Sari la conținut
Forum Roportal
lavvinya

Cea mai buna mancare pentru caini

Postări Recomandate

Dupa parerea mea cea mai buna hrana pe care o poate primi un catel este cea facuta din ingrediente naturale "home made", respectandu-se si acoperindu-se necesarul de calorii si proteine necesar zilnic. Asta inseamna ca trebuie sa va interesati ce necesitati are catelul vostru si sa va rezervati zilnic timp pentru ai gati.

Daca noi stim ce trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi , el (catelul) se bazeaza pe noi sa-i punem la dispozitie hrana corecta. Daca era lasat liber se descurca singur, asa cum o face de mii de ani , dar daca am ales sa-l luam in grija trebuie sa-l ingrijim si sa-l educam intocmai.

 

Hrana industiala (uscata/umeda) a aparut din lipsa de timp a stapanilor de a gati pentru cainii lor.

Printre cele mai bune branduri ce se gasesc pe piata sunt : Eukanuba si Hill's . Prima e recunoscuta ca fiind o hrana completa iar hill's-ul sta bine pe diete. Ambele companii au centre de cercetare recunoscute la nivel mondial, iar majoritatea producatorilor se ghideaza dupa ele.

 

Va recomand ca atunci cand alegeti o hrana sa tineti cont de:

- echilibrul dintre proteine, grasimi si fibre

- costul zilnic petnru hrana. O sa observati ca dozele recomandate de hrana super-premium sunt mult mai mici decat hrana "comerciala" , pentru ca e mai consistenta. E ca si cum ai manca 100g friptura in loc de 1 kg de cartofi prajiti.

- termenul de valabilitate.

 

Evitati:

- sa "indopati" catelul , adica sa-i dai mancare pana se satura. E totusi un animal si are tendinta de a-si face provizii in grasime.

- hrana care are in compozitie conservanti coloranti sau potentiator de gust

- hrana cumparata la vrac , pt ca poate sa fie amestecata, expirata sau sa-si piarda din calitati fiind expusa prea mult timp in aer.

- sa-i cumparati doar hrana pe care o "accepta". Ganditi-va ca un copil prefera McDonalds in loc de o masa gatita.

 

_______________________________________________

 

Animalul NU e pentru decor asa ca trateaza-l ca atare. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu-s astea problemele.....

nevasta-i problema-toate animalele le-am"adunat" si adus acasa fara sa-i cer parerea sau sa o anunt macar!

acu;fac si eu pe "hotzu' "...o las pe ea sa vina cu propunerea...oricum ii este mila de catea!

Aoleu!sigur nu esti sotul meu sub acoperire?caci si el asa a adus acasa un puisor de catel mic-mic si bolnav si unul de pisica,mizind pe mila mea.si desigur asa a fost.

am tinut puiul de catel pana l-am pus pe picioare si a mai crescut,apoi l-am dus la cineva la teren .pisica a ramas.pe langa ea mai avem un cocker de 9ani.

dat fiind ca pe toti(si cel de la curte,plus inca vreo trei din jurul sau)ii hranim noi,cand gatesc fac portii uriase.

mancarea lor se bazeaza pe ciorbe,oase,mamaliga,cartofi fierti..etc.deci cam tot ceea ce fac in casa e in portie tripla.

le suplimentez cu mancare uscata -pentru cei de la gradina iau mai ieftine-de la plus,pentru cocek pedigree-e singura care-i place.

am retinut chestia cu boabele colorate...

pisica maninca branza de vaci,lapte cu cereale de la fiu-meu,supe,si uneori whiskas

Singurul care face economie la mancare este fiul meu.el maninca putin :)

Editat de tinatina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
(...)dat fiind ca pe toti(si cel de la curte,plus inca vreo trei din jurul sau)ii hranim noi,cand gatesc fac portii uriase.

mancarea lor se bazeaza pe ciorbe,oase,mamaliga,cartofi fierti(...)

 

Te rog să nu le mai dai c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ProPlan

 

e ff bun, cainelui ii place, blana e ff lucioasa si frumoasa. cam scump tinand cont ca mananca 500 gr./zi;dar merita :good:

 

ProPlan

 

e ff bun, cainelui ii place, blana e ff lucioasa si frumoasa. cam scump tinand cont ca mananca 500 gr./zi;dar merita :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai buna mancare, indiferent de marca, este cea din gamele Premium si SuperPremium: Eukanuba, Hill's, Royal Canin, Happy Dog, Biomill, Mera Dog, Dog Chow etc. Cea mai proasta este mancarea "populara": Whiskas, Pedigree, Darling etc. Preturile in petshopuri de obicei indica si calitatea mancarii; alegeti mancarea cu pret mediu spre mare sau chiar mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cea mai buna mancare, indiferent de marca, este cea din gamele Premium si SuperPremium: Eukanuba, Hill's, Royal Canin, Happy Dog, Biomill, Mera Dog, Dog Chow etc. Cea mai proasta este mancarea "populara": Whiskas, Pedigree, Darling etc. Preturile in petshopuri de obicei indica si calitatea mancarii; alegeti mancarea cu pret mediu spre mare sau chiar mare.

 

Eu as merge mai mult pe Acana si Orijen.Sint super premum,afara sint cotate cu sase stele si is super.

Al meu maninca Acana si e super multumit .Cind nu striam ,mergem si io pe hrana economica dar am afalat ca asa pot sa-mi distrug cainele.

Si eukanuba e ok,dar s-a scumit cam mult in ultima vreme...asa ca prefer acana

Si pe net se gaseste la un pret rezonalbil...

daca va intereseaza SCOS LINK

Editat de Darianna
scos link/reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

posesorul fericit a 5 caini:

4 se afla in Romania ( 2 caini ciobanesc germani de 2 si respectiv 3 ani : 2 maidanezi care au inteles ca la mine e viata buna:) si nu au mai parasit curtea niciodata- cam de 3 ani fiecare)

1 boxer femela de 6 luni in arizona SUA

dieta celor 5 copilasi e compusa din:

 

in Romania- royal canin baza zilnica in alimentatie si vestita ciorba facuta din gheare capatani de pui oase vita, morcov, cartof, orez mult, si mai rar paste fainoase .. acelea de preferinta se fac cu lapte cand vecina are surplus si il vinde ieftin:D

in sua am boxer un copil care in afara ca roade tot ce prinde si alearga non stop, mananca Royal Canin ca mancare de baza . Eukanuba (naturally wild - ceva cu orez si somon atlantic ) de 2 ori pe saptamana o masa din eukanuba. Blue Buffalo Puppy Formula Food & Nutro (alta mancare care e mai naturala fara e-uri) alternez cand se poate cu royal canin care e preferatul, iar cand este sfarsit de saptamana si timp berechet sarim la regim de : carne pui si vita cu orez si macaroane si ca desert orez cu lapte... asta ca in sua e 6 lei kg de piept pui si se poate

 

ca sfat recomand royal canin care in decursul anilor in Romania a sustinut fara probleme caini ciobanesc germani fara boala sau complicatii... totul tine de cum il invatati de mic pe catel sa manance

aici in sua toti medici condamna mancarea faimoasa Pedigree

despre conserve mi s-a spus numai de rau asa ca prefer 2 $ pe o plasa de carne si ciorba sanatoasa cand este timp

 

cam atat din partea mea referitor la acest topic

numa bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut un labrador care a murit pe 7 iulie,nu din cauza mancarii,ci din cauza ca a fost otravita!II dadeam Royal Canin si Hill`s!Pedigree am auzit ca nu este bun pentru caini de rasa mare.Acum noului meu catel ii dau Acana!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
I-am dat recent oase si a inceput sa se tot spele pe spate deasupra cozii.

Si se tot spala tot timpul de incepusem sa ii vad pielea rosie.

Am intrebat si mi s-a spus ca e de la oase.

Acum ii dau niste pastile, sper sa ii treaca.

si al meu a avut asa ceva,

am fost la veterinar si a zis k se poate sa fie si de la mancare dar poate sa fie un fel de "raie" care se baga sub piele.

acuma am iar o problema si nush....is tare nedumerit din cauza asta....

are pe ceafa cam cat palma un petic de clei de culoare gri....

iar problema este k se tot intinde....

maine ma duc cu el la doctor sper sa nu fie ceva grav.....

Editat de Crystyanu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×