Sari la conținut
Forum Roportal
Ciocârlan

Cand aveti de gand sa va casatoriti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate este o gluma raspunsurile pe acest forum precum plod, puscarie ... atunci de ce se cauta companie de sex opus??? Plodul nu este rezultatul iubirii a 2 persoane??? si a convietui inseamna a pierde libertatea???

Te pui in situatie careva sa fi numit plod sau decretel cum am mai citit in ziare chiar de parintii tai, sa fi tratat ca intruder in familie ...

Care din libertati se pierde prin casatorie as vrea sa stiu??? Inainte ce viata ai avut ...

si ce este interzis dupa ceremonia mare???

Esentialul lipseste din gandire sau despre conceptia/notiunea de casnicie!!!

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din ce ai scris tu aici reiese ca femeile isi pierd libertatea :lol:

 

hotaraste-te!

 

Eu vorbii din punctul meu de vedere.

Tu cand ai de gand sa te casatoresti, daca e asa bine sa fii bagat(a) intr-o casatorie?! 8)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbii din punctul meu de vedere.

Tu cand ai de gand sa te casatoresti, daca e asa bine sa fii bagat(a) intr-o casatorie?! 8)

 

cand mi-o canta cucul, pardon, ceasul...

 

eu m-as dar cine crezi ca rezista cu mine, ha? :P

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand mi-o canta cucul, pardon, ceasul...

 

eu m-as dar cine crezi ca rezista cu mine, ha? :P

 

stii sa gatesti? :roll:

 

 

 

 

ON: nu toate casniciile sunt la fel: pentru unii puscarie/ pentru altii euforie

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fix!! :doh:

De cate ori ai fost insurat, ca sa afirmi asta? Chiar m-ai facut sa rad :lol:

Un exemplu, eu nu-l vad pe sotul meu, uneori si cate 6 saptamani. Si nu-l sun sa-l frec la cap si nu, niciodata nu stiu exact unde este si nu ma agit pentru asta.

Condamnat pe viata, zici? Insoara-te intai si apoi mai stam de vorba :)

 

Eu nu am fost casatorit pana acuma, dar nici nu ma grabesc.

Intr-o viata anterioara am fost femeie si am trait in Coreea de Sud.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar si ca barbat la varsta ta se presupune ca ai ceva daca nu esti inca luat la 38

Mie imi place sa fiu liber, pentru ca inca de la 18 ani si ceva traiesc pe banii mei si nu simt nevoia unei femei "care sa aiba grija de mine" . :unsure:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar si ca barbat la varsta ta se presupune ca ai ceva daca nu esti inca luat la 38

Da, dupa cum zice are nevoie acuta de libertate. :lol:

 

In ziua de azi nu se mai potriveste rationamentul asta. Nu e musai sa aibe un barbat o hiba daca nu-i insurat la 40 de ani. Ba e chiar indicat sa se insoare in jurul varstei de 40 (sau deloc), decat sa divorteze la varsta asta, dupa 20 de ani de casnicie si s-o ia acum de la inceput. Sau sa ramana vesnic singur si plin de sechele dupa experienta dintr-o casnicie prematur traita.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dupa cum zice are nevoie acuta de libertate. :lol:

 

In ziua de azi nu se mai potriveste rationamentul asta. Nu e musai sa aibe un barbat o hiba daca nu-i insurat la 40 de ani. Ba e chiar indicat sa se insoare in jurul varstei de 40 (sau deloc), decat sa divorteze la varsta asta, dupa 20 de ani de casnicie si s-o ia acum de la inceput. Sau sa ramana vesnic singur si plin de sechele dupa experienta dintr-o casnicie prematur traita.

 

Mare dreptate ai.

Cand aveam 30 de ani nu aveam apartament proprietate personala si nici mijloace financiare suficiente care sa-mi permita sa privesc relaxat viitorul.

Multi se casatoresc fara sa aiba o minima experienta de viata si dupa aia se mira lumea de ce dracu sunt atatea divorturi, plus ca multa lume intra intr-o casnicie ca sa nu mai stea cu parintii. :blink:

Mai e si multa lume care se casatoreste "de gura lumii" .

 

Un cunoscut s-a casatorit la 42 de ani dupa ce a cunoscut o asistenta medicala in spitalul unde era internat si acuma au o casnicie fericita dupa o relatie de un an si jumatate.

 

Eu cred ca ai nevoie de ceva experienta personala ca sa cresti un copil si sa intelegi ca o casnicie e un job pe viata, nu doar o slujba temporara.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot vorbi decat pe masura a ceea ce ar fi putintica mea experienta de viata:

1. Casatoria in mod cert nu ii un job. Ca nu merg sa prestez ca sa obtin un salariu; casatoria - asa dupa mine - este afirmatia in fata societatii - si cat nu iti pasa de gura lumii, pana la urma traiesti in societate nu in padure - ca acest barbat/aceasta femeie il/o iubesti si de acum intemeiezi o familie. Este de recomandat ca inainte de face pasul sa o gandesti, dar nu ii un job pe viata si iubire ci fericire pe viata. DACA AJUNGE OBISNUINTA O SA SIMTI CAT ERA DE IMPORTANTA DUPA CE NU O MAI AI.

2. Nu de saracie sunt divorturi, ci de lipsa de educatie, de incapacitatea de adaptare la nevoile partenerului,de geniumania ca unul are intodeauna dreptate.....deci de neam prost. Si in cazul in care in cuplu, unul este violent sau bea sau face cine stie ce....nu o face de lipsa posibilitatilor financiare, ci ca asa vrea sau este dependent. Iar problemele, il/o iei cu probleme si devin si ale tale din iubire.

3. Putini tineri de nivel general asa au aparatment la casatorie...au putinii banuti (ca doar nunta ii o afacere pana la urma, putin-mult nu am vazut inca nunta sa iasa pe minus) care devin suma pentru viitorul credit imobiliar .....eu cum is paranoica, prefer sa il luam impreuna, sa platim rata la creditul imobiliar impreuna, sa chivernisim impreuna banutii..si tot ceea ce cumparam sa cumparam impreuna. Asa,mai tarziu nu are cine sa iti scoata ochii, in caz ca ar deveni gheata subtire....

Intrebare, tu ti-ai trece viitoare sotie in contractul de apartament cumparat si imobilat de tine, ca sa fie coproprietara?

Banii si relaxarea in fata viitorului sunt chestii iluzorii. Absolut totul are rezolvare.

4. Si in incheiere sa nu uitam de sfanta biologie.....la 40 si nimic nu va mai functiona ca la 30 si , dupa cum la 30 si nimik nu mai functioneaza la la 20 si. Iar infertilitatea costa, adoptia asisderea si tara are oricum spor negativ (minus o anumita minoritate).

DACA LA 38 - golneala cat cuprinde in aprox 2 decenii - NU AI ACUMULAT INCA EXPERIENTA, RABDAREA, CAPACITATEA DE COMPROMIS NECESARA ....APOI SANSELE SCAD PE ZI CE TRECE...sau vine iarna, cazi, rupi piciorul si la anul faci anunt de nunta - nu toti au bafta aia.

Editat de Kilkoana
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×