Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

m-am hotarit sa-mi schimb masina.

Postări Recomandate

soferu meu de taxi de aicilea de unde sunt acusa, are un daewoo lanos...

244000 de km la bord. zice ca de doi ani si nu i-a facut dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna

da,

si eu m-am hotarat sa-mi schimb masina, mai exact, am un opel astra din dec 96 1.6i 16v 5 usi etc,

consumul unui benzinar la regim de oras ma nelinisteste, piesele care "cad" deasemenea, am masina de una an, mi-a fost sparta de 2 ori cu furturile de rigoare din masina si acrosata in parcare de nenumarate, ori, cred ca am ghinion cu ea, mi-as dori un golf 4 tdi 4 usi etc... peste 2000 anul de fabricatie. sau un astra clasic ? toate second, nu-mi permit o masina noua cat de cat care depaseste 10mii prefer un second care sa fie model reusit,

sfaturi opinii ? ah, vreau neaparat clima .:friends:

Grija mare cu second-urile. Pot fi o sursa de enervare si poti iesi in ansamblu la preturi uriase pe km. O masina noua este depreferat, mai ales ca atunci cind te hotarasti s-o schimbi nu va fi foarte batrina. La masinile second aproape intotdeauna ceva cedeaza la mai putin de 5000 de km dupa ce intri in posesia ei. Si dupa efortul financiar de achizitie va mai trebui sa faci inca unul. O data "servisata" problema nu-i sigur ca nu va deveni o problema cronica la masina. Multe masini care arata super au tot felul de defecte "discrete" care nu pot fi decit cu greu sesizate si numai dupa o perioada de timp: scurgeri de ulei, rulmenti care cedeaza, radiatoare care "zemuiesc" (mai ales cele de incalzire) producind in interior un miros caracteristic de antigel, calculatoare "reparate" prin scurtcircuitatrea unui pin, instalatia de racire golita partial de freon, accesorii care descoperi ca nu functioneaza, asimetrii ale caroseriei ( care a fost deformata la un accident si reparata "perfect", astfel ca-ti va minca anvelopele si rulmentii etc. Peste toate astea vei observa ca pretul este comparabil de multe ori cu cel al masinilor noi, dar depinde cu ce marca vrei sa te afisezi pe strasse....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

kosfunny , kiar k esti... funny... dar in sensul ridicolului... esti cumva succesorul lui mama omida de te-apuci sa faci previziuni?... daca nu ai cu ce sa-ti sustii spusele mai bine taci...

drive safely! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau sa-mi schimb masina cu ceva din gama Dacia sau Cielo. Asta, in sensul ca nu ma pot hotari: Cielo standard cu instalatie GPL, ( vreo 7900 eur)sau Logan diesel ( vreo 9300 eur). Ideea este ca am mult de umblat, mult oras si la 2 sapt. un drum mai lung. Vreaun sa ies ieftin pe km parcurs. Voi ce ati alege? Care sunt avantajele/ dezavantajele fiecarui model? Merita luat un Logan de 1400 cmc si pus ulterior pe gaz? Astept parerile voastre! Daca aveti si alte idei sunt binevernite!

GPL-ul nu este un asa mare avantaj cum s-a crezut initial. are dreptate Her. plus ca GPL=ul scade si demarajul.

te-ai gandit la ceva din gama wolkswagen? polo sau tot ceva micut, nu mai imi vine acum in cap alt model. dar ca pret, n-as stii sa-ti spun...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GPL-ul nu este un asa mare avantaj cum s-a crezut initial. are dreptate Her. plus ca GPL=ul scade si demarajul.

te-ai gandit la ceva din gama wolkswagen? polo sau tot ceva micut, nu mai imi vine acum in cap alt model. dar ca pret, n-as stii sa-ti spun...

Merci de sugestie, dar simbata la 10 dimineata ma duc sa-mi ridic Hyundai-ul accent ( noul...) acela cu " drive your way"...sper sa fiu multumit de masina. Wolkswagen n-a intrat in plan fiind scump la ce ofera, poate Skoda. Dar n-am facut drive test la ele, si nu iau orbeste. Imi plac masinile "vioaie", renault-ul de exemplu mi s-a parul lenes, "moale"la accelerare (noul clio). La Cielo si Logan am renuntat consultindu-i pe fostii colegi de la taxi. Si la ideea cu GPL am renuntat. Mai bine un consum mic.

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Merci de sugestie, dar simbata la 10 dimineata ma duc sa-mi ridic Hyundai-ul accent ( noul...) acela cu " drive your way"...sper sa fiu multumit de masina. Wolkswagen n-a intrat in plan fiind scump la ce ofera, poate Skoda. Dar n-am facut drive test la ele, si nu iau orbeste. Imi plac masinile "vioaie", renault-ul de exemplu mi s-a parul lenes, "moale"la accelerare (noul clio). La Cielo si Logan am renuntat consultindu-i pe fostii colegi de la taxi. Si la ideea cu GPL am renuntat. Mai bine un consum mic.

sa o stapanesti sanatos si fara accidente :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa o stapanesti sanatos si fara accidente :o:

Merci de urareeeee!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
FERARI.

in fond este o masina italiana si italienii sint experti in pizza nu in masini...una nou-nouta stiu ca s-a aprins...a luat foc in mers...a, si mai etse si scumpa...normal...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×