Sari la conținut
Forum Roportal
Donnabarbie

Ulei de floarea soarelui vs ulei de masline

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mai sanatoase nu sunt, uleiul de masline e cea mai bogata sursa de grasimi monosaturate, antioxidanti, scade colesterolul(LDL), creste colesterolul(HDL).

Parerea mea e sa le faci cu ulei de masline.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place fff mult uleiul de floarea soarelui, dar presat la rece. Da un gust exceptional salatelor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in ultimul timp imi prepar salatele cu ulei de floarea soarelui si sunt mult mai bune decat atunci cand le fac cu ulei de masline, ce parere aveti?

 

 

nu cred ca te intereseaza parerea mea, cauta pe net si vezi ce folosesc adevaratii maestri ai artei culinare.

Fac prinsoare ca... uleiul de masl... :D

 

Mie imi place fff mult uleiul de floarea soarelui, dar presat la rece. Da un gust exceptional salatelor.

 

normal, gusturile nu se discuta... :D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uleiul de masline are un gust cu care noi nu suntem obisnuiti, dar e mai recomandat decat oricare altul.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in ultimul timp imi prepar salatele cu ulei de floarea soarelui si sunt mult mai bune decat atunci cand le fac cu ulei de masline, ce parere aveti?

 

Uleiul de masline este mai sanatos decat cel de floarea soarelui. Din punctul meu de vedere, unele salate au gust mai bun cu ulei de masline iar altele cu ulei de floarea soarelui, acum depinde, in mare masura, de gusturile fiecaruia.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In materie de sanatate cel de masline e recomandat. In materie de gust...tine de gustul fiecaruia. Sunt persoane care detesta gustul uleiului de masline.

Parerea gustului meu : uleiul de masline.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am primit o data o sticluta la 750 ml fumurie din Germanica de ulei de masline. Mie imi place acest ulei, dar asta era atat de amar si pun pariu ca era si f scump.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca era din ala Extra Virgin, ca de fel alea sunt mai amare si cele mai scumpe, dar si cele mai recomandate. Maslinele verzi sau cele doar putin coapte sunt amare. Uleiul facut din ele are un gust amar.

Cel din masline coapte, nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mno banuiam eu ca era sanatos, dar nu am reusit sa-l consum :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×