Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Ma bate gandul

Postări Recomandate

Ciobanescul german necesita mult antrenament, e dinamic, are nevoie de multe exercitii, sunt inteligenti si frumosi :ok:

 

Labradorul se dreseaza mai usor, e jucaus, prietenos, in Uk sunt tare populari

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg, Blue, frica ta de caini seamana cu repulsia pe care o simt eu fata de barbatii blonzi, repulsie ciudata, careia nu ii gasesc nicio explicatie.

Asa repulsie simt eu fata de proaste si prostie in general.....

iar acum on topic....eu am fost muscat de doi caini deodata....de ziua mea....apoi un timp am ajuns sa simt un amestec de ura cu teama fata de caini....iar apoi doi din trei caini pe langa care treceam ma maraiau sau vroiau sa sara la mine....caini simt feromonii produsi de teama...asa ca orice animal....cu greu am reusit sa imi inving teama de caini....cred ca in cel putin un an...dar am reusit

Editat de andi_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Repulsia fata de prostie nu-i o chestie inexplicabila, ci una normala, nu se poate compara cu teama de caini sau repulsia despre care am vorbit eu. :)

On: daca dragostea fata de caini e foarte mare ea invinge teama, cand privesti cainele in ochi el iti simte sentimentele. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o vecina labrador.. cand se intalneste cu al meu ii sare-n cap, e ghidusa tare.. Mi-e frica sa nu mi-l indoaie, ca e de 4 ori cat el :lol: Sunt misto labradorii, da. As alege mai degraba labrador, decat ciobanesc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca as avea conditii sa tin un caine, mi-as alege o corcitura. Dupa parerea mea, corciturile sunt cele mai simpatice si mai iubitoare. Cand eram copil s-au perindat pe la mine prin casa multe corcituri, spre disperarea maica-mii. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi este frica de caini.Nu frica,mai mult groaza.

 

 

Inainte de a te apuca sa "achizitionezi" vreun caine, ar fi bine sa incerci sa studiezi despre comportamentul lor, in general despre caini. Vei fii uimita cate poti afla, despre modul in care pot fi dresati ( sa devina ascultatori), cat si daca crezi ca vreodata ai putea sa te impui unui caine.

Da, oricat de ciudat iti va parea, indiferent de marimea lui,el iti va simti rica, iar atunci nu te vad bine, fiindca nu te ve recunoaste de stapan.

 

Inteleg, Blue, frica ta de caini seamana cu repulsia pe care o simt eu fata de barbatii blonzi, repulsie ciudata, careia nu ii gasesc nicio explicatie.

 

 

Aiurea, intotdeauna exista o explicatie mai mult sau mai putin plauzibila.

Trebuie sa cercetezi mult mai "adanc" decat crezi.

 

:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a te apuca sa "achizitionezi" vreun caine, ar fi bine sa incerci sa studiezi despre comportamentul lor, in general despre caini. Vei fii uimita cate poti afla, despre modul in care pot fi dresati ( sa devina ascultatori), cat si daca crezi ca vreodata ai putea sa te impui unui caine.

Da, oricat de ciudat iti va parea, indiferent de marimea lui,el iti va simti rica, iar atunci nu te vad bine, fiindca nu te ve recunoaste de stapan.

 

Eu n-am studiat niciodata nimic despre comportamentul cainilor, daca-i iubesti nu cred ca mai e nevoie sa-i studiezi, ii intelegi instinctiv. Si viceversa.

 

 

Aiurea, intotdeauna exista o explicatie mai mult sau mai putin plauzibila.

Trebuie sa cercetezi mult mai "adanc" decat crezi.

 

:D

Nu exista nicio explicatie, poate doar Freud mi-ar fi putut oferi una. :lol: Insa am constatat ca pot exista exceptii...inexplicabile si ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce sa iti iei caine, daca iti e frica de caini. Ai putea sa incerci sa iti invingi teama cu ajutorul cainilor prietenilor sau alocand cateva ore saptamanal unui adapost pentru caini.

Eu nu suport sobolanii. Sa imi iau un sobolan?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am studiat niciodata nimic despre comportamentul cainilor, daca-i iubesti nu cred ca mai e nevoie sa-i studiezi, ii intelegi instinctiv. Si viceversa.

 

 

 

 

Cat se poate de gresit, dragostea si instinctul nu sunt indeajuns pentru patrupede, si nu o spun eu, ci expertii care-si consacra ani intregi studiind animalele. :pardon:

 

 

Eu nu suport sobolanii. Sa imi iau un sobolan?

 

 

Daca iti este sila dar si frica totodata, ai formulat corect intrebarea, insa daca e vorba doar de sila, atunci exista o diferenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×