Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

Pedeapsa capitala vs religie vs moralitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si de altfel, tu cum iti dai seama ca un om e vinovat, ai tu puteri supranaturale? Un om poate fi blamat de o fapta ce nu a comis-o, iar cu un sistem juridic ca al tau, ar putea sa fie exact invers. Nu fi atat de revoltat, avocatul, cum spuneam, e doar un pion, nu te "lega" de detalii, priveste in ansamblu, sistemul e corupt.

lasa naibii sistemul. n-ai fost atent la felul cum am pus problema.

eu pusesem in discutie "rasplata" pentru acel avocat al apararii care, desi STIE SIGUR (cu dovezi) ca are un client vinovat, il scoate basma curata. cum stie? l-a vazut comitand crima, na! era cu victima cand s-a intamplat, poftim!

a fost un film acum ceva timp pe tema asta... povestea unei avocate care se da peste cap sa-l scoata pe un nenea curat ca lacrima (fusese acuzat de omorarea brutala a sotiei lui). portite in sistem, legi interpretabile, greseli ale politiei, manipularea martorilor, s-a folosit tipa de orice. se mai si indragostise de el si se mutasera impreuna, ce mai, iubire eterna. in ajun de sentinta avocata gaseste in dulap, in timp ce rascolea dupa niscaiva lenjerie, dovada absoluta ca iubitul/clientul ei era criminalul. dar de! conflict de interese, nu putea sa-l denunte. asa ca a tacut si s-a dus la tribunal.

sa va povestesc grimasa ei cand s-a dat verdictul ... NEVINOVAT ? :stars:

sau cine era sa fie urmatoarea victima a celui scos nevinovat ?

 

De unde stii ca nu sufera?

Poate ca cea mai buna pedeapsa pentru ei (si nu poate, ci sigur) ar fi sa aiba remuscari,

de ce te grabesti?

ce suferinta? cand dementul ar fi vrut sa-si omoare copilul cu mainile proprii si personale, tu mai crezi ca poate avea remuscari gandindu-se ca s-a imbolnavit ala micu' din cauza lui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca el omoara, este criminal. Daca tu il omori pe el, cu anume te deosebesti de el? :)

heidy...acum ceva vreme[destul de multa]am decis sa mor...si sa iau cu mine cativa purcelusii-asta ma face un criminal in devenire,si dupa standardele mele ar trebui sa fiu ucis. acum inca nu pot ucide[nu inca] daca te uiti la posturile mele vei vedea ca oscileaza...intre nebunie si luciditate. procesul nu-i complet dar mai am timp :stars: diferenta este ca eu accept moartea,o doresc. iar furia mea va fi nimicitoare.

eu nu vreau sa mor la primul contact asa ca ma pregatesc..dar asta-i alta poveste,cert e ca accept sa fiu un criminal...cat timp stiu ca scap lumea de un gunoi[sau mai multe gunoaie]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu vreau sa mor la primul contact asa ca ma pregatesc..dar asta-i alta poveste,cert e ca accept sa fiu un criminal...cat timp stiu ca scap lumea de un gunoi[sau mai multe gunoaie]

:stars:

Mda. Draguta povestioara. Mai ai? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
heidy...acum ceva vreme[destul de multa]am decis sa mor...si sa iau cu mine cativa purcelusii-asta ma face un criminal in devenire,si dupa standardele mele ar trebui sa fiu ucis. acum inca nu pot ucide[nu inca] daca te uiti la posturile mele vei vedea ca oscileaza...intre nebunie si luciditate. procesul nu-i complet dar mai am timp :) diferenta este ca eu accept moartea,o doresc. iar furia mea va fi nimicitoare.

eu nu vreau sa mor la primul contact asa ca ma pregatesc..dar asta-i alta poveste,cert e ca accept sa fiu un criminal...cat timp stiu ca scap lumea de un gunoi[sau mai multe gunoaie]

scuze ...dar ce-ai patit mama sa iti doresti asa de mult sa mori? :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa va povestesc grimasa ei cand s-a dat verdictul ... NEVINOVAT ? :stars:

sau cine era sa fie urmatoarea victima a celui scos nevinovat ?

Am vazut filmul. :crazy:

De multe ori filmele (si cele inspirate dintr-un caz real) sunt exagerate tocmai pentru a sublinia efectele unei fapte sau a lasa celui care vizioneaza impresia de "asa nu!".

 

 

 

mai vrei :)

Daca mai ai, nu pot sa te refuz. Vad ca ai imaginatie, nu gluma. :doh:

 

 

scuze ...dar ce-ai patit mama sa iti doresti asa de mult sa mori? :)

A incercat si el sa fie.....amuzant. :doh:

 

 

de ce te grabesti?

ce suferinta? cand dementul ar fi vrut sa-si omoare copilul cu mainile proprii si personale, tu mai crezi ca poate avea remuscari gandindu-se ca s-a imbolnavit ala micu' din cauza lui?

Hai totusi sa nu....exageram.

Ca nu are rost. Asta este exces de zel.

Situatia este impinsa peste limita normalului si dramatizata la extrem. Si pe deasupra, de o cruzime covarsitoare.

Se vede ca ai ceva ura pentru acesti oameni.

Editat de heidy_2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca mai ai, nu pot sa te refuz. Vad ca ai imaginatie, nu gluma. :)

nu imaginatia-mi lipseste mie :stars:

sincer insa...te bazezi pe justitia divina?

daca da ai o mare problema cu negarea realitatii

ca avocat ar trebui sa intalnesti destule specimene,cred ca pur si simplu negi pt a putea sa dormi linistita,nu ma intelege gresit...cred in rolul sistemului juridic,si nu acuz avocatul pt pacatul inculpatului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sincer insa...te bazezi pe justitia divina?

Nu, dar asa se zice ca ar trebui. Doar in Biblie scrie ca trebuie sa intorci si obrazul celalalt, nu?

 

 

nu imaginatia-mi lipseste mie :)

Vad. Pacat ca e destul de bolnava. :)

 

 

nu acuz avocatul pt pacatul inculpatului.

Nici nu ar trebui.

 

 

ca avocat ar trebui sa intalnesti destule specimene,cred ca pur si simplu negi pt a putea sa dormi linistita,nu ma intelege gresit...

Cine a zis ca as fi avocat? :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
alooo. da, [hans], stiu ca ai abilitati nemaipolonice de a divaga ingrozitor. DAR - eu te-am intrebat "de ce nu mai aplica crestinul legea data de Dumnezeu?" si stii la ce ma refer.

Aaaaaaa!!! Adica cea care spune "Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte...viata pentru viata..."??? Chiar asa! De ce oare a venit Isus sa ne invete sa nu ne mai scoatem ochii unul altuia?...pentru ca am fi ramas cu totii niste orbi??? :)

 

mda. exact ce spunea [slow]. arunci responsabilitatea lopatarii rahatului in carca vecinului, ca pe urma sa-l arati cu degetul - "priviti pacatosul ! rugati-va pentru el!".

asta nu-mi mai place... :stars:

1.Nu arunc eu rahatul in carca nimanui. Fiecare si-l atribuie prin proprie alegere.

2.Nu arat cu degetul pe nimeni. Cu atat mai putin partea cu "priviti la!" sau "rugati-va pentru!".

 

Eu n-am obligat pe nimeni sa ia asupra lui atributiile care sunt ale Cezarului. Eu spun doar ca Cezarul este din lumea aceasta(a lui Satan), iar crestinii nu fac parte din aceasta lume asa cum S-a rugat Fiul lui Duymnezeu:"ma rog pentru ei(ucenici), pentru ca ei nu sunt din lume...". :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se vede ca ai ceva ura pentru acesti oameni.

hai sa spunem ca aveam de ales intre meseria actuala si...vigilante. :stars:

apoi am realizat ca gresisem si anul si continentul si m-am resemnat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×