Sari la conținut
Forum Roportal
Anna Condor

Isus!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aceeasi pozitie pe care o am fata de Mithra care si el a inviat.

Aceeasi pozitie care o am fata de zeii egipteni care si ei au Inviat.

8) nu zau???

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Mithra

hai sati dau eu un cuvant cheie despre Mithra...sau mai multe cuvinte cheie :D

"in MITOLOGIA PERSANA,Mithra este Zeul Luminii,numele Lui insemnanad Soarele Nebiruit"

Mai... :o: tu vorbesti despre mitologie si crestinism ca si cum ar fi doua lucruri similare.Din cate imi amintesc eu,zeii mitologiei sunt doar un mit,pe cand existenta lui Isus e fost dovedita istoric si la fel si invierea Lui.

:good:

 

[Mitologie= Ansamblu de legende care aparţin unei civilizaţii, unui popor, unei religii sau de un grup de popoare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8) nu zau???

 

 

"in MITOLOGIA PERSANA,Mithra este Zeul Luminii,numele Lui insemnanad Soarele Nebiruit"

Mai... :o: tu vorbesti despre mitologie si crestinism ca si cum ar fi doua lucruri similare.Din cate imi amintesc eu,zeii mitologiei sunt doar un mit,pe cand existenta lui Isus e fost dovedita istoric si la fel si invierea Lui.

:good:

 

Unde a fost dovedita istoric existenta si invierea lui????

Nu au aflat nici macar unde s-a nascut. Biblia e plina de contradictii. Vezi ca am inceput un topic despre sursele de inspiratie ale crestinismului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde a fost dovedita istoric existenta si invierea lui????

Nu au aflat nici macar unde s-a nascut. Biblia e plina de contradictii. Vezi ca am inceput un topic despre sursele de inspiratie ale crestinismului.

Nu-i adevarat ,sunt istorici care marturisesc despre Isus!

Insusi istoria se imparte in doua :Inainte de Cristos ,Dupa Cristos!

 

Oare de ce nu zic oamenii inainte de Mithra si dupa Mithra? :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-i adevarat ,sunt istorici care marturisesc despre Isus!

Insusi istoria se imparte in doua :Inainte de Cristos ,Dupa Cristos!

 

Oare de ce nu zic oamenii inainte de Mithra si dupa Mithra? :good:

 

Crestinii distrug salbatic templele cultului mitraic si metronic, le lichideaza fizic adeptii, inca din perioada in care sunt un simplu cult exotic in imperiu, doar o biata secta iudaica eretica, aproape; se rafuiesc insa si cu propria lor aripa gnostica, ca si cu toate "ereziile" ocazionate de dispute inevitabile si interminabile, care isi gasesc originea in lipsa de logica si ridiculul propriilor dogme, gen Trinitate, de exemplu.

 

De asta.

Au avut crestinii grija sa nu mai ramana dovezi.

Alte intrebari?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crestinii distrug salbatic templele cultului mitraic si metronic, le lichideaza fizic adeptii, inca din perioada in care sunt un simplu cult exotic in imperiu, doar o biata secta iudaica eretica, aproape; se rafuiesc insa si cu propria lor aripa gnostica, ca si cu toate "ereziile" ocazionate de dispute inevitabile si interminabile, care isi gasesc originea in lipsa de logica si ridiculul propriilor dogme, gen Trinitate, de exemplu.

 

De asta.

Au avut crestinii grija sa nu mai ramana dovezi.

Alte intrebari?

Sper ca nu vorbesti la prezent! Nu am auzit nici o stire care sa confirme afirmatiile tale!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper ca nu vorbesti la prezent! Nu am auzit nici o stire care sa confirme afirmatiile tale!

 

aaa, de ce

Daca s-a intamplat acu 2000 de ani e scuzabil sa ucizi reprezentatii altor religii?

E scuzabil sa arzi pe rug invatati?

 

Daca celelalte culte ar fi fost tolerate poate aveam doar vreo 50 de milioane de crestini azi.

Mithraismul e mai vechi decat crestinismul. Poate avea sanse mai multe.

 

Deci vezi tu cum si crestinismul s-a raspandit prin crime?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-i adevarat ,sunt istorici care marturisesc despre Isus!

Unde-s dovezile despre istoricii astia?

Insusi istoria se imparte in doua :Inainte de Cristos ,Dupa Cristos!

 

Oare de ce nu zic oamenii inainte de Mithra si dupa Mithra? :good:

S-a mai discutat despre asta: e doar un reper oarecare, si temporar. S-au mai folosit si se mai folosesc inca multe alte repere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Insusi istoria se imparte in doua :Inainte de Cristos ,Dupa Cristos!

 

insasi istoria crestinilor. si e recenta ca adoptare. foooarte recenta, raportat la istoria omenirii. islamistii au alt mod de a socoti timpul. la fel si evreii. la fel si budistii. sunt unii care nici nu tin cont de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde a fost dovedita istoric existenta si invierea lui????

Nu au aflat nici macar unde s-a nascut. Biblia e plina de contradictii. Vezi ca am inceput un topic despre sursele de inspiratie ale crestinismului.

Ba exista o enormitate de dovezi ca Isus a existat...am vazut topicul despre" sursele" de inspiratie ale crestinismului...sunt vrajeli,dat,ma documentez,si revin cu raspunsuri...daca e ok cu tine :good: !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×