Sari la conținut
Forum Roportal
Anna Condor

Isus!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multi din cei care cred ca Isus a fost o persoana REALA care a trait acum cca.2000 de ani in urma, Il considera pe Isus ca fiind un om agresiv. De altfel, asa era perceputa lucrarea Lui chiar de catre majoritatea coplesitoare a celor ce traiau in vremea Sa.

Printre altele, chiar Biblia descrie o scena in care Isus, intra cu biciul in Templu, si folosindu-l scoate de acolo afara pe toti oamenii impreuna cu obiectele lor de activitate: animale, bani,etc.

Voi ce spuneti?

tata este un om foarte bun, nu l-am vazut niciodata macar certandu-se cu cineva

si totusi, l-a batut o data pe un coleg al meu de scoala... - asta nu inseamna ca este violent, chiar daca, intreband pe tipul respectiv sau familia si cunoscutii lui, asa ti s-a spune!

 

la fel este si cu perceptia contramporanilor lui Isus - depinde de contextul intalnirilor lor cu El!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multi din cei care cred ca Isus a fost o persoana REALA care a trait acum cca.2000 de ani in urma, Il considera pe Isus ca fiind un om agresiv. De altfel, asa era perceputa lucrarea Lui chiar de catre majoritatea coplesitoare a celor ce traiau in vremea Sa.

Printre altele, chiar Biblia descrie o scena in care Isus, intra cu biciul in Templu, si folosindu-l scoate de acolo afara pe toti oamenii impreuna cu obiectele lor de activitate: animale, bani,etc.

Voi ce spuneti?

Pai ceea ce a facut el nu este agresiune!

Este ca si cum ai spune ca un tata care-si disciplineaza copilul este agresiv!

PROV 13: 24 Cine cruta nuiaua, uraste pe fiul sau, dar cine -l iubeste, il pedepseste indata. -

PROV 23: 13 Nu cruta copilul de mustrare, caci daca -l vei lovi cu nuiaua, nu va muri.

 

EVR 12: 6 Caci Domnul pedepseste pe cine-l iubeste, si bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primeste.``

EVR 12: 7 Suferiti pedeapsa: Dumnezeu Se poarta cu voi ca si cu niste fii. Caci care este fiul pe care nu-l pedepseste tatal?

EVR 12: 8 Dar daca sinteti scutiti de pedeapsa, de care toti au parte, sinteti niste feciori din curvie, iar nu fii.

EVR 12: 9 Si apoi, daca parintii nostri trupesti ne-au pedepsit, si tot le-am dat cinstea cuvenita, nu trebuie oare cu atit mai mult sa ne supunem Tatalui duhurilor, si sa traim?

EVR 12: 10 Caci ei in adevar ne pedepseau pentru putine zile, cum credeau ei ca e bine; dar Dumnezeu ne pedepseste pentru binele nostru, ca sa ne faca partasi sfinteniei Lui.

EVR 12: 11 Este adevarat ca orice pedeapsa, deocamdata pare o pricina de intristare, si nu de bucurie; dar mai pe urma aduce celor ce au trecut prin scoala ei, roada datatoare de pace a neprihanirii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai ceea ce a facut el nu este agresiune!

Este ca si cum ai spune ca un tata care-si disciplineaza copilul este agresiv!

PROV 13: 24 Cine cruta nuiaua, uraste pe fiul sau, dar cine -l iubeste, il pedepseste indata. -

PROV 23: 13 Nu cruta copilul de mustrare, caci daca -l vei lovi cu nuiaua, nu va muri.

 

buuun asa!

dai motive biblice sa fie maltratati copiii. ce nu faci prin vorba buna, nu vei rezolva prin violenta.

copilul ala oricum nu intelege de ce e batut. leaga doar actiunea lui de bataie si de faptul ca parintele e suparat. deci nu va mai face acea actiune nu pentru ca a inteles ca nu e bine, ci ca sa nu o mai incalte de la parinte.

 

in citatele date de tine, capii religiosi incearca sa justifice suferintele oamenilor, nu care cumva ei sa i le puna in carca lui Dumnezeu. se induce ideea pacatului cu orice pret, pacat pentru care omul va fi pedepsit invariabil. asa, ca sa nu se tot mire atata de ce-i merge rau.

dupa care se vine cu prajiturica: lasa ca o iei pe coaja acum dar o sa ai parte de alea-alea pe lumea cealalta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buuun asa!

dai motive biblice sa fie maltratati copiii. ce nu faci prin vorba buna, nu vei rezolva prin violenta.

copilul ala oricum nu intelege de ce e batut. leaga doar actiunea lui de bataie si de faptul ca parintele e suparat. deci nu va mai face acea actiune nu pentru ca a inteles ca nu e bine, ci ca sa nu o mai incalte de la parinte.

 

in citatele date de tine, capii religiosi incearca sa justifice suferintele oamenilor, nu care cumva ei sa i le puna in carca lui Dumnezeu. se induce ideea pacatului cu orice pret, pacat pentru care omul va fi pedepsit invariabil. asa, ca sa nu se tot mire atata de ce-i merge rau.

dupa care se vine cu prajiturica: lasa ca o iei pe coaja acum dar o sa ai parte de alea-alea pe lumea cealalta.

Treaba cu maltratarea copiilor este o inventie sau o interpretare gresita.Biblia nu ne spune sa-i maltratam ci sa-i disciplinam prin asemenea actiuni!

Educatia fara disciplina va scoate din copil un rebel!Acest rebel se va rascula impotriva propriilor parinti si impotriva lui Dumnezeu!

Nici educatie fara disciplina, dar nici disciplina fara educatie!

 

Citatele date de mine nu fac parte din citatele "capilor religiosi" ,ci sunt parte din Cuvantul lui Dumnezeu!

Interpretarea data de tine acelui text ,mi se pare o luare in deradere a Cuvantului lui Dumnezeu!

Dumnezeu ne pedepseste fiindca ne iubeste si asa modeleaza caracterul nostru! La fel cum facem noi cu copii nostri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Treaba cu maltratarea copiilor este o inventie sau o interpretare gresita.Biblia nu ne spune sa-i maltratam ci sa-i disciplinam prin asemenea actiuni!

Educatia fara disciplina va scoate din copil un rebel!Acest rebel se va rascula impotriva propriilor parinti si impotriva lui Dumnezeu!

 

Adica in concluze daca nu iti bati copilul nu va avea incredere in carticica ta.

Aha....inteleg acum

 

Vezi ca era o reclama legat de maltratarea copiilor

aia cu "Ti-am pregatit un pat la noi in celula..."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica in concluze daca nu iti bati copilul nu va avea incredere in carticica ta.

Aha....inteleg acum

 

Vezi ca era o reclama legat de maltratarea copiilor

aia cu "Ti-am pregatit un pat la noi in celula..."

Interpretarile tale sunt exagerate si nu privesc mesajele mele de aici!

Copilul nu-l bati sa creada in carticici si nici nu-l maltratezi! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interpretarile tale sunt exagerate si nu privesc mesajele mele de aici!

Copilul nu-l bati sa creada in carticici si nici nu-l maltratezi! :spiteful:

 

 

pai asa ai spus tu ce sari in sus?

 

ai spus ca trebuie disciplinat pentru ca atunci cand va fi mare se va rascula impotriva lui Dumnezeu?

asta ce inseamna???

 

 

Daca tot va dati mari cu corectitudinea voastra, si nu va botezati decat la 18 ani, atunci de ce indoctrinati copiii de mici? de ce nu ii lasati sa descopere ei credinta la 18 ani?

Pai daca ati face asa in 2 generatii nu ar mai fi nici 1% neoprotestanti.

 

Te rog un raspuns fara vorba lunga din Biblie. Parerea ta si atat. TE ROGGGG!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai ceea ce a facut el nu este agresiune!

Este ca si cum ai spune ca un tata care-si disciplineaza copilul este agresiv!

PROV 13: 24 Cine cruta nuiaua, uraste pe fiul sau, dar cine -l iubeste, il pedepseste indata. -

PROV 23: 13 Nu cruta copilul de mustrare, caci daca -l vei lovi cu nuiaua, nu va muri.

 

EVR 12: 6 Caci Domnul pedepseste pe cine-l iubeste, si bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primeste.``

EVR 12: 7 Suferiti pedeapsa: Dumnezeu Se poarta cu voi ca si cu niste fii. Caci care este fiul pe care nu-l pedepseste tatal?

EVR 12: 8 Dar daca sinteti scutiti de pedeapsa, de care toti au parte, sinteti niste feciori din curvie, iar nu fii.

EVR 12: 9 Si apoi, daca parintii nostri trupesti ne-au pedepsit, si tot le-am dat cinstea cuvenita, nu trebuie oare cu atit mai mult sa ne supunem Tatalui duhurilor, si sa traim?

EVR 12: 10 Caci ei in adevar ne pedepseau pentru putine zile, cum credeau ei ca e bine; dar Dumnezeu ne pedepseste pentru binele nostru, ca sa ne faca partasi sfinteniei Lui.

EVR 12: 11 Este adevarat ca orice pedeapsa, deocamdata pare o pricina de intristare, si nu de bucurie; dar mai pe urma aduce celor ce au trecut prin scoala ei, roada datatoare de pace a neprihanirii.

no comment sunt socata de acest personaj

si o sa imi permit sa raspund si eu la intrebarea pusa de maximus lui cioanas: pai dc nu ii mai indoctrineaza de mici ,nu o sa mai ramana nimeni sa duca "religia " lor mai departe !!! ma uit la copiii verisoarelor sotului meu care sunt de mici indoctrinati ,si unul din ei chair mi-a zis ca eu nu sunt o buna crestina ca mananc carne si ascult muzica :o: dar ei saracii copii habar nu au ca mamicile lor surori crestine :spiteful: ii indoapa de carne :o: sa creasca mari si mumosi :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca tot va dati mari cu corectitudinea voastra, si nu va botezati decat la 18 ani, atunci de ce indoctrinati copiii de mici? de ce nu ii lasati sa descopere ei credinta la 18 ani?

Pai daca ati face asa in 2 generatii nu ar mai fi nici 1% neoprotestanti.

 

Te rog un raspuns fara vorba lunga din Biblie. Parerea ta si atat. TE ROGGGG!!!

Copii nu-i indoctrinam ci ii educam in spirit crestin! Asa ne invata Dumnezeul nostru!Doar nu vrei sa-i lasam pe mana ateilor?

PROV 22: 6 Invata pe copil calea pe care trebuie s'o urmeze, si cind va imbatrini, nu se va abate dela ea. -

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Copii nu-i indoctrinam ci ii educam in spirit crestin!

Ma indoiescca multi dintre voi faceti diferenta intre cele doua. :o:

Asa ne invata Dumnezeul nostru!Doar nu vrei sa-i lasam pe mana ateilor?

N-ar fi o idee chiar atit de rea. In citiva ani am coloniza chiar si Marte. :spiteful:

PROV 22: 6 Invata pe copil calea pe care trebuie s'o urmeze, si cind va imbatrini, nu se va abate dela ea. -

Teoria e buna, practica te omoara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×