Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

Pedeapsa capitala vs religie vs moralitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sinteti cam :o:. :o:

Nici mie nu-mi place sa raspund unor idei ce nu apartin topicului, insa daca nu raspund ma simt dator. pentru discutii ce nu tin neaparat de topic, am email, dar niciun memebru nu m-a contactat.

 

S-a mai discutat despre relativitatea varstei in epoca cand se presupune ca ar fi trait IISUS.

Nu a infiintat nimic!Tot ce a facut a fost dupa unele surse sa duca o viata fara pata ,altruista si nefericita fiind neinteles de neamul sau carora a venit sa le aduca o cu totul alta izbavire decat se asteptau evreii la momentul acela.Cifra peste este total aproximativa si total umflata!In masura in care sunt parte a trupului lui IISUS(fiind botezat si cununat la romano catolici) am tot dreptul sa imi spun parerea care poate fi total aproximativa ca si estimarile tale privind numarul crestinilor!Asa este hai sa nu criticam minciuna ridicata la rang de adevar si sa ne mai lasam prostiti inca alte 2000 de ani.

Nu voi raspunde acestui mesaj, nu pentru ca nu am argumente ci pentru ca e OFF TOPIC. imi pare rau si imi cer scuze ca am continuat sa raspund mesajelor tale char daca toate erau OFF TOPIC si am pierdut astfel timpul altor membrii. Daca vrei sa mai vorbim am emai, sau poti sa-ti etalezi.......ideile pe alt topic.

parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pedeapsa divina este si faptul ca ai o minte asa ascutita insa nu ai intelegerea necesara prelucrarii informatiilor pe care le detii.

deoarece este clar ca jigniri coerente nu poti formula (notiunile se contrazic), ce-ai spune sa ne intoarcem totusi la subiectul discutiei?

 

poate ne lamurim totusi ce este cu "pedeapsa divina" si cum se manifesta.

sau, pentru crestini, cine aplica pedepsele dictate de Dumnezeu in Exodul VT si de ce le-a schimbat Isus. sau - le-a schimbat ?

este totusi cineva desemnat pentru pedepsirea vinovatului sau lasam totul vraiste ?

 

 

:friends:

Te legi totdeauna de greseli gramaticale insa ceea ce se afla in intregul mesaj nu poti deslusi sau nu vrei sa intelegi.

ma leg de greselile gramaticale atunci cand acestea apar. daca cel in cauza vede in asta un atac la persoana, este problema lui. eu, una, cand sunt corectata, ma bucur si multumesc pentru ca n-am fost lasata sa perseverez.

 

Primeste in inima ta tacerea Divina si mai lasa mintea ta sa se odihneasca.

multumesc pentru sfaturi si indemnuri, dar pe mine mama m-a invatat sa ma feresc de omul cu mintea odihnita. cat despre Dumnezeu, sunt convinsa ca nu ne vrea prosti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca esti asa de sigur ca traiesti un vis, de ce nu-l termini? Esti liber sa crezi in aceste promisiuni, dar mie mi se par promisiuni fara fundament.

Cheia este:"...mi se par...". :friends:

 

Speranta e unealta cu care se amagesc incapabilii.

O fi...dar mai ai rabdare si asteapta pana se vor clarifica treburile. Daca speranta va fi una desarta, atunci vei putea sa-i cataloghezi pe cei ce au trait aceasta speranta ca incapabili amagiti. Dar daca intr-adevar se va dovedi ca lucrurile sperate de acei incapabili sunt reale, atunci altii se vor dovedi ca incapabili...in a crede...sau in a spera. :doh:

 

Da, lasa-te batut si fraierit pentru niste promisiuni pe care tu nu le vei vedea vreodata in viata asta. :doh: Dar ce s-ai faci, daca tu crezi in ele...

Se scrie : ce sa-i faci. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cheia este:"...mi se par...". :doh:

Aici se spune totusi parerea personala, nu? :doh: :cry:

O fi...dar mai ai rabdare si asteapta pana se vor clarifica treburile. Daca speranta va fi una desarta, atunci vei putea sa-i cataloghezi pe cei ce au trait aceasta speranta ca incapabili amagiti. Dar daca intr-adevar se va dovedi ca lucrurile sperate de acei incapabili sunt reale, atunci altii se vor dovedi ca incapabili...in a crede...sau in a spera. :doh:

mda. Dream on, human, dream on.

Se scrie : ce sa-i faci. ;)

Paiul inecatului. :friends:

 

Dar s-a deviat de la subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×