologie si mai ales logica!!! cat tupeu pe ei, dom'le!

 

:fingers: :boredom:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta este evident si neindoielnic citind posturile tale, in special cele din topicul cu rromii...

...totusi nu ne-ai spus ce materii ar trebui adaugate... :)

 

[edit - fara complimente din astea rasiste] ar trebui sa se puna baza pe mate,fizica,chimie,informatica, materii de specialitate in general ahh era sa uit astrologia,science-u :offtopic: si nu il ulitimul rand sportul care ar trebui a fie foarte important dar la noi este absolur invers.....

Shur'tugal tu nu cred ca poti intelege prea multe, esti limitat din transcendent (vezi inca mai stiu ceva romana din liceu :suicide: ) glumeam, la a 2-a parte evident :fingers: ....ia spune-mi si mie te rog cu ce mau ajutat pe mine sutele de ore de romana in care nu am facut decat sa despic firul in patru in niste opere,romane desuete si sa comentez zeci de mii de poezii tampite? la ce imi trebuie mie istoria pamantului cand ei habar nu au ce este aia istorie? la ce mi-au folosit sute de denumiri de munti,trecatori,podisuri la geografie? si exemplele pot continua....nu votez pt scoaterea lor dar ar trebui sa modifice radical si sa scoata toata aberatiile care exista acolo, la romana nu as lasa decat gramatica si cam atat pt ca in rest este useless....asta ca sa nu mai zic de profesori care majoritatea in special cei care au prins si perioada comunista au grave deficiente in gandire...dar ca faci lucrurile astea trebuie lucrat in primul rand la mentalitate si modul de gandire,de aici pleaca totul: mentalitate si gandire...am trecut prin 3 licee si cunosc realitatea, am vazut cat de in jos se duc lucrurile asa ca scuteste-ma cu fiiozofia asta de doi bani si adu argumente sau macar idei

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×