Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Ma bate gandul

Postări Recomandate

Cat se poate de gresit, dragostea si instinctul nu sunt indeajuns pentru patrupede, si nu o spun eu, ci expertii care-si consacra ani intregi studiind animalele. :pardon:

 

 

O fi cum spui tu, eu una insa m-am descurcat fara ajutorul expertilor, chiar si cu cei mai dificili caini, unii de care altii n-aveau curajul sa se apropie.

Daca iti este sila dar si frica totodata, ai formulat corect intrebarea, insa daca e vorba doar de sila, atunci exista o diferenta.

Da, aici ai dreptate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti este sila dar si frica totodata, ai formulat corect intrebarea, insa daca e vorba doar de sila, atunci exista o diferenta.

 

Nici mie nu mi-e prea clar. Sila mi-e sigur. Cred ca mi-e si un pic frica, dar asta nu m-a impiedicat sa il pocnesc mortal pe unul care a intrat pe o gaura lasata neastupata in urma unei reparatii la o conducta.

 

 

 

 

O fi cum spui tu, eu una insa m-am descurcat fara ajutorul expertilor, chiar si cu cei mai dificili caini, unii de care altii n-aveau curajul sa se apropie.

 

Tu ai o privire mai fioroasa cateodata? Ca asa s-ar explica. Nu fac misto. Chiar e nevoie ca animalul sa simta cine e mai puternic.

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O fi cum spui tu, eu una insa m-am descurcat fara ajutorul expertilor, chiar si cu cei mai dificili caini, unii de care altii n-aveau curajul sa se apropie.

 

 

 

 

Mai, n-o zic io ! :lol: Tu crezi ca cei ce cerceteaza comportamentul animalelor o fac gratuit? Bineinteles ca nu, sunt platiti, iar unii dintre ei destul de bine, as putea spune.

 

Nici mie nu mi-e prea clar. Sila mi-e sigur. Cred ca mi-e si un pic frica, dar asta nu m-a impiedicat sa il pocnesc mortal pe unul care a intrat pe o gaura lasata neastupata in urma unei reparatii la o conducta.

 

 

esti durere... :lol:

 

 

In rest sunt de acord(in mod exceptional)cu unstoppable,ca iubirea nu este de ajuns pentru a fi stapan de caine.

 

 

HA?! N-am stiu ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda... :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ar fi mai bine sa iti iei unul mai mic, dupa parerea mea. Un cocker, nu pudel sau bichon. Astia mari nu iti inspira mai multa frica?

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Tu ai o privire mai fioroasa cateodata? Ca asa s-ar explica. Nu fac misto. Chiar e nevoie ca animalul sa simta cine e mai puternic.

Da, stiu ca am o privire care poate fi perceputa drept fioroasa, mi s-a spus adesea ca pot ingheta sangele in vene cu privirea mea sau ca pot taia in feliute un om cu privirea. Insa, te asigur ca nu-s perceputa asa si de caini, cainii din viata mea m-au iubit foarte tare, insa niciodata nu m-au ascultat. Nu ma pot impune in fata lor, mi-e imposibil sa-i cert sau sa le dau ordine si ei exploateaza asta. O matusa de-a mea avea un caine ciobanesc dupa care eu eram topita si viceversa. Odata, nu stiu pe unde a umblat ca putea de-ti venea sa-ti versi matele. Oricat l-am alungat eu (alungat insemnand sa-i spun pe un ton neutru: hai, du-te incolo ca puti!) el se tinea scai dupa mine, spre disperarea mea. :lol:

 

Mai, n-o zic io ! :lol: Tu crezi ca cei ce cerceteaza comportamentul animalelor o fac gratuit? Bineinteles ca nu, sunt platiti, iar unii dintre ei destul de bine, as putea spune.

 

Ti-am spus ca nu te contrazic, nu are rost sa mai insisti, eu insa-s ca Toma, pana nu vad, nu cred.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba da,tocmai de asta vreau unul de talie mare.Crescandu-l de mic,nu cred ca mi-ar fi teama de el.Probabil este chestie de obisnuinta.Nu stiu.

 

 

Uite un expert:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Cesar_Millan

poate reusesti sa gasesti cateva articole pe net.

 

:tease:

 

http://www.cesarsway.com/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba da,tocmai de asta vreau unul de talie mare.Crescandu-l de mic,nu cred ca mi-ar fi teama de el.Probabil este chestie de obisnuinta.Nu stiu.

 

Da, e posibil. Mie nu mi-e frica de caini peste limitele prudentei si imi si plac foarte mult. Dar cand o prietena de-a mea avea doi ciobanesti germani imensi si pana sa imi deschida usa si sa ii potoleasca latrau si dadeau sa sara pe mine, imi cam ingheta sangele in mine.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

In rest sunt de acord(in mod exceptional)cu unstoppable,ca iubirea nu este de ajuns pentru a fi stapan de caine.

Asa o fi, pt. unii n-o fi indeajuns :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cainele meu se facea mic, cand eram nervoasa si ii vorbeam pe un anume ton. In rest, nu asculta decat ce considerasem eu ca e important sa invete de mic, oricat m-as fi prefacut ca sunt furioasa sau nervoasa.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cainele meu se facea mic, cand eram nervoasa si ii vorbeam pe un anume ton. In rest, nu asculta decat ce considerasem eu ca e important sa invete de mic, oricat m-as fi prefacut ca sunt furioasa sau nervoasa.

Nu stiu ce sa zic, eu niciodata n-am putu fi nervoasa in apropierea animalelor, simpla lor prezenta ma calmeaza brusc si-mi aduce zambetul pe buze.

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×