Sari la conținut
Forum Roportal
Donnabarbie

Ulei de floarea soarelui vs ulei de masline

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu intamplator am pus ulei de floarea soarelui in salata pentru ca ramasesem fara ulei de masline, evident ca se spune ca cel de masline e sanatos, bun si toate cele, eu va povesteam ca gustul era mult mai bun cu ulei de floarea soarelui..

 

 

fiecare dupa gust; eu folosesc alt ulei functie de tipul salatei; unele uleiuri mi se par mai potrivite pentru salata de vara cu rosii si ardei, altele pentru salata de primavara si asa mai departe

 

PS: am vazut ca pe alt forum ( nu spui care ca sa nu le fac reclama :crazy: ) ai deschis acelasi topic; sa ne spui concluzia la care ai ajuns :o:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in ultimul timp imi prepar salatele cu ulei de floarea soarelui si sunt mult mai bune decat atunci cand le fac cu ulei de masline, ce parere aveti?

 

 

Uleiul de masline n-a fost prezent mereu in ROmania pentru ca nu cresc maslini in tara asta! In comunism a fost o raritate si pe la Bucuresti, iar in Ardeal majoritatea nici n-au auzit de asa ceva si nici de masline. Cand Ceausescu a venit la putere, au aparut alimentarile perfect aprovizionate, pline cu de toate pana si supe in plic din Statele Unite, Coca-Cola in sticlute din sticla, guma de mestecat cu poze de actori in pachet si multe altele, fara cozi sau tichete de paine, carne, ulei, etc. Uleiul de Floarea-Soarelui era de super calitate cea rafinata mai ales, ca se gasea si varsat, mult mai greu, tulbure si de o culoare mai inchisa pana ce uleiul la sticla a fost galben deschis. In Ardeal se mai presa ulei si din seminte de canepa si in, din nuci in Maramures si Bihor zonele unde cresc multe din aceste fructe, iar cea din rapita atunci era folosit doar industrial.

Mie nu-mi place uleiul de masline si nici salata cu ulei dar il maninc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citesc despre uleiul de masline ca trebuie sa fie scris pe sticla data cand s-au cules maslinele si de la acea data inca 12 luni este valabil de folosit uleiul sa fie in categoria super, altfel devine o grasime oarecare ca un alt ulei, poate nici atit.

In Europa se afla data asta pe sticle deja??? La noi nu, desi cumpar scump de la un boutique arabesc/libanez si uleiul de samburi de struguri ca si de masline pentru sotul. Acum iar o sa avem o groaza de uleiuri rancezite la pret redus daca afla lumea la ce trebuie sa se mai uite. Mare lucru va fi de reimbuteliat uleiul in sticle colorate si cu alta eticheta!!! Cateodata e foarte rancezit uleiul si asa, si avem de certat intens cu arabul ca nu vrea sa ramburseze nimic!!! Crede ca-i acasa al ei, pana intr-o zi ca va pati urit ca cineva se va enerva si mai tare. Si noi naivii care am pus toata increderea in uleiul de masline super extra virgin ... cine stie ce este in realitate???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de gustul omului si cum e obisnuit. Spre exemplu unii pun la salata cu otet alb nu zeama de lamaie sau otet balsamic. Eu nu sufar otetul alb la gust.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat ieri ulei de floarea soarelui si in magazinul libanezului era sticla de 1 litru cu 9 dolari, cand ajungem acasa cu sotul observ ca sticla e mai mare adr eram obosita insa acum cand il folosesc observ ca are un gust ca din garaj unde se repara masini, sotul voia sa cumpere mai ieftin, 3 litri cu 12 dolari, fara colesterol si gluten inca ma scutura frigurile doar ca scriu despre ca oribil gust si miros are!!!   Nu-l ramburseaza marfa deschisa deci voi da de pomana garajistului unde reparam masinile ca ei gatesc pe loc multe feluri si mirosul nu cred ca deosebesc de valvolina.   Voiam pentru salate, si cand am chef de mancat ceva special ca de gatit am de seminte de struguri si de masline avem cu galoanele, el nu s-a gandit ca ceva conteaza la mine dar va fi mai ieftin pentru buzunarul lui, inca un drum aiurea dara fara el . 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

*Trebuie sa-ti placa gustul acelui ulei care este rancezita pe la noi mai in toate magazilele ca vin in containere mari si sint scumpe.   Dar motivul real este ca sint tinute pe rafturi la lumina multa si se ia mereu dupa data de expirara care se pierde inainte ca nici de uns caruta nu mai este buna.  Chiar si preotii greci care preseaza ulei si vand la religiosi pacalesc populatia ca este la fel de veche si marfa lor ca al magazinelor, only mult mai scump!!!   Eu am in rezerva pastrat la rece si intuneric daca vor copiii cand trec pe aici, extrem de rar dar si atunci nu vor nimic!!!   Cateodata merg in alimentara si gasesc pe raftul la pret redus, uleiuri scumpe pe 2 bani ca s-a terminat contractul cu furnizorul si nu stau cu goluri pe raft.*

https://evz.ro/uleiul-de-masline-consumat-zilnic-in-cantitati-mici-poate-prelungi-viata-noi-dovezi-ale-cercetatorilor.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×