Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Azi am avut o pofta teribila pentru gogosi, dupa ce o colega de servici s-a laudat ca a facut in weekend gogosi pufoase, asa ca m-am apucat sa fac si eu gogosi pufoase, am gasit reteta de aici http://www.culinare.ro/prajituri/gogosi-pufoase.html

Mi-au iesit foarte delicioase! O data la cateva luni e bine sa mai facem si cate o gogoasa, chiar daca ingrasa, ne mai rasfatam :roll:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zaharul brun nu e asa de dulce, deci il poti folosi si la gogoase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gogosile olandeze de revelion

 
In Olanda, de revelion se mananca gogosile olandeze numite oliebollen, adica bile de/cu ulei. Aceste oliebollen se mananca si cu alte ocazii, de ex. cand sunt balciuri sau alte activitati stradale, intotdeauna se gaseste si o ghereta ambulanta cu oliebollen. Poate va intrebati ce sunt oliebollen mai exact, am sa citez o scriitoare olandeza, Hanna Bervoets, care a scris pe twitter: “Da, le numim bile de ulei. Sunt un fel de donuts (gogosi americane), numai ca fara gaura in mijloc, mai grase si fara gust. Vrei una?”

p1140117.jpg?w=645&h=483

Adevarul e ca sunt grase, asa imbibate in ulei, dar nu sunt chiar total lipsite de gust, mai ales cele cu stafide sau cubulete de mar. Iar cele simple sunt salvate de zaharul pudra presarat pe ele. Forma lor este nedefinita, spre deosebire de alte gogosi pe care le cunosc eu, asta se datoreaza faptului ca aluatul este dozat cu ajutorul unui fel de polonic. In fiecare an se desemneaza prajitorul celor mai bune oliebollen, care, dupa ce obtine titlul, se poate astepta la cozi enorme mai ales in ultima zi a anului. Asa s-a intamplat si acum in localitatea Maarssen, unde doritorii s-au postat deja de la ora 5 in fata magazinului care a inceput sa vanda oliebollen de la ora 6. Coada a fost de sute de metri, iar brutarul s-a pregatit sa lucreze din greu. Alti olandezi fac oliebollen acasa, dar nu ma pot pronunta daca sunt mai bune decat cele premiate. Noi am primit de la prieteni si au fost chiar bune, crocante.

 

https://rominol.wordpress.com/2013/01/02/gogosile-olandeze-de-revelion/

 

Voi aveti o mancare tipica de revelion?

 

 

Da, Gogosi ... dupa cremwurst cu hrean sau mustar, toba sau si piftie, sarmale si peste, tort si sampanie, candva urmeaza ... 

 

Gogosi fara dospit

 

Ingrediente
500 g faina
1 plic praf de copt
600 g iaurt
3 bucati oua
50 g zahar
6 pliculete zahar vanilat
1 bucata fiola esenta rom
1 lingurita zeama de lamaie
1 praf sare
ulei
1 plic zahăr pudră

Mod de preparare:

Amestecaţi bine într-un castron ouăle cu iaurt, esenţa de rom, zeama de la o lămâie, zaharul şi sarea. Amestecaţi separat praful de copt cu făina. Înglobaţi făina în aluatul umed şi amestecaţi bine, până la omogenizare.

Într-o cratiţă sau tigaie mai înaltă încingeţi uleiul cât pentru o friteuză. Luaţi câte o lingură din amestecul pentru gogoşi şi turnaţi încet, dintr-o singură mişcare în uleiul încins. Dacă nu se întoc singure, întoarceţi gogoşile pe cealaltă parte când devin aurii.

Scoateţi gogoşile pe un şervet de hârtie, sau un grătar, să se scurgă uleiul în exces. Pudraţi cu zahăr pudră şi eventual scorţişoară şi serviţi calde sau lăsaţi să se răcească.

 

http://www.wowbiz.ro/o-reteta-buna-pentru-vremea-de-afara-invata-sa-faci-gogosi-fara-dospit_131317.html

 
Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×