Sari la conținut
Forum Roportal
Marian Ilea

Maramures

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stii mata? patetic ce raspunzi dumneata.Cu alte cuvinte pretinzi ca taranii romani erau imbecili care erau trasi usor de nas ca sa se inbate la carciumile evreilor care procedau ca banditii. Descrii romanii ca vitele ,nu ca oameni.

La fel si teoria ca evreii au adus comunismul in Romania. Ma sss,evreii v-au plecat din anii 60-70 a secolului trecut. Ce bati dumneata capul cu evreii care erau de vina cand evrei nu mai aveati in Romania. Si aci se potriveste ce am scris mai sus. Romanii crestini unde au fost in timpul comunistilor? ca nu mai erau carciumi la evrei cum pretinzi? Au plecat in viligiatura? Haide-haide vede-ti de treaba ta daca ai asa ceva.

Axioma ca romanii crestini nu-s vinovati niciodata de necazurile lor este nu numai gresita.Exact invers.Romanii zic:cum i-ti asterni asa dormi.

Despre romancele care mor dupa un sot evreu,intra la forumuri in romaneste legate de Israel si citeste. Dupa asta nu o sa mai aberezi prostii.

Cei care au avut carciume in Romania dirijeaza azi societati de inalta tehnologie care valoreaza miliarde de dolari. Mult mai rentabil decat sa ameteasca cativa tarani romani si sa le fure banii...

Ti-as propune sa inveti ceva istorie inainte de scrii despre evrei.

Pana azi,eu nu am cantat pentru nici un roman. Cand vin in Romania impart bacsisuri cu mana larga la totii. si la lautarii de la "Carul cu bere"

Cu toata modestia,dumneata habar nu ai de istoria evreilor in Romania si cat au inaintat economia tarii in trecut. Romania este azi in plina groaznica criza financiara. Evrei-ioc. Cine-i de vina? biciclistii, schiopii si orbii?,ungurii? Desigur nu romanii ca ei nu pot fii vinovati niciodata. Aaaaa,aceia de la UE m,ama lor. Din cauza lor toate necazurile. Si din cauza evreilor care au plecat si au lasat toate necazurile in mainile romanlor crestini nevinovati ,cum se stie...

mai pune mana si studiaza niste recensaminte sa vezi si tu cati evrei erau in Maramures in anii '60-'70 ai secolului trecut ;)

Nu am spus ca romanii sunt scutiti de orice vina, dar au avut si evreii contributia lor in instaurarea comunismului pe plan european, nu doar in Romania. Inca o data iti sugerez sa te documentezi in legatura cu numarul evreilor inscrisi in partidul comunist, numarul tortionarilor evrei s.a.m.d.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine-i de vina? biciclistii, schiopii si orbii?,ungurii? Desigur nu romanii ca ei nu pot fii vinovati niciodata.

 

de vina sunt cei care se ocupa cu putregaiuri,

indiferent de nationalitate, sex, religie, culoare si alte asemenea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai pune mana si studiaza niste recensaminte sa vezi si tu cati evrei erau in Maramures in anii '60-'70 ai secolului trecut ;)

Nu am spus ca romanii sunt scutiti de orice vina, dar au avut si evreii contributia lor in instaurarea comunismului pe plan european, nu doar in Romania. Inca o data iti sugerez sa te documentezi in legatura cu numarul evreilor inscrisi in partidul comunist, numarul tortionarilor evrei s.a.m.d.

 

Nu stiu cati evrei au trait la Maramures in anii 60-70 a secolului trecut dar ce stiu este ca au trait acolo 69 de persoanwe mai putin si acestia erau familia tatalui meu.Cat despre acuzatile dumitale contra evreilor, sunt patetice si oameni cu simt nu le iau in seama ca sunt numai traditionala propaganda antisemita fara baza reala.

 

de vina sunt cei care se ocupa cu putregaiuri,

indiferent de nationalitate, sex, religie, culoare si alte asemenea...

 

Mai exact,cei care scarmana rahatul ca sa miroasa cum sunt obisnuiti sa miroasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cati evrei au trait la Maramures in anii 60-70 a secolului trecut dar ce stiu este ca au trait acolo 69 de persoanwe mai putin si acestia erau familia tatalui meu.Cat despre acuzatile dumitale contra evreilor, sunt patetice si oameni cu simt nu le iau in seama ca sunt numai traditionala propaganda antisemita fara baza reala.

 

 

 

Mai exact,cei care scarmana rahatul ca sa miroasa cum sunt obisnuiti sa miroasa.

Nu sunt deloc patetice acuzatiile mele, am citit studii/lucrari..facute pe baza de interviuri si arhive. SI oricum se stie ca evreii au avut o simpatie pentru regimul comunist. Degeaba incerci tu sa negi, exista documente care releva negru pe alb acest fapt.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt deloc patetice acuzatiile mele, am citit studii/lucrari..facute pe baza de interviuri si arhive. SI oricum se stie ca evreii au avut o simpatie pentru regimul comunist. Degeaba incerci tu sa negi, exista documente care releva negru pe alb acest fapt.

 

Afara de dovezi pescuite de pe situri traditional antisemite unde mai gasesti asa dovezi ? Hai fii serioasa cel putin o data. Adu aci dovezi istorice reale din teze care se refer la subiect.

Ti-am scris deja ca istoria adevarata nu se invata la carciuma si nu din palavre cu prietenii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe-acolo, prin zona, nu-i si o cascada? Valea Cailor sau Valul Miresei, nu mai stiu cum ii zice.

 

Eu stiam de Cascada Cailor, care se afla tot in Maramures si la care se poate ajunge din Borsa cu telescaunul si apoi un drum usor (poteca prin padure) de juma de ora!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam de Cascada Cailor, care se afla tot in Maramures si la care se poate ajunge din Borsa cu telescaunul si apoi un drum usor (poteca prin padure) de juma de ora!

 

De asta nu cunosc aceasta cascada ca nu ma urc in acel scaun, de mers prin padure n-ar fi un caz, din copilarie faceam asta, da' trebuie sa fie tare frumos acolo in salbaticie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam de Cascada Cailor, care se afla tot in Maramures si la care se poate ajunge din Borsa cu telescaunul si apoi un drum usor (poteca prin padure) de juma de ora!

 

Chiar asa.

Iar Valul Miresei e in Cluj, Rachitele, in satul lui Emil Boc ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cati evrei au trait la Maramures in anii 60-70 a secolului trecut ...

 

Putini in comparatie cu anii precedenti, ca prin '60 deja plecau in mare numar in Palestina eu eram in viata si vedeam cum erau condusi la gara, locuiam aproape si m-a marcat ca n-am vazut atata bagaj la 4 persoane cate duceau cu ei evreii. Ma si miram ce au impachetat ca nici nu aveau o casa mare si nu parea sa fie mobila. S-au cam golit satele din Maramures.

Deja cand am terminat scoala generala, aveam doar 1 baiat evreu in clasa, ei nu plecau ca tatal lui a fost doctor si le mergea de minune. Intr-o clasa paralela mai era un baiat dar nici ei nu plecau, era prea finut pentru cules de portocale in Jaffa. Doctorii de obicei au ramas ca nu duceau traiul asa de bine nici unde pe planeta ca in Romania in acele zile.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×