Sari la conținut
Forum Roportal
nastea

Comunismul in Republica Moldova

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut!

Eu sunt din Chisinau. As vrea sa aflu tot ce credeti voi, romanii de peste Prut despre comunismul din Moldova, si in general despre noi, moldovenii. VA rog foarte mult, chiar vrem sa stim ce credeti voi.

Va promit ca in aproximativ o saptamana va spun si eu ce credem noi despre comunism. O sa fie interesant!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut!

As vrea sa aflu tot ce credeti voi, romanii de peste Prut despre comunismul din Moldova, si in general despre noi, moldovenii.

 

Despre comunism.. ma bucur ca noi am scapat de el! altmiteri nu eram acum pe net ::cry:: In Moldova nu prea stiu ce se intampla.

 

Despre voi " romanii de peste Prut" cred ca sunteti niste oameni minunati. Va admir si va respect ca ati reusit sa va pastrati identitatea! Mi-ar fi placut ca Romania sa fie o tara puternica sa poata face ceva pentru voi.. ca si compatriotii nostri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am o parere f buna despre fratii nostri de peste Prut am avut si colegi din Republica si m-am inteles minunat cu toti pacat insa ca la voi comunismul e inca in floare si nimeni nu face nimic pentru a-la inlatura, meritati si voi sa traiti mai bine sa aveti o viata democratica sa nu fiti nevoiti sa dati spaga in stanga si in dreapta ..... si inca ceva respect pentru cei de la planeta moldova .... ma amuz de fiecare data cand ii ascult :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu,nu sunt atit de incintata de "fratii"nostri de peste Prut!

Sunteti ipocriti...si pe interes...va doare undeva de Romania si de romani!

Voi,nu va considerati romani....

Am nimerit odata pe un forum moldovenesc si m-am ingrozit ce debitau despre romani! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu,nu sunt atit de incintata de "fratii"nostri de peste Prut!

Sunteti ipocriti...si pe interes...va doare undeva de Romania si de romani!

Voi,nu va considerati romani....

Am nimerit odata pe un forum moldovenesc si m-am ingrozit ce debitau despre romani! :P

Iar asta te face pe tine să pui o etichetă pe toţi cei 4 milioane de locuitori de origine rom

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca parerea asta nu ar fi generala, atunci ar vota majoritar cu unionistii. Devreme ce nu o fac rezulta ca sunt antiunionisti. Basarabenii numai de cand Romania e pe val si-au intors fata catre Romania. Dovada e ca toti rachetii si-au inventat arbori genalogici din care sa reiasa ascendenta romaneasca pentru a obtine cetatenie romana. Si asta doar acum de cativa ani.Pentru ca dupa 89 erm priviti ca niste maimutoi care fac exclusiv circ. Sa nu uitam de cat de mandri sunt ei basarabenii ca ei nu au tigani si ca de fapt noi suntem tigani, etc. Mi-e greata de atitudinea asta prorusa si antiromaneasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Devreme ce nu o fac rezulta ca sunt antiunionisti.

Rezultă că sunt toţi antiunionişti, după capul tău? :stars:

Dacă Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut!

Eu sunt din Chishinau. ASh vrea sa aflu tot ce credeti voi, romanii de peste Prut despre comunismul din Moldova, shi in general despre noi, moldovenii. VA rog foarte mult, chiar vrem sa shtim ce credeti voi.

Va promit ca in aproximativ o saptamana va spun shi eu ce credem noi despre comunism. O sa fie interesant!

Parerea mea despre Moldova si despre moldoveni este destul de buna si parca nu imi vine sa ii iau ca pe locuitorii altei tari.

Dar din cate am auzit in ultima vreme multi locuitori sunt mai atasati de Rusia decat de Romania

 

 

AA si as vrea si eu sa aflu ce simt moldovenii pentru tara lor(de exemplu eu cand aud numele de Romania sau imnul parca imi bate inima mai tare)oare este vorba de acelasi patriotism si dincolo de Prut pentru Moldova sau acesta este mai mult pentru Rusia sau Romania

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper sa ne unim cat de curand. Salutare fratilor de peste Prut.

 

eu cred ca este bine sa ramanem fiecare asa cum suntem, cum a decis istoria, nu sunt de acord cu unirea sau cel putin pentru moment, cum spun politicienii nostri ne vom reunifica un Uniunea Europeana.

cat despre poporul de peste prut, nu stiu mare lucru, am inteles ca nivelul de trai este scazut, iar majoritatea populatiei se indreapta spre "Mama Rusia".

cat despre comunisti nu eu i-am votat, si-au facut-o cu mana lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×