Sari la conținut
Forum Roportal
odeta

Cancerul de colon

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

va rog daca imi poate da cineva un sfatl astept.eu sint o membra noua, am cautat diferite sit-uri sa ma interesez, dar am gasit aici cele mai multe raspunsuri si membri interesati sa ajute.mama mea este diagnosticata de cancer la colon,anul acesta afost operata in feb 2006,a fost chemata la control de chirugul care a operato, din 3 in 3 luni,acum 2 zile i s-a zis ca are cancer la colon cu metastaza,ea a facut radiatii timp de o luna,inainte de operatie, dar dupa nu i s-a ddat nici un tratament, se plinge de dureri,credeti ca ar fi trebuit sa se duca la oncologie,sau sa continuie sa vada chirurgul,el o va vedea luni pt tomografie.va rog mult facetima si pe mine sa inteleg e posibil ca dupa operatie as nu se ofere nici un tratament,doar la opservarea chirurgului.eu sint foarte nelinistita,nu locuiesc in tara, si nu stiu exact ce ce petrece acolo,de asta cer ajutorul la ce-i care cunosc boala,poate mama mea numi zice adevaru sa nu ma ingrijorez,dar as dori foarte mult sa stiu care e situatia cu adevarat, ca,sa pot fi alaturi de ea.

va multumesc mult.

tammy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
va rog daca imi poate da cineva un sfatl astept.eu sint o membra noua, am cautat diferite sit-uri sa ma interesez, dar am gasit aici cele mai multe raspunsuri si membri interesati sa ajute.mama mea este diagnosticata de cancer la colon,anul acesta afost operata in feb 2006,a fost chemata la control de chirugul care a operato, din 3 in 3 luni,acum 2 zile i s-a zis ca are cancer la colon cu metastaza,ea a facut radiatii timp de o luna,inainte de operatie, dar dupa nu i s-a ddat nici un tratament, se plinge de dureri,credeti ca ar fi trebuit sa se duca la oncologie,sau sa continuie sa vada chirurgul,el o va vedea luni pt tomografie.va rog mult facetima si pe mine sa inteleg e posibil ca dupa operatie as nu se ofere nici un tratament,doar la opservarea chirurgului.eu sint foarte nelinistita,nu locuiesc in tara, si nu stiu exact ce ce petrece acolo,de asta cer ajutorul la ce-i care cunosc boala,poate mama mea numi zice adevaru sa nu ma ingrijorez,dar as dori foarte mult sa stiu care e situatia cu adevarat, ca,sa pot fi alaturi de ea.

va multumesc mult.

tammy

buna tammy,

sfatul meu este sa se duca sa faca tomografie care va specifica unde se afla metastazele, numarul acestora, si mai ales daca sunt atacabile din punct de vedere chirurgical (de exemplu o metastaza periferica la nivelul ficatului - usor extirpapibila ); oricum sunt convins ca doctorul chirurg a facut ce trebuia la data aceea, acum sigur daca se va dovedi prezenta certa de metastaze, mai puteti incerca chimio - sau radioterapie sau ambele in functie de rezultatul anatomopatologic al piesei operatorii extirpate de chirurg in feb.2006 (adica origonea celulelor canceroase, pentru ca nu toate raspund la tratament chimi- sau si radioterpic); partea care nu e prea placuta la mamica ta e ca se plange de dureri, asta din pacate poate fi un semn prost in sensul ca poate recidiva tumorala sau metastazele intereseaza un nerv, originea durerilor ei insuportabile. pentru asta prin serviciul teritorial de oncologie sau prin medicul de familie mama ta poate sa beneficieze de medicamente puternice derivate din morfina impotriva durerilor.

ajut-o pe mama ta cat poti, insa nu uita ca nimeni nu poate sa se impotriveasca dorintei lui Dumnezeu, fi cumpatata, puternica si curajoasa, numai asa vei putea sa o ajuti pe mama ta draga.

iti dorim numai bine, sanatate multa tie si mamei tale si mult succes.

te rog nu ezita sa ne tii la curent cu evolutia ei.

cu bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog daca imi poate da cineva un sfat competent sa o faca. Povestea e in felul urmator. Mama a fost diagnosticata ca cancer de colon cu multiple metastaze hepatice. Am operat-o de colon iar acum e venit timpul sa faca citostatice pentru ficat. Situatia la ficat sta cam asa are multiple metastaze pe ambii lobi, cea mai mare avand diametrul de 4,8 cm.

Intrebarea mea este: Mai pot citostaticele sa faca ceva? mai face fata organismul si la atatea chimicale?

Ca alternative am cateva tratamente naturiste, o parte le-a inceput deja si unele le va lua mai tarziu.

Credeti ca ar trebui sa ma las pe mana naturii sau sa o duc la citostatice?

In plus, chirurgul mi-a dat speranta de un an de zile si ma gandesc ca decat un an chinuit cu citostatice mai degraba 6-8 luni fericite.

 

Va rog dati-mi si mie un sfat in aceasta problema!

 

Draga Odeta,

 

stiu prin ce treci, mama are cancer de ovar.

pentru cei care fac chimoterapie pentru cancer colon exista un

medicament produs in Franta care se numeste Lederfoline (folinat de calciu) si este f.

bun in prevenirea efectelor secundare ale chimoterapiei. Eu am cumparat acest

medicament care costa 63 Eur pentru mama mea care are conacer de ovar, dar ea are

alt tip de tratament si nu i se potriveste. Socrul meu l-a folosit acum 10 ani si nu avut

absolut nici o stare de rau, medicamnetul este f. bun. Daca te hotaresti pentru citostatice, scrie-mi daca ai nevoie de acest medicament. Si mult curaj!

 

gede

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna. sunt membru nou. sa va spun pe scurt povestea mea : sotul meu are 29 ani; i s-a descoperit in martie anul acesta cancerul de colon cu metastaze pe ficat; a fost operat de doua ori, i s-au scos tumorile si de la colon si metastazele de la ficat; a facut in doua randuri citostatice; prima data o serie de 6 sedinte( dupa prima operatie) si a doua oara 4 sedinte( dupa a doua operatie). dupa a doua interventie doctorul a decis sa-i faca anus contra naturii; ne-a spus ca va dura maxim sase luni; acum au trecut decat patru si ne duce cu vorba ca mai vedem peste sase luni ce va fi; am luat nicolit din 30 iulie; are pofta de mancare, dar este f. palid; tine regim dar nu foarte drastic ; am eliminat anumite alimente; problema e ca in momentul in care am aflat de boala lui eram insarcinata; acum avem o minune de baietel de nici o luna; nu stiu ce sa ma mai fac daca se va intampla o nenorocire; copilasul acesta are nevoie de ambii parinti, nu doar de mama; e foarte greu si ma gandesc si sunt alaturi de toti oamenii care trec prin aceasta situatie dramatica; Dumnezeu sa ne aibe in paza pe toti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am o mare problema!!!! mama prietenei mele este suspecta de cancer la colon....acum 3 ani au aparut primele semne adik un polip!iar acum este suspecta!!!vreau sa stiu dak se poate face ceva in cazul asta si dak se poate va rog spuneti-mi!!!! va implor!

 

Colonoscopia trebuie facuta neaparat pentru a se lamuri cu ce se are de-a face.

Eu am sa dau doar cateva sfaturi:

NU VA NEGLIJATI COLONUL chiar daca va credeti sanatos. Multi considera Colonul ceva "murdar" care trebuie ignorat. Foarte rau caci un Colon neigrijit poate conduce la multe afectiuni nu doar la un osibil cancer.

CURATATI-VA COLONUL cel putin o data pe an.

 

La www.tratamente.vstore.ca gasiti un CURATITOR COLON eficient.

Revenind la cancer trebuie avut in vedere:

1) preventia si tratarea situatiilor posibile de pre-cancer sau cancer in stadiu incipient

2) stoparea inmultirii celulelor canceroase

3) stoparea metastazarii

4) moartea celulelor canceroase (apoptoza)

 

La www.tratamente.vstore.ca se gaseste o gama larga de produse naturiste si semi-naturiste care adreseaza cele 4 probleme de mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pt pareri. Mama a incetat din viata in Decembrie anul trecut de aceea nici nu am mai revenit la acest subiect.

 

Sanatate multa tuturor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este prima oara cand scriu pe acest forum. sper ca scriu cum trebuie. Am si eu o problema: Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer la colon. Are si probleme cardiace si ieri i s-a montat la Fundeni un peacemaker. Urmeaza operatia .Sunt foarte speriate ce sanse are sa se faca bine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea. Revin din nou cu informatii despre mama mea. Daca acum cateva saptamani postam aici ca are un hemangiom la ficat, descoperit in august la Institutul de Gastroenterologie Iasi, asta s-a dovedit a fi floare la ureche. De fapt, diagnosticul ei de acum este "neoplasm colon stang, unghi splenic, stadiul 4, T3NxM1, metastaze hepatice, hipermetropie". Asta scrie pe fisa ei de externare. A fost operata de colon pe 21.dec., se simte foarte bine dupa operatie, a inceput sa manance. Oameni buni, eu nu inteleg o chestie. In august cand am facut tomograful, medicul a scris destul de clar acolo : fara urme de neoplazie. Cand am revenit la control in decembrie a primit acest diagnostic. Se poate ca un cancer sa evolueze atat de rapid in 3 luni??? Mai ales ca ea nu a slabit in greutate, nu a avut scaunul cu sange, nu a avut diaree nici constipatie.

Medicul chirurg mi-a recomandat sa incepem chimioterapia in ianuarie. Mai sunt sanse? Am auzit de un Institut la Cluj. Va rog din suflet, lamuriti-ma si pe mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna la toata lumea. Revin din nou cu informatii despre mama mea. Daca acum cateva saptamani postam aici ca are un hemangiom la ficat, descoperit in august la Institutul de Gastroenterologie Iasi, asta s-a dovedit a fi floare la ureche. De fapt, diagnosticul ei de acum este "neoplasm colon stang, unghi splenic, stadiul 4, T3NxM1, metastaze hepatice, hipermetropie". Asta scrie pe fisa ei de externare. A fost operata de colon pe 21.dec., se simte foarte bine dupa operatie, a inceput sa manance. Oameni buni, eu nu inteleg o chestie. In august cand am facut tomograful, medicul a scris destul de clar acolo : fara urme de neoplazie. Cand am revenit la control in decembrie a primit acest diagnostic. Se poate ca un cancer sa evolueze atat de rapid in 3 luni??? Mai ales ca ea nu a slabit in greutate, nu a avut scaunul cu sange, nu a avut diaree nici constipatie.

Medicul chirurg mi-a recomandat sa incepem chimioterapia in ianuarie. Mai sunt sanse? Am auzit de un Institut la Cluj. Va rog din suflet, lamuriti-ma si pe mine.

Cred ca pot sa te ajut eu cu o solutie sigura te rog contacteaza-ma la idul de messenger dj_artax

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×