Sari la conținut
Forum Roportal
Anna Condor

Isus!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aceeasi pozitie pe care o am fata de Mithra care si el a inviat.

Aceeasi pozitie care o am fata de zeii egipteni care si ei au Inviat.

Da ,numai ca fata de ceilalti zei,Biblia ne spune ca inaintea lui Isus se vor inchina toate semintiile pamantului si ca Dumnezeul Bibliei este singurul Dumnezeu Adevarat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da ,numai ca fata de ceilalti zei,Biblia ne spune ca inaintea lui Isus se vor inchina toate semintiile pamantului si ca Dumnezeul Bibliei este singurul Dumnezeu Adevarat!

 

Asta e problema Bibliei.

Doar pentru 1 miliard de crestini e Dumnezeu adevarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e problema Bibliei.

Doar pentru 1 miliard de crestini e Dumnezeu adevarat.

Asta nu inseamna ca Dumnezeu nu exista si El nu-si duce planurile la indeplinire!

Dumnezeu nu ne-a promis niciodata ca toti vor crede in El prin propovaduirea noastra, ci ca vor crede multi insa putini alesi!

Pe de alta parte Isus a spus ca daca voieste cineva sa-L urmeze! El nu baga in Cer fortat ,doar de buna voie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe de alta parte Isus a spus ca daca voieste cineva sa-L urmeze! El nu baga in Cer fortat ,doar de buna voie!

 

Pai vezi. Foarte corect. Credinta nu trebuie bagata nimanui pe gat.

Nici crestinismul musulmanilor de exemplu.

Apoi ne miram de ce mai omoara pe cate un crestin. Pai daca asa le zice Dumnezeul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai vezi. Foarte corect. Credinta nu trebuie bagata nimanui pe gat.

Nici crestinismul musulmanilor de exemplu.

Apoi ne miram de ce mai omoara pe cate un crestin. Pai daca asa le zice Dumnezeul lor.

Nimeni nu merge in tarile islamice sa "le bage credinta pe gat"! Se predica Evanghelia si cine crede si se boteaza va fi mantuit, cine nu, stii ce spune Scriptura!

A propovadui Evanghelia nu inseamna a o baga pe gat.A obliga pe cineva s-o creada, inseamna a i-o baga pe gat!

Astazi insa, nu stiu pe nimeni care sa oblige oamenii sa creada in Isus!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A propovadui Evanghelia nu inseamna a o baga pe gat.A obliga pe cineva s-o creada, inseamna a i-o baga pe gat!

Astazi insa, nu stiu pe nimeni care sa oblige oamenii sa creada in Isus!

 

Sint si eu curios, cum poti obliga pe cineva sa creada ceva? Au existat o gramada de convertiri fortate in trecut, dar asta nu insemna ca cei convertiti chiar credeau in noua religie, ci doar ca afirmau in public ca ar crede.

Credinta in ceva tine de convingerile intime ale fiecaruia, nu de ceea ce spune.

 

Nu poti obliga pe nimeni sa creada evanghelia. Tu faci o confuzie intre a obliga pe cineva sa asculte lungi citate din evanghelie si a-i demonstra ca evanghelia merita sa fie citita si ascultata. Exista o "mica" diferenta intre aceste doua abordari. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e problema Bibliei.

Doar pentru 1 miliard de crestini e Dumnezeu adevarat.

Si nici macar ala un miliard... multi sint crestini doar de ochii lumii.

 

Asta nu inseamna ca Dumnezeu nu exista si El nu-si duce planurile la indeplinire!

Dumnezeu nu ne-a promis niciodata ca toti vor crede in El prin propovaduirea noastra, ci ca vor crede multi insa putini alesi!

Pe de alta parte Isus a spus ca daca voieste cineva sa-L urmeze! El nu baga in Cer fortat ,doar de buna voie!

... doar unii oameni incearca sa ii bage si pe restul in "Cer", indiferent de credinta si religia acestora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cand voi ajunge inaintea Mantuitorului meu,ma voi pleca cu fata la pamant inaintea Maiestatii Sale ,voi plange inaintea lui de bucurie si-i voi da inchinarea mea ! Regele meu sfant imi va arata ranile lui din palme si semnul din picioare si voi avea prilejul sa-i povestesc de dragostea mea pentru El!

Voi intreba de fiecare din voi cei de aici daca sunteti acolo in Imparatia Lui si imi doresc sa stau inaintea voastra si sa va strang in brate! Ma rog ca niciunul sa nu lipsiti in Imparatia lui Dumnezeu si Regele meu Isus Cristos sa fie lumina voastra acolo in Ierusalimul ceresc!

Te iubesc Isuse cum nu am iubit pe nimeni niciodata,esti preaiubitul inimii mele Domnul ostirilor si Imparatul Imparatilor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te iubesc Isuse cum nu am iubit pe nimeni niciodata,esti preaiubitul inimii mele Domnul ostirilor si Imparatul Imparatilor!

 

Care ostiri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care ostiri?

Sunt ferm convins ca intelegi care ostiri! Daca nu, vei gasi in Sfanta Scriptura ,deacolo stiu si eu!

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×