Sari la conținut
Forum Roportal
Marian Ilea

Maramures

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uite mata ca nu prea suntem de aceias parere in cateva lucruri care ai amintit aci. Dumneata nu poti sa intelegi patriotismul evreilor cu patriotismul romanilor. Tara mea nu-i ca tara ta.Dumneata esti gata sa emigrezi ca sa nu mergi la razboi.La noi,in timpuri de mare tensiune,cand este mai mult ca probabil ca "vecinii "nostri sa ne hartuiasca inca o data in razboi,poate o sa ne invinga de data asta,rezervisti fug la cazarme fara sa astepte sa le vina "invitatia" la armata. La noi, de la mic la mare stie ca prima data cand vom fii invinsi,asta poate fii si ultima oara ca toti cetatenii tarii sunt in pericol de exterminare. Dumneata nu stii cu cine avem aci de afacere. Bestii este pentru ei un compliment. Bineinteles ma refer la acei "vecini" care explodeaza uneori in autobuze pline cu elevi in drum spre scoala.

 

In una din vizitele mele in Romania,am facut un tur de cam 4000 km,cu o masina inchiriata. Pe o sosea am vazut un subofiter roman ca a ridicat mana in semn ca are nevoie de calatorie. Orasul cel mai apropiat era la cam 80 km. Am oprit si l-am luat. Pe drum am inceput sa vorbim. Mi-a zis ca comandantul la trimes la oras sa cumpere creioane colorate pentru ziarul de perete. La un moment dat,mi-a intins mana. In mana avea cateva monede. Eu am refuzat sa iau banii. El a crezut ca vreau mai multi bani. Nu,domnule la mine in Israel nu se ia bani de la calatori si in special de la soldati ca cum sa iau bani de la copii nostrii,ca ei sunt soldati. Am observat ca nu a inteles. Cand sa coborat din masina un moment a tinut usa deschisa si mi-a zis : Domnule,daca aci nu o sa iei bani de la calatori ,soldati sau nu soldati,o sa te creada lumea traznit.

Vezi dumneata la ce ma refer eu? Ca sa eliberam un soldat israelian care a fost rapit de teroristi arabi,am eliberat peste omie de teroristi care au sezut la noi in inchisoare. Acuma intelegi? Romania ar fii procedat asa? Cand un tanar sau tanara,civili,care se plimba in India,Nepal sau America de sud,de exemplu,dispar sau ratacit si se pierde legatura cu ei,ambasadele,consulatele israeliene incep cu infrigurare sa-i caute cu echipe locate sau/si cu care vin imediat din Israel si cautarile nu se termina pana nu sunt gasiti, vii sau morti. Asa are tara grija de noi,cum noi avem grija de tara.

Acuma ai inteles? Israelul nu este Romania.

 

Poate nu ai stiut dar in Moldova a fost pe vremuri un mare procent de evrei. Daca te interesezi,vei descoperi ca a doua universitate din Romania a fost cea din Iasi si a fost infintata de evrei.

Nu stiu unde locuiesti insa daca te plimbi pe strazile vechiului Bucuresti,poti sa observi ca au fost la un moment dat acolo cam 300 de siluri si temple evreiesi. Peste un sfert din populatie au fost evrei-romani.

Nu stiu de unde ai adus acele harti cum nici de cand sunt acele valabile. Dupa parerea mea ,hartile sunt o aiurela.In Romania au ramas numai 4000-5000 de evrei din cei cam 350 de mii care au fost la 1945.In multe alte tari numarul evreilor este infim azi.

 

Vad ca te incapatanezi sa ne propui o alta tara numai nu in Romania... :jester: Nu te mai sbate domnule. Noi vrem tara noastra care am primit-o de la Cel de sus, cum scrie in Biblie. Noi nu vrem o alta tara mai bogata sau mai verde. Noi ne multumim numai cu tara noastra. Noi evreii am facut din tara noastra care era un desert,un rai. Mult alte btari fac invers, dintr-un rai ,un desert...

 

Ai dreptate, dar nu m-ai inteles, eu discutam despre trecut, acum ca Israelul e intemeiat nici nu as propune asa ceva, este in afara oricarei logici firesti.

 

Uite zidul acela ce separa West Bank de Israel imi pare cea mai buna idee facuta vreodata, cat priveste actele teroriste eu as inaspri legislatia de 1000 de ori si as forta exilul intregii familii din care provine teroristul vinovata sau nu, ca inclusiv arabii sa puna presiune pe orice tendinte de acest fel si aceasta deoarece jumatate din Israel e locuit de cetateni evrei de etnie araba /musulmana.

 

Mai departe as incheia problema daca atentatele ar continua, prin convertirea obligatorie la iudaism a tuturor cetatenilor israelieni ma refer la arabii de la voi, inchiderea frontierelor si aducerea exclusiva de muncitori non-musulmani.

 

Daca atentatele vor continua oricum, atunci as face o impingere a Israelului pana in desert si pana pe inaltimile montane din apropiere realizand niste zone neutre nelocuite si aflate sub controlul Israelului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii dumneata ca esti bun la comedii si satira. Sa obligam arabii israelieni sa se converteasca la Judaism? Sa trecem sa locuim in desert departe de arabi? Dumneata nu esti serios.

Israelul nu este numaisingura democratie in OM ci una din putinele si adevaratele democratii din lume.Arabii israelieni se bucura de aceleasi drepturi ca evreii israelieni. In razboaie ne aparam si totdeuna pana azi am invins.Majoritatea musulmanilor din lume nu sunt dusmani cu noi. Nu amesteca musulmanii cu arabii . Si in Islam sunt diferite curente cum sunt si in altele religi. Cea mai mare tara musulmana este Indonezia si israelienii se plimba mult pe la ei.

 

Lasa-te domnule de dat consilie ca nu esti destul de "echipat" ca sa poti face asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Israelul nu este numaisingura democratie in OM ci una din putinele si adevaratele democratii din lume.Arabii israelieni se bucura de aceleasi drepturi ca evreii israelieni.

 

Cat de democrat este statul Israel :

Spre exemplu, mai mulţi parlamentari şi generali ultraortodocşi au cerut ca femeilor să li se interzică să cânte în preajma ultraortodocşilor. S-a ajuns până acolo încât un parlamentar al partidului Shas (care a făcut parte din aproape toate guvernele ultimelor 20 de ani, inclusiv din cel al actualului premier Benjamin Netanyahu) să propună ca soldaţii religioşi să aibă asigurate căşti pentru urechi.

 

Puţini sunt cei care îndrăznesc să se opună în mod public valului de radicalism al ultraortodocşilor. Într-o ţară care a fost condusă de o femeie, celebra Golda Meir, şi în care femeile pilotează avioane de vânătoare s-a ajuns ca de la o singură linie de autobuz în care femeile trebuiau să stea doar pe locurile din spate să se ajungă astăzi la peste 60 de rute. Fenomenul s-a extins, iar segregarea se aplică şi la cozile de la magazine, camerele de aşteptare din spitale, în zonele locuite de ultraortodocşi. Femeile au dispărut din reclamele din Ierusalim, piscinele au program separat pentru bărbaţi şi femei, iar la o ceremonie de premiere organizată de Ministerul Sănătăţii, laureatele nu au avut voie să urce pe scenă, pentru că viceministrul era ultraortodox. Vitrinele unei librării care nu se supunea preceptelor ultraortodoxe au fost împroşcate cu fecale până când patronul s-a supus regulilor.

 

http://www.cotidianul.ro/der-spiegel-israelul-sub-influenta-evreilor-ultraortodocsi-169658/

 

scuze pentru offtopic dar am raspuns la o postare offtopic.

E cazul sa se revina la Maramures !

Editat de VEMANS
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cat de democrat este statul Israel :

Spre exemplu, mai mulţi parlamentari şi generali ultraortodocşi au cerut ca femeilor să li se interzică să cânte în preajma ultraortodocşilor. S-a ajuns până acolo încât un parlamentar al partidului Shas (care a făcut parte din aproape toate guvernele ultimelor 20 de ani, inclusiv din cel al actualului premier Benjamin Netanyahu) să propună ca soldaţii religioşi să aibă asigurate căşti pentru urechi.

 

Puţini sunt cei care îndrăznesc să se opună în mod public valului de radicalism al ultraortodocşilor. Într-o ţară care a fost condusă de o femeie, celebra Golda Meir, şi în care femeile pilotează avioane de vânătoare s-a ajuns ca de la o singură linie de autobuz în care femeile trebuiau să stea doar pe locurile din spate să se ajungă astăzi la peste 60 de rute. Fenomenul s-a extins, iar segregarea se aplică şi la cozile de la magazine, camerele de aşteptare din spitale, în zonele locuite de ultraortodocşi. Femeile au dispărut din reclamele din Ierusalim, piscinele au program separat pentru bărbaţi şi femei, iar la o ceremonie de premiere organizată de Ministerul Sănătăţii, laureatele nu au avut voie să urce pe scenă, pentru că viceministrul era ultraortodox. Vitrinele unei librării care nu se supunea preceptelor ultraortodoxe au fost împroşcate cu fecale până când patronul s-a supus regulilor.

 

http://www.cotidianul.ro/der-spiegel-israelul-sub-influenta-evreilor-ultraortodocsi-169658/

 

scuze pentru offtopic dar am raspuns la o postare offtopic.

E cazul sa se revina la Maramures !

Ai trebui dumneata sa te scuzi dupa aproape fiecare replica a dumitale.

Evreii religiosi in Israel sunt numai 20% si acei fanatici despre care scriee cu mare bucurie tovarasul Vemans sunt numai procente infime. Ei sunt cei care nu recunosc statul Israel,ei sunt cei care se pupa cu maimuta din Iran si idealul lor este ca in Tara sfanta sa se infinteze un regim ca cel din Iran. Putin dar fac multa galagie si exploateaza dreptul cetatenilor israelieni de libera exprimare.

Tovarsul Vemans care este asa de ingrijit de problemele religiosilor fanatici din Israel este invitat sa ne lase noua israelienilor grija femeilor israeliene cum si democratia Israelului .

 

Marea lui admiratie a Israelului si in special a fanatilor religiosi este bine cunoscuta cum si faptul ca sare ca ars in fund cand se scrie ceva pozitiv despre Israel,Tara Sfanta.

Editat de Evreul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Evreii religiosi in Israel sunt numai 20% si acei fanatici despre care scriee cu mare bucurie tovarasul Vemans sunt numai procente infime.

 

Dacă acest fenomen este prezent în Israel de zeci de ani, acum radicalii ultraortodocşi încep să ocupe poziţii tot mai importante. Beneficiind de subsidii din partea statului, o minoritate de 10% din populaţia tarii, a ajuns să aibă o natalitate de trei ori mai mare decât cea a evreilor seculari. 40% dintre membrii Knesset-ului sunt ultraortodocşi, la fel 40% dintre tinerii ofiţeri din armata. Toate acestea le oferă o influenţă disproporţionată, pe care o folosesc, scrie Der Spiegel.

 

Din nou scuze pentru offtopic dar am raspuns iar la o postare offtopic.

E cazul sa se revina la Maramures !

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E cazul sa se revina la Maramures !

 

Precis inca nu si-a adat seama Evreul ca intre timp Maramures nu mai face parte din Israel!

Pe vremuri era plin cu evrei ca apartinea de Polonia zona, nu de Romania!!! pentru unii e confuzie ca nu prea scrie in cartile de istorie asa ceva.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Precis inca nu si-a adat seama Evreul ca intre timp Maramures nu mai face parte din Israel!

Pe vremuri era plin cu evrei ca apartinea de Polonia zona, nu de Romania!!! pentru unii e confuzie ca nu prea scrie in cartile de istorie asa ceva.

 

Si dumneata nu esti prea bine informata probabil deoarece am scris deja ca 69 membrii din familia tatalui meu au fost omorati la Maramures. De atuncia Maramuresul,ce sa faci, nu mai detine de evrei... :jester:

 

Dacă acest fenomen este prezent

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa stii dumneata ca esti bun la comedii si satira. Sa obligam arabii israelieni sa se converteasca la Judaism? Sa trecem sa locuim in desert departe de arabi? Dumneata nu esti serios.

Israelul nu este numaisingura democratie in OM ci una din putinele si adevaratele democratii din lume.Arabii israelieni se bucura de aceleasi drepturi ca evreii israelieni. In razboaie ne aparam si totdeuna pana azi am invins.Majoritatea musulmanilor din lume nu sunt dusmani cu noi. Nu amesteca musulmanii cu arabii . Si in Islam sunt diferite curente cum sunt si in altele religi. Cea mai mare tara musulmana este Indonezia si israelienii se plimba mult pe la ei.

Lasa-te domnule de dat consilie ca nu esti destul de "echipat" ca sa poti face asa ceva.

 

Tu esti serios sau vorbesti despre tine insuti ?! Unde naiba am spus eu ca evreii sa locuiasca in desert?!... am discutat despre zone desertice si nelocuite de nimeni ca zone neutre tampon, s.a.m.d

 

Tu vorbesti de "echipare" cand habar nu ai sa evaluezi soldatul rom^n care avea 18 ani, era incult, taran si neiesit din limitele propriului sat ?!

 

Ce naiba gasesti tu rau la acesti naivi obligati de legea martiala la razboi ...

 

Habar nu ai de propria ta istorie, habar nu ai ca in Israelul post-antic au existat cei mai putini evrei decat in orice alta tara, vreo cateva sute pana la 2000.

 

 

Tu nu ai inteles inca faptul ca evreii moderni nu sunt o natiune etnica ci o natiune de tip religios prin convertire si perpetuare incepand de la ramasitele vechi evreiesti din Italia si I.Arab, pana la I. Otoman si Kazari.

 

Voi aveti tot atata cu istoria antica evreiasca cat avem noi europenii cu crestinismul.

 

Totusi eu vad putin diferit lucrurile, consider limbile arabe ca fiind descendentele limbilor semitice din antichitate uniformizate prin influenta arabei, asadar o parte din evreii antici sunt astazi musulmani declarati, la fel urmasii evreilor cananiti adica punii Cartaginei din zona Tunisiei, Libiei si Algeriei, la fel vorbitorii de neo-aramaica (akadienii)din Siria pana in Liban, Israel si Iordania.

 

Eu zic ca evreu inseamna ceva eterogen, dar sionistii ma vor contrazice si vor spune ca de fapt conteaza omogenitatea religioasa si vor indica spre evreii chinezi, evreii etiopieni bantoizi, s.a.m.d

 

Eu zic bravo lor pt. coeziune, dar adevarul istoric trebuie prezentat ca atare.

 

Nu consider ilegal si gresit ca v-ati asumat o noua identitate reconsolidata, cam asta au facut toate statele nationale moderne, de exemplu Rom^nia care se vede coborand lingvistic din Imperiul Roman si ai sai colonisti, cand de fapt suntem daci si impartim mai multe cu indo-persanii.

 

Francezii se numesc dupa un popor germanic desi ei nu vorbesc o limba germanica, isi asuma o identitate lingvistica romana si una genetica celto-galeza, adica un tutti-frutti ca evreii, rom^nii, spaniolii, grecii, s.a.m.d

 

Cultural vorbind evreii moderni sunt cu adevarat continuatorii evreilor antici, dar genetic si lingvistic nu prezinta nici o continuitate cu cei din urma.

 

Nimeni de la noi nu-ti cere nimica de la dumneata. Dumneata vezi-ti de tara dumitale ca situatia financiare si sociala a ei nu este asa de stralucita cum este situatia Israelului care te inebuneste de invidie.

Somajul in Israel este cel mai mic din toate tarile OECD .Situatia financiara a Israelului este cea mai solida dintre toate tarile OECD.

Cand o sa avem nevoie de ajutorul dumitale o sa ti-l cerem. Deocamdata stai linistit si nu mai induce in eroare pe altii.

 

Da, Israel e o tara frumoasa si bogata, dar nici asa cum zici d-ta.

 

Pentru rom^ni Israelul este o tara mereu in prag de razboi si catastrofa umanitara, o tara bogata dar nesigura, iar ca perceptie generala Israel=Portugalia=Turcia=Cehia=Grecia=Cipru, cam asta este si nu mai mult.

 

Daca prin reducere la absurd as alege sa ma mut maine intr-o tara orientala, pe locul 1. ar fi insula Bali din Indonezia, pe locul doi ar fi Goa (India), ...

 

Probabil daca m-as converti la Islam as alege Oman sau Emiratele Arabe Unite, poate chiar si Marocul, dar Israelul nu ar fi nicaieri in aceste calcule.

 

Eu consider ca Siria, Libanul si Israelul sunt tari-paradis daca o luam climatic, dar situatia de razboi si intoleranta le pun pe aceasi treapta cu tarile africane si tarile musulmane.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-ai ametit cu replica ta. In special cum ai bagat intr-o oala 70 de subiecte in care, din pacate habar nu ai. M-ai ametit inainte cu propunerile care ai facut Israelului/evreilor, care bineinteles puteau sa fiu incadrate intr-o comedie.

Interesant ca dumneata te superi ca am cam ras de propunerile dumitale. Asta ma si ingrijoreaza. Vreau sa-ti explic ceva: Poporul evreu a fost exilat din tara sa de catre romani si raspandit in lume inainte cu 2000 de ani. In istoria globului nu exista inca asa un caz, ca 2000 de ani sa supravietuiasca un popor gonit din tara lui si raspandit in lume.

Inca nu a existata situatia ca un popor sa-se adune dupa 2000 de ani si sa intemeieze tara lor din nou in teritoriul stramosesc. Nu exista inca un popor care sa luptat si inca se lupta cu dusmanii lui 65 de ani si incontinu a invins in toate razboaiele armate dusmane de sute de ori mai mari ca armata lor.Nici un popor din lume nu a reusit in cursul 120 de ani sa prefaca desertul intr-o gradina infloritoare. In nenumarate subiecte,Israelul este in primul rang din lume in inovatii,inventii si cercetari si desvoltari. In general,Israelul este sarac in bogatii minerale,afara de gaze naturale care l-au prefacut la titlul " a 5-6

tara bogata in gaze naturale din lume" insa adevarata bogatie este creierul evreilor. In fiecare moment activeaza in Israel sute de societati care desvolta idei. O parte din aceste societati sunt vandute la concerne uriase cu sute de milioane de dolari. Acest "export" aduce in Israel multe miliarde de dolari in fiecare an.

 

Inca mai crezi ca traznitele propuneri ale tale sunt normale?

Sunt foarte deceptionat ca nu vrei sa traiesti in Israel cand si daca vei trece la Islam.

Probabil ca pana ieri o sa-mi treaca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-ai ametit cu replica ta. In special cum ai bagat intr-o oala 70 de subiecte in care, din pacate habar nu ai. M-ai ametit inainte cu propunerile care ai facut Israelului/evreilor, care bineinteles puteau sa fiu incadrate intr-o comedie.

Interesant ca dumneata te superi ca am cam ras de propunerile dumitale. Asta ma si ingrijoreaza. Vreau sa-ti explic ceva: Poporul evreu a fost exilat din tara sa de catre romani si raspandit in lume inainte cu 2000 de ani. In istoria globului nu exista inca asa un caz, ca 2000 de ani sa supravietuiasca un popor gonit din tara lui si raspandit in lume.

Inca nu a existata situatia ca un popor sa-se adune dupa 2000 de ani si sa intemeieze tara lor din nou in teritoriul stramosesc. Nu exista inca un popor care sa luptat si inca se lupta cu dusmanii lui 65 de ani si incontinu a invins in toate razboaiele armate dusmane de sute de ori mai mari ca armata lor.Nici un popor din lume nu a reusit in cursul 120 de ani sa prefaca desertul intr-o gradina infloritoare. In nenumarate subiecte,Israelul este in primul rang din lume in inovatii,inventii si cercetari si desvoltari. In general,Israelul este sarac in bogatii minerale,afara de gaze naturale care l-au prefacut la titlul " a 5-6

tara bogata in gaze naturale din lume" insa adevarata bogatie este creierul evreilor. In fiecare moment activeaza in Israel sute de societati care desvolta idei. O parte din aceste societati sunt vandute la concerne uriase cu sute de milioane de dolari. Acest "export" aduce in Israel multe miliarde de dolari in fiecare an.

 

Inca mai crezi ca traznitele propuneri ale tale sunt normale?

Sunt foarte deceptionat ca nu vrei sa traiesti in Israel cand si daca vei trece la Islam.

Probabil ca pana ieri o sa-mi treaca.

 

M-ai inteles gresit, de fapt nu as trece la islam niciodata, ar fi aproape ca si cum as trece la nazism.

 

Imi place cultura si estetica orientala, adica cum era orientul inainte de arabi, chiar si inainte de romani, imi imaginez o lume exotica, amestecata, un bazar misterios al placerilor si tolerantei.

 

Propunerile mele nu se refera la realitatea curenta, ci la un act reparatoriu din partea Europei, insa Europa era mult prea barbara si intoleranta chiar si dupa WW2.

 

 

Cu privire la istoria evreilor, eu nu cred ce spui, am studiat personal problema si am ajuns la concluzia ca ebraica si araba se comporta asemenea unor dialecte apropiate, mai exact e cam tot una.

 

Evreii antici nu stiu daca au vorbit vreodata ebraica sau aceasta era doar o limba a culturii religioase si de fapt vorbeau aramaica si o parte dintre acestia araba si alte dialecte cananite?!

 

Istoria ne arata ca o mica parte a evreilor au plecat fortat in exilul babilonean, o parte s-au intors in Israel sub Cirus, iar altii au ramas raspanditi prin Orient, apoi sub romani o parte au ajuns in Italia si Libia, altii au ramas in Israel.

 

 

Revenind la probleme serioase, eu condamn orice act de violenta, de fapt am toleranta zero la violenta.

 

Daca nu ar fi existat islamul, as fi ales sa locuiesc pe undeva prin Liban sau prin nordul Israelului, chiar si undeva prin Iran langa Desertul Lut, sau in muntii Zagros pe langa Shiraz, ori undeva prin Kasmirul indian.

 

Acestea sunt dupa parerea mea Edenul pe Pamant, dar aceasta intr-o lume non-islamica si netotalitara.

 

Evreule, eu ii vad pe vechii semiti sub forma cretanilor minoici, o societate exotica si hedonista, cam la fel cum erau si dacii nostrii traitori prin codrii seculari.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×