Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Ma bate gandul

Postări Recomandate

@BlueSugar si Alizee

 

Cesar (cel mai bun dresor profesionist pe care l-am descoperit) ofera aici explicatii foarte clare pentru cei care doresc sa inteleaga "mintea" cainilor. :)

 

 

 

Ai crescut la bloc, pe trotuar, sau la tara, cu animale in jur, implicit caini ?

Daaaa, pe Cesar il urmaresc si admir mereu . La bloc , si nu erau atatia caini pe trotuare .....

imi pare rau de ei , nu vreau sa-i omoare cu toata frica , as vrea sa faca adaposturi , sa merg sa le duc hrana si poate asa ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu uneori. Insa stii ca e periculos ?

 

Nu mi-e frica, am izmene groase (copyright@Garcea2000) :lol:

Ce-as putea sa patesc, ma musca, ma vindec, ma bag iar. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca m-ar lasa inima instant :lol:

 

Nici chiar asa. :)

Trebuie doar sa stii sa decodifici foarte bine semnalele lor si sa stii ce e mai binde de facut in functie de situatie. Urmareste filmuletul recomandat. Sunt dezvaluite multe lucruri acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O singura data am fost muscata, dar de al meu, care mai are dinti de-o baie, ca sa zic asa. :lol: L-a atacat cateaua unei vecine, iar eu mi-am bagat mana intre ei. In reeest, never. :no:

sotul meu a fost muscat de cainele nostru , isi prinsese gatul , a vrut sa-l salveze sa nu moara spanzurat in gard si cand a scapat de acolo ( de panica ) ...direct in picior

 

Nici chiar asa. :)

Trebuie doar sa stii sa decodifici foarte bine semnalele lor si sa stii ce e mai binde de facut in functie de situatie. Urmareste filmuletul recomandat. Sunt dezvaluite multe lucruri acolo.

il urmaresc si nu mai zic nimic , te las pe tine si pe Dari , poate Blue e mai curajoasa decat mine .

eu sunt cea mai fricoasa dintre fricosi :stars:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-e frica, am izmene groase (copyright@Garcea2000) :lol:

Ce-as putea sa patesc, ma musca, ma vindec, ma bag iar. :D

 

Ai o atitudine ok. Si eu gandesc asa. Insa trebuie sa evaluezi bine situatia si resursele de care dispui, caci daca intri in incaierarea unor caini de lupta, sau intr-o haita de maidanezi, s-ar putea sa fie mai grav, daca au apucat sa isi dezlantuie instinctele.

 

sotul meu a fost muscat de cainele nostru , isi prinsese gatul , a vrut sa-l salveze sa nu moara spanzurat in gard si cand a scapat de acolo ( de panica ) ...direct in picior

eu sunt cea mai fricoasa dintre fricosi :stars:

 

Da, asta spuneam si catre Darianna, pot avea reactii extreme, atunci cand devin "orbiti" de instincte. Dar sunt reactii care insotesc situatii la fel de extreme pentru ei.

Si eu sunt o natura fricoasa, dar nu cu cainii. Spre deosebire de tine, eu am crescut la tara, obisnuindu-ma de copil cu reactiile lor.

Nu abandona ! Cred ca iti trebuie doar timp petrecut in compania unor catei mai blanzi si stapanii lor care sa iti explice pas cu pas comportamentele lor si cum e bine sa procedezi cand esti confruntata cu ele.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu. :) Stiu ca sunt inconstienta (un pic asa), dar daca se bat mai multi caini, nu ma bag. Daca se intampla sa atace unul, iar celalalt sa nu reactioneze, ma bag neaparat.

SI intre pisici ma bag :- dar asta e alt subiect. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, este frica ce vine inconstient si pe care, sper sa ma insel, nu o mai poti controla la maturitate. Zic si io, nu ma pricep, numai psiholog nu sunt :P Asa ii simt pe oamenii cu aceasta teama, din jurul meu.

Am vazut cum induc parintii aceasta frica. Merg pe strada, cu copii mici de mana, si incep sa comenteze isteric "nuu, te musca, fereste-te. Mars, ma, de aici! Tine-l cucoana!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost atacata de multe ori,noaptea de catre maidanezi in timp ce eram in drum spre casa,de la serviciu.

Iar varful icebergului a fost un prieten(bine,mai mult amic asa de chef)ucis de un Rottweiler.

Chiar vreau sa fac asta.Mai ramane sa si pot.

Aaa stiu de Cezar,cu el incearca barbata-miu sa ma vindece de frica :)

 

:)

Atunci ai sa poti ! E clar ca ai avut niste experiente care te-au marcat. Dar asa cum te-au marcat, la fel te poti debarasa de ele. Cele pe care tu le-ai enumerat sunt lucruri cu caracter accidental. (Cred). Insa daca stai intr-o zona in care maidanezii circula in haite si ataca persoanele care trec pe acolo in mod frecvent, se cere schimbat ceva in situatia asta. O situatie ca asta probabil nu m-ar lasa nici pe mine total relaxata.

 

Cezar iti ofera informatia. De vindecat te va vindeca confruntarea cu catei sub supravegherea cuiva initial si cresterea propriului tau puiut.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut cum induc parintii aceasta frica. Merg pe strada, cu copii mici de mana, si incep sa comenteze isteric "nuu, te musca, fereste-te. Mars, ma, de aici! Tine-l cucoana!"

 

Ai dreptate. In cazuri de genul acesta, copilul preia frica parintelui. Am si eu cateva exponate din astea isterice adulte la bloc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram teapana pe banca si el gadila cainii respectivi si printre dinti :o:

 

:lol: ce m-ai facut sa rad.

 

Tancut,tocmai.De ani zile nu am vazut caine maidanez sau caine fara lesa pe strada.Este ceva irational.Dar acum sunt multumita ca macar iau in considerare ideea de a adopta un catel.Pana acum,numai un gand asa fugar imi dadea fiori.

 

E ceva, e un pas. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×