Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

Pedeapsa capitala vs religie vs moralitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sigur ca nu

doar ca i se da posibilitatea de a reflecta asupra faptelor sale

 

oricum,

daca moare, scapa!

da..dar ne scapa si pe noi de prezenta lui poluanta :good:

iar ideea ca dau timp unui criminal sa reflecteze la ce-a facut....ha ha,hai la groapa cu furnici :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sti cam cum vine? Uite asa:"nu va temeti de cei care ucid trupul, dar dupa aceea nu mai pot face nimic.Temeti-va de Acela care dupa ce a ucis trupul, poate arunca si sufletul in Gheena...". Crestinilor nu le prea pasa de mersul acestei lumi, deoarece ei niciodata n-au facut parte din lume...ma refer la cei adevarati, nu la cei doar cu numele. Pentru un credincios, viata adevarata NU este asta de acuma, plina de greutati, dureri si imperfectiuni. Vine una dupa, si aceea este tinta lor! :spiteful: Deci, chiar daca speranta de viata acuma este sau ar fi cam scurta, ce conteaza?

stii (cu doi de i) cam cum suna ce-ai spus tu aici? total aberant.

daca crestinilor, si aici ma refer la cei adevarati, nu le pasa de aceasta lume, cum se pupa treaba asta cu Isus insusi? Isus care ca fiu al lui Dumnezeu a coborat pe pamant si si-a dat viata pentru aceasta lume? Isus care si-a indemnat apostolii sa se fereasca de cei care le vor raul? de ce i-a certat pe farisei ca au lasat judecata la o parte?

daca aceasta de acum nu e viata adevarata si nu merita nici un efort pentru a o apara, inseamna ca tu nu pui nici un pret pe jertfa lui Isus sau pe legile lui Dumnezeu, ori pe faptul ca suflarea de viata vine de la El.

crestinii adevarati vor viata de dupa? ei pe aia o asteapta? doar aia are valoare si asta nu?

deci, chiar daca speranta de viata e scurta, chiar daca am fost omorati de criminalul pe care am refuzat sa-l pedepsim, ce conteaza? copiii nostri o sa jeleasca, dar ce conteaza? criminalul o sa lase si alte familii indoliate, dar ce importanta are? noi o sa fim in cer, benchetuind ! :good:

 

ei, uite ca eu pun pret pe viata asta, asa cum e ea, cu greutati si suferinte, durere si imperfectiuni. e asa cum mi-a dat-o Dumnezeu si o apar ca pe cel mai de pret bun. asta pana o sa apara un copil, moment in care viata mea va trece pe locul doi in favoarea lui.

si voi lupta ori de cate ori am ocazia pentru ca lumea asta sa fie sigura pentru copilul meu. pentru ca el sa aiba sansa sa traiasca acea viata pe care tu nu dai doi bani.

 

si mai am o curiozitate. un crestin adevarat apeleaza la justitie? in concordanta cu mentalitatea prezentata de tine in mod normal n-ar trebui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si mai am o curiozitate. un crestin adevarat apeleaza la justitie? in concordanta cu mentalitatea prezentata de tine in mod normal n-ar trebui.

 

Un crestin adevarat nu ar trebui sa apeleze la justitie... ar trebui sa ierte. Cristos a spus sa-i iubim pe dusmani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De obicei nu prea apeleaza. Daca intra intr-un litigiu, intra ca parat, eventual. Dar reclamant nu prea am auzit. Doar sa fie cine stie ce nenorocire...nu stiu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus care ca fiu al lui Dumnezeu a coborat pe pamant si si-a dat viata pentru aceasta lume?

Da, si care-i atitudinea noastra in fata acestui act? Interpretam, schimbam, sau nu credem ceea ce a spus El ca ar trebui sa fie raspunsul nostru la acest act! Adica El a zis:"nu va impotriviti celor ce va fac rau...", iar noi desfiintam asta ca urechile noastre nu sunt gadilate in mod corespunzator. "Nu judecati..."...dar noi ne permitem sa dam chiar verdicte cu moartea, si inca sa mai spunem ca e voia si dreptatea lui Dumnezeu sa facem asta!

 

de ce i-a certat pe farisei ca au lasat judecata la o parte?

Care judecata? Aia a Cezarului, cu aruncarea pietrei in cel pacatos? Sau aia in cele spirituale? ;)

 

daca aceasta de acum nu e viata adevarata si nu merita nici un efort pentru a o apara, inseamna ca tu nu pui nici un pret pe jertfa lui Isus sau pe legile lui Dumnezeu, ori pe faptul ca suflarea de viata vine de la El.

Ba da, chiar ca e adevarata! Si tocmai de aceea trebuie traita ca atare, deoarece de aceasta viata depinde viata viitoare! Aparand-o de cine? De "cei care omoara trupul, dar dupa aceea nu mai pot face nimic"? Sau de acela care poate sa ne departeze de Dumnezeu?

"Cel ce va incerca sa-si scape viata si-o va pierde!". Adica, incercand sa-ti scapi viata asta de care te-ai indragostit asa de tare(prin incalcarea poruncilor lui Dumnezeu), nu poti ajunge sa gusti din adevarata viata, aia care vine, si care este de fapt SPERANTA ORICARUI CREDINCIOS!

"Caci cine-si iubeste propria viata mai mult decat pe Mine, nu este vrednic de Mine!". De ce? Pentru ca in viata asta trebuie sa renunti la tot facandu-I loc lui Hristos, pentru ca sa obtii totul in viata viitoare. 8)

 

deci, chiar daca speranta de viata e scurta, chiar daca am fost omorati de criminalul pe care am refuzat sa-l pedepsim, ce conteaza? copiii nostri o sa jeleasca, dar ce conteaza? criminalul o sa lase si alte familii indoliate, dar ce importanta are? noi o sa fim in cer, benchetuind ! :doh:

Dark_Light, pedepseste-l pe criminal, dar fara sa te faci una cu el in modul de actiune! Nu poti calca porunca lui Dumnezeu "Sa nu ucizi", "Sa iubesti pe vrasmasul tau ...", "Faceti bine celor ce va urasc", facand pe Cezarul, si totodata sa te amagesti ca faci voia lui Dumnezeu.

Stiu ca nu e posibil in lumea asta, si chiar de aceea Fiul lui Dumnezeu a spus:"Imparatia Mea nu este din lumea aceasta" si "...ei(apostolii) nu fac parte din lume...".

Acuma ajung sa-l inteleg pe Catelusulschiop cu anarhismul crestin. :D

 

ei, uite ca eu pun pret pe viata asta, asa cum e ea, cu greutati si suferinte, durere si imperfectiuni. e asa cum mi-a dat-o Dumnezeu si o apar ca pe cel mai de pret bun. asta pana o sa apara un copil, moment in care viata mea va trece pe locul doi in favoarea lui.

Si eu pun pret pe ea, si nu o consider ca fiind mai ieftina de doi bani...dar nici nu o supraevaluez. Adica NIMIC nu-i mai presus aici si acum, decat voia lui Dumnezeu! Daca Dumnezeu spune ca voia lui conteaza mai mult decat viata mea sau eventual al copiilor mei, atunci asa e! Vezi exemplul lui Avraam, care a renuntat chiar la viata fiului sau in favoarea vointei lui Dumnezeu! Dar stai, :D , alea-s basme!

 

si voi lupta ori de cate ori am ocazia pentru ca lumea asta sa fie sigura pentru copilul meu. pentru ca el sa aiba sansa sa traiasca acea viata pe care tu nu dai doi bani.

Singurul lucru bun pentru a-i asigura un viitor bun copilului tau, ar fi sa-i prezinti calea catre Hristos! :o:

Ca lumea asta au incercat multi sa o indrepte! Si au ajuns de fapt ei insisi strambi ca si ea! :o:

Singura speranta a unui viitor stralucit este infaptuirea vointei lui Dumnezeu in viata asta, caci de asta depinde daca vom primi intr-adevar viata sau moarte.

 

 

si mai am o curiozitate. un crestin adevarat apeleaza la justitie? in concordanta cu mentalitatea prezentata de tine in mod normal n-ar trebui.

Imi pare bine ca m-am facut bine inteles! :spiteful:

Crestinii nu apeleaza la judecata Cezarului sau a "celor necredinciosi" pentru a-si face dreptate! Asta sustine Cuvantul lui Dumnezeu, si cu asta sunt si eu de acord! E mai bine sa suferi "rapirea averilor" in fata unui om rau, decat sa incerci sa te razboiesti cu el, caci altfel ajungi ca el! Stii tu vorba din popor: Daca te iei la lupta cu ......., de-l trantesi te murdaresti, de te tranteste te murdareste! :o:

 

Un crestin adevarat nu ar trebui sa apeleze la justitie... ar trebui sa ierte. Cristos a spus sa-i iubim pe dusmani.

Exact asta inseamna sa-I dai inima lui Hristos! :o:

Sa renunti la orgoliul de a fi cel ce are dreptate, si chiar de a te lasa neandreptatit. Sa poti ierta oricat de mare ar fi greseala aproapelui tau/dusmanului tau, inseamna ca ai inteles de fapt cat de mult inseamna jertfa Fiului lui Dumnezeu care a adus iertarea pentru tine! :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:spiteful: DECI nu face altuia ce tie nu iti place :good: fale lor ce au vrut sa iti faca tie

eu zic sa fie dreptate,cine omoara cu sange rece,isi planuieste crima in deplinatatea facultatilor mintale...

LA CE SA MAI TRAIASCA,ca oricum nici un om intreg la cap nu iar mai da drumu,sa stea in inchisoare sa mai pape si bani contribuabilor?,nu are rost,astea ar fi parte logici.

religia spune altceva,POCAITIVA si o sa fiti iertati de toate pacatele.frumos ar fi sa fie asa ca un om sa fie iertat prin pocainta,nu cred ca faci dreptate crimei prin alta crima.dumnezeu poate ierta,pe el al intereseaza sufletul,si daca cel ce a ucis se caieste,daca sufletulu lui se schimba,NEMAIFIND ce a fost ,incapabil sa mai omoare,oare POTI PEDEPSI FIUL PT CA ARE FATA TATALUI LUI?

DAR lumea noastra e reala, nu e compusa din idealuri,cateodata nu poti primi a 2 sansa

SAD BAT TRUE :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma doare capu'.... :tease:

Bladetwister, off topic, dar pentru ca aici te-am prins... Fii, te rog eu mult, mai ordonat si mai atent la cum scrii...ma dor ochii de la atatea greseli...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, si care-i atitudinea noastra in fata acestui act? Interpretam, schimbam, sau nu credem ceea ce a spus El ca ar trebui sa fie raspunsul nostru la acest act! Adica El a zis:"nu va impotriviti celor ce va fac rau...", iar noi desfiintam asta ca urechile noastre nu sunt gadilate in mod corespunzator.

Pentru simplul motiv ca e o prostie.

"Nu judecati..."...dar noi ne permitem sa dam chiar verdicte cu moartea, si inca sa mai spunem ca e voia si dreptatea lui Dumnezeu sa facem asta!

Pai cine face asta? Care voi?

Care judecata? Aia a Cezarului, cu aruncarea pietrei in cel pacatos? Sau aia in cele spirituale? :(

Aia a ratiunii.

Ba da, chiar ca e adevarata! Si tocmai de aceea trebuie traita ca atare, deoarece de aceasta viata depinde viata viitoare! Aparand-o de cine? De "cei care omoara trupul, dar dupa aceea nu mai pot face nimic"? Sau de acela care poate sa ne departeze de Dumnezeu?

"Cel ce va incerca sa-si scape viata si-o va pierde!". Adica, incercand sa-ti scapi viata asta de care te-ai indragostit asa de tare(prin incalcarea poruncilor lui Dumnezeu), nu poti ajunge sa gusti din adevarata viata, aia care vine, si care este de fapt SPERANTA ORICARUI CREDINCIOS!

"Caci cine-si iubeste propria viata mai mult decat pe Mine, nu este vrednic de Mine!". De ce? Pentru ca in viata asta trebuie sa renunti la tot facandu-I loc lui Hristos, pentru ca sa obtii totul in viata viitoare. :cheer:

Daca esti asa de sigur ca traiesti un vis, de ce nu-l termini? Esti liber sa crezi in aceste promisiuni, dar mie mi se par promisiuni fara fundament.

Dark_Light, pedepseste-l pe criminal, dar fara sa te faci una cu el in modul de actiune! Nu poti calca porunca lui Dumnezeu "Sa nu ucizi", "Sa iubesti pe vrasmasul tau ...", "Faceti bine celor ce va urasc", facand pe Cezarul, si totodata sa te amagesti ca faci voia lui Dumnezeu.

Stiu ca nu e posibil in lumea asta, si chiar de aceea Fiul lui Dumnezeu a spus:"Imparatia Mea nu este din lumea aceasta" si "...ei(apostolii) nu fac parte din lume...".

Acuma ajung sa-l inteleg pe Catelusulschiop cu anarhismul crestin.

Oare de ce? :tease: E o idee ciudata, ca multe alte idei.

Si eu pun pret pe ea, si nu o consider ca fiind mai ieftina de doi bani...dar nici nu o supraevaluez. Adica NIMIC nu-i mai presus aici si acum, decat voia lui Dumnezeu! Daca Dumnezeu spune ca voia lui conteaza mai mult decat viata mea sau eventual al copiilor mei, atunci asa e! Vezi exemplul lui Avraam, care a renuntat chiar la viata fiului sau in favoarea vointei lui Dumnezeu! Dar stai, :( , alea-s basme!

O fi, dar realitatea bate filmul. 8)

Singurul lucru bun pentru a-i asigura un viitor bun copilului tau, ar fi sa-i prezinti calea catre Hristos! :good:

haha. Cuvintele cheie sint "ar fi" (sa ii prezinti). Daca il respecti si ii respecti alegerile intr-ale credintei, oricare ar fi ea, amindoi iesiti in cistig.

Ca lumea asta au incercat multi sa o indrepte! Si au ajuns de fapt ei insisi strambi ca si ea! :D

Singura speranta a unui viitor stralucit este infaptuirea vointei lui Dumnezeu in viata asta, caci de asta depinde daca vom primi intr-adevar viata sau moarte.

Speranta e unealta cu care se amagesc incapabilii.

Imi pare bine ca m-am facut bine inteles! :P

Crestinii nu apeleaza la judecata Cezarului sau a "celor necredinciosi" pentru a-si face dreptate! Asta sustine Cuvantul lui Dumnezeu, si cu asta sunt si eu de acord! E mai bine sa suferi "rapirea averilor" in fata unui om rau, decat sa incerci sa te razboiesti cu el, caci altfel ajungi ca el! Stii tu vorba din popor: Daca te iei la lupta cu ......., de-l trantesi te murdaresti, de te tranteste te murdareste!

Da, lasa-te batut si fraierit pentru niste promisiuni pe care tu nu le vei vedea vreodata in viata asta. :yes: Dar ce s-ai faci, daca tu crezi in ele...

Exact asta inseamna sa-I dai inima lui Hristos! :cheer:

Sa renunti la orgoliul de a fi cel ce are dreptate, si chiar de a te lasa neandreptatit. Sa poti ierta oricat de mare ar fi greseala aproapelui tau/dusmanului tau, inseamna ca ai inteles de fapt cat de mult inseamna jertfa Fiului lui Dumnezeu care a adus iertarea pentru tine!

Nu degeaba evreii erau in trecut oieri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Speranta e unealta cu care se amagesc incapabilii.

Hai, hai....mai taie...adica vrei sa-mi spui tu mie ca nu ai sperat nimic niciodata.... :P

Asta daca nu cumva avatarul e chiar poza ta... :tease:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai, hai....mai taie...adica vrei sa-mi spui tu mie ca nu ai sperat nimic niciodata.... :D

Asta daca nu cumva avatarul e chiar poza ta... :cheer:

Da. :tease: :cheer:

 

PS Atentie la :P. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×