Sari la conținut
Forum Roportal
Donnabarbie

Ulei de floarea soarelui vs ulei de masline

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mno banuiam eu ca era sanatos, dar nu am reusit sa-l consum :(

Nu-i bai. Daca nu-ti place, nu-ti place na. Nu e musai sa placa tuturor doar pentru ca e sanatos. E chestie gust. Daca vrei sa incerci un alt ulei sanatos atat pentru salate dar mai ales pentru gatit, iti recomand uleiul din seminte de struguri. Problema ar fi ca poate acolo nu se gaseste peste tot si ca este cam scump. Si aici e scump tare in comparatie cu alte uleiuri, dar este unul dintre cele mai recomandate.

 

Chestia cu sanatatea si gustul o am si eu la unele produse alimentare. Daca nu-mi plac, pot fi sanatate cu polonicul ca nu ma ating de ele. Spre exemplu frunzele alea de salata radicchio, alea rosii si amare de ti se bulbuca ochii in cap...ei bine, sa nu le vad, cu toate ca sunt poate cele mai recomandate. Cica contin o basculanta de bunataturi nutritive, da zici ca-s pelin de amare ce sunt. :lol:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu eram eu prea cultivata atunci, au trecut ceva ani, intre timp am invatat sa accept si gustul amar :)

Uleiul din samburi de struguri imi place si cel din rapita sau porumb :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu eram eu prea cultivata atunci, au trecut ceva ani, intre timp am invatat sa accept si gustul amar :)

Uleiul din samburi de struguri imi place si cel din rapita sau porumb :cheer:

Unde ai gasit ulei de rapita? eu am tot cautat dar nu am vazut. Am citit ca e foarte sanatos.

 

La salate uleiul de masline se pune mai putin decat cel de floarea soarelui daca nu vrei sa-i simti gustul mai puternic.

 

Eu mai folosesc ulei de masline ca demachiant si ca masca pt fata in combinatie cu argila, e recomandat pt tenul mai uscat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu intamplator am pus ulei de floarea soarelui in salata pentru ca ramasesem fara ulei de masline, evident ca se spune ca cel de masline e sanatos, bun si toate cele, eu va povesteam ca gustul era mult mai bun cu ulei de floarea soarelui..

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

evident ca se spune ca cel de masline e sanatos, bun si toate cele, eu va povesteam ca gustul era mult mai bun cu ulei de floarea soarelui..

S-a inteles ca tie iti place mai mult cel de floarea soarelui. S-a spus ca in final e chestie de gustul fiecaruia. Ce ne place mai mult, fiecaruia, consideram ca este cel mai bun nu ? doh.gif

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in ultimul timp imi prepar salatele cu ulei de floarea soarelui si sunt mult mai bune decat atunci cand le fac cu ulei de masline, ce parere aveti?

 

Da. O parere foarte buna.

Continua !

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai sanatoase nu sunt, uleiul de masline e cea mai bogata sursa de grasimi monosaturate, antioxidanti, scade colesterolul(LDL), creste colesterolul(HDL).

Parerea mea e sa le faci cu ulei de masline.

 

Probabil din viteza ai strecurat o eroare : e vorba de grasimi mononesaturate , nu exista grasimi monosaturate ci doar saturate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×