Sari la conținut
Forum Roportal
oby

Overcloking

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Posed o placa de baza Abit cav7 si un procesor AMD Athlon 2600 si as vrea sa ii fac un overcloca si nu stiu cum puteti sa ma ajutati sa-la ridic la ~3000,3200 :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

simplu

il restartezi shi tii apsat f2 apoi te duci la drivers upgrade si il pui pe enable apoi te duci pe www.bytes-upgrade-joker.ru si descarci un program care sa fie de acord cu upgradarile amd .

Eu il folosesc pe upgrademagic1.3 este free si bun

apoi adugati pashii obishnuiti shi dupa ce updatati un program care trebuie downloadat programul tresanbytescomponents il updatati .el poate fi gasit de pe www.downloadupgrade.com

va va merge la sigur 100%

 

upgardearut turne voilich junkie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

OH MY GOD !

 

As dori daca se poate (sper ca nu cer prea mult) editarea / stergerea postului lui delfinul_ucigas ... este gresit si poate induce in eroare necunoscatorii.

 

il restartezi shi tii apsat f2 apoi
'F2' este tasta de intrat in BIOS pentru placile AsRock din care am aflat dint-un alt post ca ai. Pentru Abit este tasta 'DEL'. (sincer... foarte rar este altceva decat 'DEL')

 

Nu am la indemana o placa de aia ca sa vad cu ochii mei ce cauta DRIVERS upgrade in BIOS...

 

 

The requested URL could not be retrieved

--------------------------------------------------------------------------------

While trying to retrieve the URL: http://www.bytes-upgrade-joker.ru/

The following error was encountered:

Unable to determine IP address from host name for www.bytes-upgrade-joker.ru

The dnsserver returned:

Name Error: The domain name does not exist.

This means that:

The cache was not able to resolve the hostname presented in the URL.

Check if the address is correct.

 

 

Google nu gaseste referinte la vreun program numit "UpgradeMagic" sau "Upgrade Magic"

 

apoi adugati pashii obishnuiti

 

Da... de aia a cerut oby ajutor... pt a afla pasii obisnuiti... iar postul tau sincer nici nu stiu ce vrea sa spuna...

 

Pagina www.downloadupgrade.com pare a fi site inregistrat de catre un site de hosting si spart sau site fantoma... cand iesi de pe el te intreaba daca nu vrei sa iti setezi Home Page pe alt site pe care nici nu l-ai vazut deschizandu-se desi el era acolo... nu am scanat inca de virusi si troieni...

 

 

 

 

Revenind la intrebarea ta oby ...

 

1. NU iti recomand sa faci upgrade cu chipset Via (placa ta de baza are chipset VIA)

2. NU iti recomand sa faci overclock

3. uita-te te rog la postul meu legat de overclocking de pe acest forum, il gasesti la aceasta adresa : http://www.roportal.ro/discutii/index.php?...indpost&p=94749

 

4. E cam greu de explicat exact ce trebuie sa faci pe net... in principal trebuie sa ridici FSB-ul procesorului... vezi ca la 2600+ s-ar putea sa fie Barton... si vezi ca s-ar putea sa nu stie placa ta de baza FSB mai mare... Deci sunt multe de discutat / vazut in legatura cu ce vrei tu sa faci...

 

Succes !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
OH MY GOD !

 

As dori daca se poate (sper ca nu cer prea mult) editarea / stergerea postului lui delfinul_ucigas ... este gresit si poate induce in eroare necunoscatorii.

'F2' este tasta de intrat in BIOS pentru placile AsRock din care am aflat dint-un alt post ca ai. Pentru Abit este tasta 'DEL'. (sincer... foarte rar este altceva decat 'DEL')

 

Succes !

Asta s-o crezi tu eu am un compaq si tre s-apas tasta F10

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Computerele IBM, HP, DELL, Compaq, Compaq-Presario nu se incadreaza in linia PC-urilor obisnuite ci sunt o clasa aparte... sunt asa numitele Branded PC ... aici poti gasi tot felul de aspecte ciudate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai...

 

Pt procesor urci FSB-ul putin. Pentru memorii scazi latentele si cand nu mai ai unde sa scazi urci frecventa... rezultate mai bune obtii totusi cu latente mici versus frecvente mari. Pentru placa video te folosesti de utilitarul placii video.

 

Atentie mare ! Totul se face incetisor... Cate un megahertz, doi, maxim 5 la fiecare pas... nu urci cu 200 Mhz si te mai astepti sa iti si mearga din prima.... dupa o urcare de frecventa iei Prime95 si lasi cam 2-3 ore sa ruleze inn continuu... Daca nu se restareteaza atunci poti sa mai urci...

 

Multi recomanda sa urci si voltajul la procesor cand faci overclocking... unii spun ca relaxeaza legaturile de siliciu ale transistorilor din procesor si apar pierderi de curent ce duc la instabilitate...

 

Atentie mare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu te-as sfatui sa cumperi un procesor nou. Una ca scazi durata de viata a procesorului si nu numai, si alta e ca posibil sa ai probleme cu temperatura sau cu stabilitate sistemului. Athlon acum sunt destul de ieftine single core la 2,6 Ghz, 1 Mb cache cam 160Ron. Cat te-ai stradui tu mai mult de 400 Mhz nu il ridici in sus cu coolerul original.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu te-as sfatui sa cumperi un procesor nou. Una ca scazi durata de viata a procesorului si nu numai, si alta e ca posibil sa ai probleme cu temperatura sau cu stabilitate sistemului. Athlon acum sunt destul de ieftine single core la 2,6 Ghz, 1 Mb cache cam 160Ron. Cat te-ai stradui tu mai mult de 400 Mhz nu il ridici in sus cu coolerul original.

nu am cooler din stok..am alt cooler care merge la 3100-3200 rpm...si la proc meu nu am vazut vreodata sa aiba temperatura mai mare de 25 de grade...el mere in general la 1800 si acuma e la 2100 mgh...si ceam mai mare temp am vazuto cand am lasat prime95 toata seara si a 2 zi procu avea 25 de grade...am pus pana pe radiator si era caldut..mam mai uitat in niste forumuri si am vazut mule kesti..ceva legat de latentele la ram si mule chesti...crezi ca as putea sa fac si eu ceva de genu ala?sa il duc mai sus de 2100 mgh...ajuata-ma si pe mine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×