Sari la conținut
Forum Roportal
Ayoka elf

Interviu cu roportalii

Postări Recomandate

De cand nu vi s-a mai luat un interviu? (Nu raspundeti: "de la 16 ani, cand am ajuns acasa la 5 dimineata, ca am pierdut notiunea timpului si era asa bine cu Georgica/Georgeta..."). Aveti acum ocazia unuia...chestionarul meu e pe rol! Ce va rog e sa nu raspundeti de dragul inspiratiei sau al cuvintelor frumoase...am nevoie de sinceritate! (Si voi aveti, chiar daca nu va dati seama :) ... nush ce am azi, ma tin numai de pozne).

 

1. Presupun ca aveti multe lucruri clarificate pana la acest moment.Incertitudinile (multe dintre ele) s-au rezolvat, v-ati maturizat, cele care apar sunt imediat transformate rational, logic, in raspunsuri care contin chiar si concluzii. :lol2:

Astfel, nu bateti pasul pe loc si suiti mereu scara clarificarilor. V-ati pus vreodata intrebarea daca nu cumva adevarurile in care credeti sunt in MARE parte doar rezultate ale perceptiei voastre subiective (si a altora)...adica niste minciunele? Cum ar fi daca ati afla ca v-ati inselat in 95 % din tot ce ati crezut pana acum? Cum ati reactiona? V-ati schimba (automat)?

 

2. Nu e pacat de tot ce e dincolo (sau dincoace :lol2: ) de limbaj ne ramane necunoscut, inaccesibil, neexistand cuvinte pentru el (si, se-ntelege, cu timpul multe dintre simtiri, senzatii, ganduri chiar, ni se atrofiaza din cauza asta si ramanem numai cu ce poate fi comunicat, clarificat, inteles)?

 

3. vi s-a intamplat sa aveti senzatii, sentimente, ......(pt asta nu exista cuvant) :lol: pe care sa nu le puteti numi, pentru ca nu exista (sau nu cunoasteti) in vocabular corespondentul lor? Vorba lui Moromete: "asta-i ceva ce nu exista" (girafa). (Cuvintele "inefabil", "indicibil", "inavuabil", "inexprimabil" acopera o arie prea larga...) :butcher: Si, intr-adevar, ce nu poate numi Ionescu poate stie a numi Popescu...eu ma refer insa la ceea ce nu poate numi nimeni exact, fidel, nedenaturat.

 

4. Credeti ca exista "stari fara nume" (n-am ce face, trebuie sa pun ......... la capitolul stare) comune mai multor oameni sau pot fi si originale, unice, proprii unei persoane?

 

5. Probabil multi dintre voi credeti ca sunt deschisi noului (in sens de necunoscut, nu de modern). In ce consta asta exact? La cat nou ati face fatza?

 

6. Putem nascoci cuvinte care sa exprime "starea" pt care nu exista cuvant? Care ar fi sansele ca ele sa intre in vocabularul unei limbi si ca "starea" desemnata de ele sa fie recunoscuta, simtita, traita si de altii care pana acum nu au avut acces la ea (sau doar nu au putut-o numi)? (Nu ma refer la inovatii, ci la stari, la senzatii omenesti neexplorate).

 

7. Daca vi s-ar propune de catre o...inalta instanta, sa spunem..certificata :D ati accepta sa aflati cum stau de fapt lucrurile cu viata si cu lumea asta (cu conditia sa renuntati complet si definitiv la toate conceptiile voastre de pana acum, bineinteles, in cazul in care ar fi evident ca au fost gresite)? Si cu riscul ca adevarul sa fie un abis care soarbe tot... :nep:

 

8. Simtiti sufletele oamenilor de langa voi (la propriu) ca pe niste "conglomerate" de energie, avand o identitate perfect recognoscibila?

 

 

Puteti dezvolta oricat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Deja am aflat! Religiile, plitica, scoala, biserica, sunt ale masonilor. Tot ce facem noi suntem manipulati, controlati, chiar ca 95% poate chiar 99% din cate stim noi Sunt minciuni ale masonilor. Adica istoria de exemplu. Nu o stim cum s-a intamplat cu adevarat ci cum vor ei, masonii sa o stim. Religia de exemplu a fost impusa tot de masoni ca sa ne tina sub sentimentul fricii si sub control, sa nu gandim liber, si sa fim manipulati mai usor. Democratia este o democratie de fatada. Care ne lasa impresia ca traim liberi dar nu e asa. Suntem supravegheati si controlati peste tot. Acum cu politica. Orice votam tot masoni votam. Pe listele de vot toti cei ce apar sunt masoni. De ce lumea alege numai partide? Cei ce nu-s masoni tb sa investeasca milioane de $ si apar ca independenti la coada listei unde nu ii alege nimeni! Cei ce sunt masoni sunt pusi in fruntea partidelor, pe PILE, fara sa scoata 1 leu din buzunar si au sansa sa ii alega lumea.

Acum mormal ca m-am schimbat cand am aflat de la prietenul meu despre masonerie.

 

2. Da e pacat. Dar pe langa ceea ce ai spus tu mai sunt si altele. Ceea ce face parte din normal dar noi findca nu il putem intelege il catalogam ca Paranormal si il dam uitarii si se atrofiaza. Voi enumera cateva: Telepatia, Telekinezia, Premonitia si altele. Fiecare din noi ne nastem cu aceste puteri dar findca nu le antrenam, la varsta de 3 ani deja sunt duse pe apa sambetei!

 

3. Da. Am avut. Sentimente ce erau superioare bucuriei, fericirii.

 

4. Pot fi si comune pot fi si unice. Parerea mea.

 

5. La un infinit de nou! Noul am inceput deja sa il cunosc. Suntem manipulati de masoni!

 

6. Da putem. Pentru noi insine putem. Nu stiu de ex daca am publica pe forum cati ar fi de acord. Cred ca majoritatea ar incepe sa rada de noi. Iar sansele sa intre in vocabular ar fi 0% Dar intre noi si prietenii adevarati, cei ce ne inteleg, am putea nascoci. De ce nu?

 

7. Cred ca da.

 

8. Inca nu am ajuns la asa o stare inalta sa simt sufletele oamenilor ca pe energii pozitive sau negative. ii simt doar ca pe simple suflete da nu pot face diferenta. Dar stiu ca cei buni au energie pozitiva si cei rai energie negativa. Sufletele nu le simt ca pe niste sfere ci ca pe forme umane. Nu simt energia ci simt doar corpul astral.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De cand nu vi s-a mai luat un interviu? (Nu raspundeti: "de la 16 ani, cand am ajuns acasa la 5 dimineata, ca am pierdut notiunea timpului si era asa bine cu Georgica/Georgeta..."). Aveti acum ocazia unuia...chestionarul meu e pe rol! Ce va rog e sa nu raspundeti de dragul inspiratiei sau al cuvintelor frumoase...am nevoie de sinceritate! (Si voi aveti, chiar daca nu va dati seama :bye: ... nush ce am azi, ma tin numai de pozne).1. Presupun ca aveti multe lucruri clarificate pana la acest moment.Incertitudinile (multe dintre ele) s-au rezolvat, v-ati maturizat, cele care apar sunt imediat transformate rational, logic, in raspunsuri care contin chiar si concluzii. :ohAstfel, nu bateti pasul pe loc si suiti mereu scara clarificarilor. V-ati pus vreodata intrebarea daca nu cumva adevarurile in care credeti sunt in MARE parte doar rezultate ale perceptiei voastre subiective (si a altora)...adica niste minciunele? Cum ar fi daca ati afla ca v-ati inselat in 95 % din tot ce ati crezut pana acum? Cum ati reactiona? V-ati schimba (automat)?
Sint schimbat - gata de mult. Aspectele subtile ale societatii dar si ale vietii in general ma preocupa de mult. Ca om sint un artist ( plastic) si chiar daca am practicat o vreme cel putin meserii mai "prozaice" am vazut mereu lucruri si aspecte care pentru altii pur si simplu nu exista. Lantul concluziilor nu se termina niciodata...
2. Nu e pacat de tot ce e dincolo (sau dincoace ;) ) de limbaj ne ramane necunoscut, inaccesibil, neexistand cuvinte pentru el (si, se-ntelege, cu timpul multe dintre simtiri, senzatii, ganduri chiar, ni se atrofiaza din cauza asta si ramanem numai cu ce poate fi comunicat, clarificat, inteles)?
In ciuda tendintei ( pe care am avut-o si eu o vreme) ca starile astea sint neimpartasite cu restul lumii daca " sapi" putin vei descoperi ca lucrurile stau altfel. Nu dezvolt tema dar cred ca vre-o 10-20% din subiecti au aceste stari inefabile iar un procent mult mai mic reuseste in ciuda limitarilor impuse de limbaj sa comunice si altor subiecti ( cu inclinatii) ideile sau starile care ii incearca. Cu un lucru sint de acord: viata " standard" te face o bruta, te face un fel de biodroid cu functii prestabilite.
3. vi s-a intamplat sa aveti senzatii, sentimente, ......(pt asta nu exista cuvant) :) pe care sa nu le puteti numi, pentru ca nu exista (sau nu cunoasteti) in vocabular corespondentul lor? Vorba lui Moromete: "asta-i ceva ce nu exista" (girafa). (Cuvintele "inefabil", "indicibil", "inavuabil", "inexprimabil" acopera o arie prea larga...) :bye: Si, intr-adevar, ce nu poate numi Ionescu poate stie a numi Popescu...eu ma refer insa la ceea ce nu poate numi nimeni exact, fidel, nedenaturat.
Cine n-a avut asa ceva? Toti avem, fie ca recunoastem fie ca nu...
4. Credeti ca exista "stari fara nume" (n-am ce face, trebuie sa pun ......... la capitolul stare) comune mai multor oameni sau pot fi si originale, unice, proprii unei persoane?
Nu numai stari ci si obiecte. Poate cu timpul se va gasi un cuvint si pentru starile respective. De exemplu pe vremea lui Mihai Viteazul daca cineva vedea un elicopter neexistind cuvintul l-ar fi descris ca fiind " moara de vint zburatoare"...
5. Probabil multi dintre voi credeti ca sunt deschisi noului (in sens de necunoscut, nu de modern). In ce consta asta exact? La cat nou ati face fatza?
Mental- mult. Nu stiu ce fel de nou... . Si noul poate nu-l percepem neaparat ca ceva bun...
6. Putem nascoci cuvinte care sa exprime "starea" pt care nu exista cuvant? Care ar fi sansele ca ele sa intre in vocabularul unei limbi si ca "starea" desemnata de
Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×