Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Ce materii credeti ca ar fi necesare de adaugat in locul altora?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sportul fizic ar trebui extins, si introdus sportul mintii - sahul ca obligatoriu.

Ar trebui introduse notiuni de logica si de morala, ultima la clasele mici sub forma de povestiri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista asa ceva la clasele mici. literatura pentru copii sau mai bine zis selectarea textelor se face si pe acest criteriu- morala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citind ce ati postat aici mi-am dat seama ca scoala este pentru multi o corvoada, nu place nimanui, daca ar fi posibil ar vrea toata lumea sa chiuleasca cit de mult (cacofonie). Majoritatea s-ar lipsi de ea bucurosi (dezacord gramatical). Sa fie oare tot tineretul (vezi urmatoarea fraza) asa de ostil cartii? Sincer, ma indoiesc. Cred ca de fapt ei (tineretul?!) sunt asaltati de informatii inutile, care in subconstientul lor declanseaza sentimentul zadarniciei si al lipsei de finalitate. Poate n-ar strica sa fie inlocuite materiile foarte abstracte ( care sa intre la "optional"), si elevul mediu sa invete mai multe materii care sa-i fie de un real folos in viata cotidiana (limbaj de lemn), ca de exemplu notiuni economice ordinare (cum sa-si gestioneze banii, cum sa faca o contabilitate in partida simpla, cum se constituie un PFA sau un SRL, notiuni de marketing, afaceri de familie-afaceri de anvergura, etc.) - asta nu! Notiuni de comportament in societate ( bune maniere, formularea unei cereri, a unui referat, relatiile cu banca, - pe dreaq! etc.), Juridic- macar o introducere, cit sa "simta cum se pune problema", - nici vorba! Psihologie (unde sa intre si mult-cintata educatie sexuala, in lipsa careia stirile de la ora 17 au un bogat material despre cazuri de sinucideri/pruncucideri/avorturi/persoane batute si alungate de acasa de catre...parinti) - vai, vai! [/color](au fost si vor fi intotdeauna cazuri de astea, cu sau fara ProTV, cu sau fara educatie!, si nu in ultimul rind notiuni de estetica, arhitectura, MEDIU, etc. Va las sa continuat voi. Sint convins ca poti fi azi toba de carte, atunci cind dai piept cu viata te descoperi total nepregatit. Aici ma refer la mediul liceal, bineinteles, locul de unde poti imbratisa specializarea pe care ti-o doresti pentru a urma o facultate. Eu personal as fi de parere ca ar trebui si multa practica ( aplicatii) deoarece am observat ca proaspat absolventii cind se angajeaza undeva parca-s picati din luna si au doua miini stingi...mai ales fetele, si spun asta fara nici o urma de rautate, ci sincer si vrind sa ajut. Astept parerile voastre!!!!!

 

Am subliniat cateva chestii care mi-au zgariat retina, "fara nici o urma de rautate, ci sincer vrind sa ajut", si consider ca, daca tot va erijati in "inteleptul forumului", ati putea acorda totusi ceva mai mult timp redactarii textelor postate. Macar cititi-le de la cap la coada inainte de a posta! Cred ca din textul dvs. nu am avut nimic de invatat, ati etalat doar niste idei puerile si niste conceptii personale despre viata, probabil vazute prin prisma propriilor experiente!

Eu cred ca primii sapte ani, asa-zisii "cei sapte ani de-acasa", sunt hotaratori pentru formarea caracterelor, si scoala ar trebui sa se desfasoare intr-o maniera mai severa, cu mai multa disciplina! Fac ceva pe democratia noastra de paie, elevii ar trebui sa-si respecte profesorii si ar trebui sa mearga la scoala in tinute decente, nu in halul in care merg acum, cu tot felul de tinute si frizuri schizofrenice si cu telefoane cu camera, FM, mp3, mp4, etc.!

 

Hai, ploaie, hai!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne gandim bine cand suntem la liceu, atunci cand intram de fapt in clasa a 9 a avem posibilitatea de a ne alege un anumit profil pe care sa-l urmam... De acolo deja incepem deja sa ne exprimam preferintele pentru stiintele exacte sau pentru literatura, limbi straine. Chiar daca multe obiecte sunt optionale, ele de fapt sunt obligatorii :resent: Mai este putin de lucrat la acest lucru, dar sa speram ca suntem pe calea cea buna. Eu una consider ca lectiile de bune maniere trebuie sa le ai de acasa , nu degeaba spunem ca ai sau nu ai cei 7 ani de acasa. Aici vorbim si de timpul pe care parintii il acorda copiilor, depinde de educatie, depinde de copil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
scoala ar trebui sa se desfasoare intr-o maniera mai severa, cu mai multa disciplina! Fac ceva pe democratia noastra de paie, elevii ar trebui sa-si respecte profesorii si ar trebui sa mearga la scoala in tinute decente, nu in halul in care merg acum, cu tot felul de tinute si frizuri schizofrenice si cu telefoane cu camera, FM, mp3, mp4, etc.!

 

Hai, ploaie, hai!

1. Sever să fii unde vrei tu, nu cu nişte kinderi de clasa a patra, care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Sever să fii unde vrei tu, nu cu nişte kinderi de clasa a patra, care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de adaugat:

- Gandire Creativa sau Creativitate unde sa se invete despre principiile generarii de idei si despre functionarea mintii umane

- Gandire Rationala unde sa se invete despre rationament :cheer:

 

Ideal ar fi ca materiile sa fie obligatorii... din clasa I :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×