Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

Pedeapsa capitala vs religie vs moralitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sa-mi arate si mie cineva unde e pedeapsa aia divina, ca o mananc cu fulgi cu tot!

Pedeapsa divina este si faptul ca ai o minte asa ascutita insa nu ai intelegerea necesara prelucrarii informatiilor pe care le detii.Din tot ce postezi rezulta ca pretuiesti mult ideea ta despre tine de unde si aroganta superficiala cu care ii tratezi pe toti.Te legi totdeauna de greseli gramaticale insa ceea ce se afla in intregul mesaj nu poti deslusi sau nu vrei sa intelegi.Dind verdicte de pe pozitia de atotcunoscator nu faci decat sa te afunzi in necunoastere.Redeschide-ti mintea sa mai poata intra in ea nu numai idei personale si neverificate.Primeste in inima ta tacerea Divina si mai lasa mintea ta sa se odihneasca.OOOPS iar am fost total OFF TOPIC! :cheer:

 

:tease:

Mda. Draguta povestioara. Mai ai? :cheer:

Unde este semnul asta de off topic ca nu il gasesc.:P

 

Viata are sens, viata e creatia Lui Dumnezeu, o creatie ce are scop doar iubirea. Deci noi suntem creati din iubire. Sa lasi sa moara oameni doar pentru ca astfel scapa de chin e o idee aberanta.......noi platim in aceasta viata, viata ce va urma, (vezi "Fericirile"). Sinuciderea nu este acceptata nu doar pentu ca trupul tau apartine de fapt Lui Dumnezu, ci si datorita distrugi tot ce a creat El.

Exceptii exista. :good:

parerea mea

De acord cu tine pana la partea cu iubirea.Creatia este izvorata din natura lui Divina.Vrand nevrand prin insasi natura lui ne creaza si ne ucide.Idilizand povestea asta ca e iubire si alt sentiment nu faci din nou decat sa te minti singur si mai mult ii minti si pe altii.Trasaturile umane atribuite Stapanului Divin sunt o blasfemie.Ca si cum am fi in masura sa intelegem creatia sau motivatia creatiei.Se poate spune despre Divin atat..EL ESTE.De aici pana la diverse trasaturi atribuite lui e cale lunga .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pedeapsa divina este si faptul ca ai o minte asa ascutita insa nu ai intelegerea necesara prelucrarii informatiilor pe care le detii.

Dar nu e inca pedeapsa capitala, deci esti cam :tease:. :P

Din tot ce postezi rezulta ca pretuiesti mult ideea ta despre tine de unde si aroganta superficiala cu care ii tratezi pe toti.

Cine? Dark_light? ;) Unde? Cind? 8)

Te legi totdeauna de greseli gramaticale insa ceea ce se afla in intregul mesaj nu poti deslusi sau nu vrei sa intelegi.Dind verdicte de pe pozitia de atotcunoscator nu faci decat sa te afunzi in necunoastere.Redeschide-ti mintea sa mai poata intra in ea nu numai idei personale si neverificate.Primeste in inima ta tacerea Divina si mai lasa mintea ta sa se odihneasca.OOOPS iar am fost total OFF TOPIC! ;)

Stii ce inseamna sa fii un om cu mintea odihnita? :crazy: ;) 8)

Unde este semnul asta de off topic ca nu il gasesc.:crazy:

De acord cu tine pana la partea cu iubirea.Creatia este izvorata din natura lui Divina.Vrand nevrand prin insasi natura lui ne creaza si ne ucide.Idilizand povestea asta ca e iubire si alt sentiment nu faci din nou decat sa te minti singur si mai mult ii minti si pe altii.Trasaturile umane atribuite Stapanului Divin sunt o blasfemie.Ca si cum am fi in masura sa intelegem creatia sau motivatia creatiei.Se poate spune despre Divin atat..EL ESTE.De aici pana la diverse trasaturi atribuite lui e cale lunga .

Semnul ala de 8) e bine pus la tine in mesaj..., de fapt chiar poate tine loc de mesaj.

 

:yahoo:

Nu, ala e lucru manual.

Si e probabil tipic romanesc. (tot ca :))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar nu e inca pedeapsa capitala, deci esti cam :tease:. ;)

 

Cine? Dark_light? :) Unde? Cind? ;)

 

Stii ce inseamna sa fii un om cu mintea odihnita? :crazy: ;) :P

 

Semnul ala de :crazy: e bine pus la tine in mesaj..., de fapt chiar poate tine loc de mesaj.

Si e probabil tipic romanesc. (tot ca 8))

daca am kilograme in plus am acum si scuza

Ma faci sa rad.Mai ales asta cu :yahoo:!!!

auzi tu chiar in loc de...

Desi o spui cu aciditatea ta caracteristica are multa savoare!

Editat de ioanide

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pedeapsa divina este si faptul ca ai o minte asa ascutita insa nu ai intelegerea necesara prelucrarii informatiilor pe care le detii.Din tot ce postezi rezulta ca pretuiesti mult ideea ta despre tine de unde si aroganta superficiala cu care ii tratezi pe toti.Te legi totdeauna de greseli gramaticale insa ceea ce se afla in intregul mesaj nu poti deslusi sau nu vrei sa intelegi.Dind verdicte de pe pozitia de atotcunoscator nu faci decat sa te afunzi in necunoastere.Redeschide-ti mintea sa mai poata intra in ea nu numai idei personale si neverificate.Primeste in inima ta tacerea Divina si mai lasa mintea ta sa se odihneasca.OOOPS iar am fost total OFF TOPIC! :tease:

Unde este semnul asta de off topic ca nu il gasesc.:crazy:

De acord cu tine pana la partea cu iubirea.Creatia este izvorata din natura lui Divina.Vrand nevrand prin insasi natura lui ne creaza si ne ucide.Idilizand povestea asta ca e iubire si alt sentiment nu faci din nou decat sa te minti singur si mai mult ii minti si pe altii.Trasaturile umane atribuite Stapanului Divin sunt o blasfemie.Ca si cum am fi in masura sa intelegem creatia sau motivatia creatiei.Se poate spune despre Divin atat..EL ESTE.De aici pana la diverse trasaturi atribuite lui e cale lunga .

Atunci explica de ce omul a fost creat dupa chipul si asemanarea Lui, daca trasaturile noastre sentimentale nu pot fi corelate cu ale Lui Dumnezeu? Iisus a murit din iubire pentru noi, deci are acest sentiment, nu? Sunt lucruri ce ne despart de Dumnezu la fel cum sunt lucruri ce ne apropie si ne identifica cu El, una dintre acestea fiind iubirea. Poate nu am inteles eu bine, insa ma indoiesc teribil de acest lucru.

parerea mea

Editat de ocean

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci explica de ce omul a fost creat dupa chipul si asemanarea Lui, daca trasaturile noastre sentimentale nu pot fi corelate cu ale Lui Dumnezeu? Iisus a murit din iubire pentru noi, deci are acest sentiment, nu? Sunt lucruri ce ne despart de Dumnezu la fel cum sunt lucruri ce ne apropie si ne identifica cu El, una dintre acestea fiind iubirea. Poate nu am inteles eu bine, insa ma indoiesc teribil de acest lucru.

parerea mea

Cine spune acest lucru in afara de o carte cu origini incerte?Aceeasi carte face prezentarea personajului pe care il indici ca fiind iubire.A murit pentru ca preotii de atunci se simteau amenintati de vederile tanarului rebel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine spune acest lucru in afara de o carte cu origini incerte?Aceeasi carte face prezentarea personajului pe care il indici ca fiind iubire.A murit pentru ca preotii de atunci se simteau amenintati de vederile tanarului rebel.

Care tinar rebel?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine spune acest lucru in afara de o carte cu origini incerte?Aceeasi carte face prezentarea personajului pe care il indici ca fiind iubire.A murit pentru ca preotii de atunci se simteau amenintati de vederile tanarului rebel.

Este foarte adevarat, "acea carte" la care faci tu referire are origini incerte, recunosc acest lucru, insa in Ea sta toata speranta, toate ideile si toata credinta crestinilor. Cat despre acel "tanar", El este Mantuitorul crestinilor si, chiar daca am presupune, prin absurd, ca nu ar fi Cel Ales, El totusi a infiintat una dintre cele mai puternice culte (peste 2 miliarde de oameni in prezent) Nu cred ca esti in masura sa critici TU o religie si lucrurile in care crede ea. Acest lucru e valabil pentru oricine critica o religie oricare ar fi ea.

parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care tinar rebel?

S-a mai discutat despre relativitatea varstei in epoca cand se presupune ca ar fi trait IISUS.

 

Este foarte adevarat, "acea carte" la care faci tu referire are origini incerte, recunosc acest lucru, insa in Ea sta toata speranta, toate ideile si toata credinta crestinilor. Cat despre acel "tanar", El este Mantuitorul crestinilor si, chiar daca am presupune, prin absurd, ca nu ar fi Cel Ales, El totusi a infiintat una dintre cele mai puternice culte (peste 2 miliarde de oameni in prezent) Nu cred ca esti in masura sa critici TU o religie si lucrurile in care crede ea. Acest lucru e valabil pentru oricine critica o religie oricare ar fi ea.

parerea mea

Nu a infiintat nimic!Tot ce a facut a fost dupa unele surse sa duca o viata fara pata ,altruista si nefericita fiind neinteles de neamul sau carora a venit sa le aduca o cu totul alta izbavire decat se asteptau evreii la momentul acela.Cifra peste este total aproximativa si total umflata!In masura in care sunt parte a trupului lui IISUS(fiind botezat si cununat la romano catolici) am tot dreptul sa imi spun parerea care poate fi total aproximativa ca si estimarile tale privind numarul crestinilor!Asa este hai sa nu criticam minciuna ridicata la rang de adevar si sa ne mai lasam prostiti inca alte 2000 de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×