Sari la conținut
Forum Roportal
Marian Ilea

Maramures

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:lol2:

cerbul ala e morosan din tata in fiu, presupun.shades.gif

8)

da, conform listelor reactualizate. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut senzatia ca aceste casoaie de neam prost au aparut chiar mai inainte de dezvoltarea turismului pe-acolo. in anii '90 o multime de maramureseni care au lucrat cativa ani in spania sau italia s-au intors apoi si si-au tras niste viloaie sa moara vecinii de ciuda.

ai dreptate! dar tot acestia sunt si cei care au inceput dezvoltarea de pensiunii, cei care au avut posibilitati financiare. Totusi acum vreo 8 ani cand am fost ultima data in maramures mai existau sate in maramuresul istoric care mai incercau sa-si pastreze izul rural local. putine dar existau. si acuma am aflat de la cineva care a fost in unele si am si vazut din nefericire dezechilibrele create de aceasta industrie...

 

poate ca pastrarea traditiilor nu este o idee prezenta in cultura romaneasca, nu pretutindeni, dar mai exista la o mana de oameni, care ar putea face eforturi de educare a celorlalti in privinta valorificari adevaratelor traditii. desi acest lucru ma face sa par un visator, tot tind sa cred ca ar exista oameni dispusi sa invete cum sa promoveze adevaratele valori locale.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

poate ca pastrarea traditiilor nu este o idee prezenta in cultura romaneasca, nu pretutindeni, dar mai exista la o mana de oameni, care ar putea face eforturi de educare a celorlalti in privinta valorificari adevaratelor traditii. desi acest lucru ma face sa par un visator, tot tind sa cred ca ar exista oameni dispusi sa invete cum sa promoveze adevaratele valori locale.

 

Cred ca educarea asta se face foarte usor calatorind si vazand cum e la altii. Exista tari in care pastrarea traditiei este la rang de prioritate nationala cu beneficii materiale reale. Si exista tari, care, la fel ca la noi, traditia e pe cale de disparitie si au pierdut orice legatura cu radacinile de unde isi trageau viata. Sunt pierdute intr-un spatiu in care nu-si mai regasesc identitatea.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu ai inteles. Nu am "pica" pe nimeni si ce a fost,a fost.Eu am gasit nevoia sa amintesc ca nu toate amintirile din Maramures sunt floricele cu mireasma,pasarici care ciripesc si peisage care te uimesc. Totusi ,o data,in trecut,au trait acolo oameni care nu au fost prea oameni.

Cum altii au adus aci impresia lor,asa am adus si eu impresia mea.As fii trebuit sa o ascund? As fii trebuit sa nu o amintesc ca sa nu supar pe cineva? Multi ani au trecut de atuncia si criminalii desigur au murit sau daca nu,ei nu isi amintesc azi unde si-au pus dantura...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca educarea asta se face foarte usor calatorind si vazand cum e la altii.

 

Corect.

 

ai dreptate! dar tot acestia sunt si cei care au inceput dezvoltarea de pensiunii, cei care au avut posibilitati financiare. Totusi acum vreo 8 ani cand am fost ultima data in maramures mai existau sate in maramuresul istoric care mai incercau sa-si pastreze izul rural local.

 

mai exista inca si in alte zone, nu numai in maramures. exista si tot soiul de initiative locale sau zonale de pastrare, unele mai de succes, altele mai nereusite, dar este aproape inevitabil ca mult din arhitectura veche a satelor se va pierde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai inteles. Nu am "pica" pe nimeni si ce a fost,a fost.Eu am gasit nevoia sa amintesc ca nu toate amintirile din Maramures sunt floricele cu mireasma,pasarici care ciripesc si peisage care te uimesc. Totusi ,o data,in trecut,au trait acolo oameni care nu au fost prea oameni.

Cum altii au adus aci impresia lor,asa am adus si eu impresia mea.As fii trebuit sa o ascund? As fii trebuit sa nu o amintesc ca sa nu supar pe cineva? Multi ani au trecut de atuncia si criminalii desigur au murit sau daca nu,ei nu isi amintesc azi unde si-au pus dantura...

desigur..ca cei din neamul tau tare oameni au fost cu taranii. Numai stiti sa va victimizati, dar nu sunteti capabili sa va recunoasteti greselile. Oare de ce va ura toata Europa...incepand din antichitate si pana aproape in zilele noastre? De oameni ce ati fost..

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

desigur..ca cei din neamul tau tare oameni au fost cu taranii. Numai stiti sa va victimizati, dar nu sunteti capabili sa va recunoasteti greselile. Oare de ce va ura toata Europa...incepand din antichitate si pana aproape in zilele noastre? De oameni ce ati fost..

 

Inteleg ca dumitale evreii nu ti-au priit. Ai ceva pretentii la ei. In primul rand,desigur ca au fost oameni mai asezati,mai invatati si mai instariti.Ca nu au sezut cu altii la carciuma. De fapt ca nu au sezut la carciuma deloc. Nu s-au tarat pe strazi beti morti...Poate nu ti-a placut ca romancele au visat sa aiba un sot evreu care sa lucreze serios,sa-si vada de familie si sa nu o bata.

Domnule sss,din antichitate au fost idioti care au murit de ciuda si invidie fata de evreii care au locuit cu ei. Poate a venit timpul sa iesi din antichitate? Nu-i de ajuns ca ai IPHONE 5. Trebuie sa gandesti destept.

Bine domnule sss,evreii nu mai aveti de zeci de ani ca sa "va faca necazuri" . Era de asteptat ca romanii sa aiba azi o tara cum trebuie. Dece atuncia sunteti inpotmoliti in saracie si mizerie,in criza financiara care este neraparabila? Poate totusi nu evreii sunt de vina? Poate persoane ca dumneata tocmai sunt de vina ca trag Romania inapoi in evul mediu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Inteleg ca dumitale evreii nu ti-au priit. Ai ceva pretentii la ei. In primul rand,desigur ca au fost oameni mai asezati,mai invatati si mai instariti.Ca nu au sezut cu altii la carciuma. De fapt ca nu au sezut la carciuma deloc. Nu s-au tarat pe strazi beti morti...Poate nu ti-a placut ca romancele au visat sa aiba un sot evreu care sa lucreze serios,sa-si vada de familie si sa nu o bata.

Domnule sss,din antichitate au fost idioti care au murit de ciuda si invidie fata de evreii care au locuit cu ei. Poate a venit timpul sa iesi din antichitate? Nu-i de ajuns ca ai IPHONE 5. Trebuie sa gandesti destept.

Bine domnule sss,evreii nu mai aveti de zeci de ani ca sa "va faca necazuri" . Era de asteptat ca romanii sa aiba azi o tara cum trebuie. Dece atuncia sunteti inpotmoliti in saracie si mizerie,in criza financiara care este neraparabila? Poate totusi nu evreii sunt de vina? Poate persoane ca dumneata tocmai sunt de vina ca trag Romania inapoi in evul mediu.

:lol2: Domnule Evreul, esti foarte amuzant! serios

Tocmai ca evreii erau carciumarii Evului Mediu si au continuat sa fie pana cand a venit momentul, stii tu care. Intradevar, ei nu umblau beti morti, ei profitau de pe bietii tarani smulgandu-le si ultimul banut.

Romancele nu au visat sa aiba un sot evreu, dimpotriva. Cred ca ai mei m-ar dezmosteni daca le-as duce un ginere evreu. Nici nu vreau sa-mi imaginez o asemenea situatie.

Da, evreii sunt de vina, marii comunisti evrei. Majoritatea tortionarilor comunisti si a securistilor au fost evrei. Asa ca du-te canta la alta masa despre moralitatea poporului ales..

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din pacate, pe valea Vaserului nu-i nimic de vazut decat: peturi de plastic, cauciucuri de TAF uzate, resturi de cherestea aruncate laolalta in albia vaii sau turmele de vaci care pasc prin padurile alpine distrugand complet vegetatia. un peisaj dezolant ...

 

Depinde de ce vrei sa vezi pe valea Vaserului. :doh:

 

Mocanita dateaza din anul 1932 si este ultima din Europa.Din anul in care s-a inaugurat, ea a functionat fara intrerupere de luni pana sambata transportand busteni de pe Valea Vaserului la fabricile de prelucrare a lemnului din Viseul de Sus.

Acum circula din mai pana in octombrie regulat, trenuri cu abur pentru turisti si iubitori de cai ferate. Valea Vaserului masoarea din Viseul de Sus pana in statia terminala Comanu aproximativ 50 de kilometri.

 

Trenul cu aburi pentru turisti a inceput sa circule din anul 2000, iar sezonul incepe vara si se termina toamna, iar trenurile turistice urca pana la statia Paltin, un drum de aproximativ 21 de kilometri ce este facut in cam doua ore.

 

In secolul al XVIII-lea sub imperiul austro-ungar s-a intitat utilizarea resurselor de lemn de pe valea Vaserului, colonistii de limba germana patrunzand in padurile virgine si aducand lemnul taiat la gatere cu ajutorul plutarirului, iar constructia CFF din anul 1932 a insemnat un mare progres tehnic. Caile ferate forestiere s-au raspândit an acea vreme in toată Europa, in special in zona carpatica. Principiul lor de functionare era simplu: urmand cursul raului, a fost necesara o raza ingusta a curbelor (de aceea calea ferata are ecartament ingust); era in asa fel organizat incat vagonele goale pentru lemn erau trase de locomotivele mici in sus, pe cand trenurile cu mare incarcatura coborau la vale, dinspre gater, doar din cand in cand ajutate de locomotive si infranate.

Editat de Indigo 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol2: Domnule Evreul, esti foarte amuzant! serios

Tocmai ca evreii erau carciumarii Evului Mediu si au continuat sa fie pana cand a venit momentul, stii tu care. Intradevar, ei nu umblau beti morti, ei profitau de pe bietii tarani smulgandu-le si ultimul banut.

Romancele nu au visat sa aiba un sot evreu, dimpotriva. Cred ca ai mei m-ar dezmosteni daca le-as duce un ginere evreu. Nici nu vreau sa-mi imaginez o asemenea situatie.

Da, evreii sunt de vina, marii comunisti evrei. Majoritatea tortionarilor comunisti si a securistilor au fost evrei. Asa ca du-te canta la alta masa despre moralitatea poporului ales..

 

 

Stii mata? patetic ce raspunzi dumneata.Cu alte cuvinte pretinzi ca taranii romani erau imbecili care erau trasi usor de nas ca sa se inbate la carciumile evreilor care procedau ca banditii. Descrii romanii ca vitele ,nu ca oameni.

La fel si teoria ca evreii au adus comunismul in Romania. Ma sss,evreii v-au plecat din anii 60-70 a secolului trecut. Ce bati dumneata capul cu evreii care erau de vina cand evrei nu mai aveati in Romania. Si aci se potriveste ce am scris mai sus. Romanii crestini unde au fost in timpul comunistilor? ca nu mai erau carciumi la evrei cum pretinzi? Au plecat in viligiatura? Haide-haide vede-ti de treaba ta daca ai asa ceva.

Axioma ca romanii crestini nu-s vinovati niciodata de necazurile lor este nu numai gresita.Exact invers.Romanii zic:cum i-ti asterni asa dormi.

Despre romancele care mor dupa un sot evreu,intra la forumuri in romaneste legate de Israel si citeste. Dupa asta nu o sa mai aberezi prostii.

Cei care au avut carciume in Romania dirijeaza azi societati de inalta tehnologie care valoreaza miliarde de dolari. Mult mai rentabil decat sa ameteasca cativa tarani romani si sa le fure banii...

Ti-as propune sa inveti ceva istorie inainte de scrii despre evrei.

Pana azi,eu nu am cantat pentru nici un roman. Cand vin in Romania impart bacsisuri cu mana larga la totii. si la lautarii de la "Carul cu bere"

Cu toata modestia,dumneata habar nu ai de istoria evreilor in Romania si cat au inaintat economia tarii in trecut. Romania este azi in plina groaznica criza financiara. Evrei-ioc. Cine-i de vina? biciclistii, schiopii si orbii?,ungurii? Desigur nu romanii ca ei nu pot fii vinovati niciodata. Aaaaa,aceia de la UE m,ama lor. Din cauza lor toate necazurile. Si din cauza evreilor care au plecat si au lasat toate necazurile in mainile romanlor crestini nevinovati ,cum se stie...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×