Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Vezi pentru documentare cazul Tanacu.

In cazul Tanacu a fost vorba de posedare.Nu cred ca e cazul de fata, cazul de fata este a unui suflet omenesc in lupta cu o societate dezumanizata, care te calca in picioare daca nu esti vigilent, sau cel putin asa se intelege. Cu o astfel de societate nu poti sa lupti de unul singur. Si nimeni n-a reusit sa faca asta de unul singur.

De altfel si Alex si-a dat singur seama ca trebuie sa fie agresiv ca sa fie lasat in pace, dar asta inseamna ca mediul societatii il acapareaza si devinul unul de-al ei. Ca sa-si pastreze libertatea si sa poata trai si in societate exista o singura cale: alierea cu cealalta forta din lume care e Biserica, iar alierea asta ar trebui sa fie fireasca daca telul este comun adica dragostea sub forma nealterata si fara interese meschine.

Si alierea trebuie s-o faca acuma inainte de a incepe sa urasca oameni, deocamdata e doar in conflict cu sistemul.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul Tanacu a fost vorba de posedare.

Cauza presupusă a morţii era insuficienţa cardio-respiratorie acută, insuficienţa respiratorie restrictivă prin contenţie (mecanică), şoc hipovolemic (scăderea cantităţii de sânge circulant), deshidratare importantă în contextul unui bufeu delirant halucinator (schizofrenie) neglijat, cu stare de agitaţie psihomotorie severă.

http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2005/12/051222_tanacu_raport_nou.shtml

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am inteles ca trebuie sa fiu pregatit sa sar la bataie cand cineva necunoscut imi face ceva.Am scris experienta mea anterior, cea cand m-am decis sa raspund violent la orice atac, din partea unui necunoscut.M-am simtit matur ca un tip care, nu ii este frica sa sara la bataie.Cred ca aia a fost adevarata maturizare.Sincer ma-am simtit mai bine, m-am simtit matur in adevaratul sens.Un protector al dreptatii.

 

take ur ficking pill, ca o sa ajungi sa-mi dai in cap pe strada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e o chestie mai ciudata dar nu e foarte grav. Poti sa iei lucrurile asa cum sunt si-ti vezi de viata. Dar nu poti sa reusesti sa faci asta daca nu esti ajutat. Tu cauti ajutor la cei din jur si esti constient ca nu ai sanse sa-l gasesti. Cauta ajutorul acolo unde ai sanse, si asta e biserica. Tot prin oameni va veni ajutorul dar va fi unul real pentru ca nu va fi facut din cauza ta ci pentru ca asa trebuie.

Daca asociaza schizofrenia paranoida cu religia, e grav de tot. Mai grav decat daca se drogheaza, se imbata, urca la volan si adoarme. Are mai multe sanse sa faca altora si lui, mai putin rau.

Pt. documentare, pe langa cazul Tanacu, mai vezi si proaspatul caz "Oliver Stan", colegul nostru de forum.

 

Alex, zici ca ai sch. paranoida, dar n-am inteles in ce constau crizele de paranoia. Care sunt simptomele pe care tu le-ai asocia?

Te intreb din curiozitate, ca nu-s doctor si n-am solutii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca asociaza schizofrenia paranoida cu religia, e grav de tot. Mai grav decat daca se drogheaza, se imbata, urca la volan si adoarme. Are mai multe sanse sa faca altora si lui, mai putin rau.

Pt. documentare, pe langa cazul Tanacu, mai vezi si proaspatul caz "Oliver Stan", colegul nostru de forum.

Pai nu e schizophrenic, e visitor.

Iar in cazul Tanacu a fost vorba de posedare.

In cazul Oliver a fost vorba de ateism care evident neavand nicio sustinere in realitate mai repede sau mai tarziu duce la deraieri, exact asa cum s-a petrecut si cu Nietzsche.

Deci daca nu cauta biserica e foarte posibil sa ajunga ca Oliver, sau sa fure si sa talhareasca cum si-a propus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Iar in cazul Tanacu a fost vorba de posedare.

In cazul Oliver a fost vorba de ateism

 

in cazul tau este vorba de sustinerea unor tampenii fara nicio baza medicala. In ambele cazuri medicii au sustinut ca este vorba de pacienti cu diagnostic de schizofrenie, amandoi fusesera internati/externaati cu acest diagnostic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca asociaza schizofrenia paranoida cu religia, e grav de tot. Mai grav decat daca se drogheaza, se imbata, urca la volan si adoarme. Are mai multe sanse sa faca altora si lui, mai putin rau.

Pt. documentare, pe langa cazul Tanacu, mai vezi si proaspatul caz "Oliver Stan", colegul nostru de forum.

 

Alex, zici ca ai sch. paranoida, dar n-am inteles in ce constau crizele de paranoia. Care sunt simptomele pe care tu le-ai asocia?

Te intreb din curiozitate, ca nu-s doctor si n-am solutii.

Nici eu nu stiu.

Editat de AlexCoiotul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum cateva zile mi-am dat seama de ceva.Am doua relatii incheiate prost.Una cu fratele meu, una cu un prieten.Si mi-am dat seama ca, daca as fi incheiat o relatie din cauza unei fapte, actiuni.Nu as fi avut nici o problema acum, pentru ca as fi putut sa imi fac alte relatii in care desigur nu as mai fi repetat fapta si totul ar fi mers bine.Dar ce ma fac, ca relatiile mele s-au incheiat din cauza personalitati mele virusate.Asta este un blocaj, pentru ca nu mai am cum sa imi fac alte relatii, daca eu am un comportament pe care altii nu il accepta.Asta ma distrus.Cearta cu fratele meu, in care el m-a inbrancit intr-un geam, si m-am taiat.Si prietenul meu care a inceput sa ma evite.Asta ma facut sa cred ca nu pot fi placut de altii, si odata cu asta.Am incetat sa mai iau atitudine de frica sa nu fie rau.Anul trecut prin ianuarie - februarie am lucrat pe taxi, si in doua luni de zile nu am luat atitudine, deloc, si e inposibil ca oameni sa fi fost perfecti, asa ca m-au f---t bine in cap, nu stiam de ce sunt nervos.Prin iulie am realizat si am inceput sa ma protejez un pic, si abea in decembrie am inteles ca trebuie sa fiu pregatit sa sar la bataie cand cineva necunoscut imi face ceva.Am scris experienta mea anterior, cea cand m-am decis sa raspund violent la orice atac, din partea unui necunoscut.M-am simtit matur ca un tip care, nu ii este frica sa sara la bataie.Cred ca aia a fost adevarata maturizare.Sincer ma-am simtit mai bine, m-am simtit matur in adevaratul sens.Un protector al dreptatii.

 

Ai multe complexe de inferioritate. Nici eu nu ma inteleg bine cu sora mea, si mai tipa la mine, iar eu o tratez cum merita, nici mai mult nici mai putin. Cu fratele meu ma inteleg mai bine, dar este doar o chestie de zodie biggrin2.gif

Nu iti mai fa atatea griji, astea nu sunt probleme reale. Tu trebuie sa fii sanatos si sa te pretuiesti, oamenii vin si pleaca, iar tu ramai cu tine.

Mai bine ca nu ai facut ceva sa regreti toata viata, ca ai niste relatii in coada de peste nu e asa o tragedie. Probabil undeva in capul tau le-ai clasificat deja, sau ar trebui sa o faci. In viitor este posibil sa mai intalnesti multi oameni care nu te plac, rezuma-te la banalitati si nu te implica prea mult. Nimeni nu e dator cuiva cu prietenie.

 

Iar fazele cu saritul la bataie nu stiu ce sa zic, ar trebui rezolvate fara agresiune. Agresivitatea naste agresivitate, mai bine sa fii activ cu mintea si poate asa rezolvi mai usor problemele de comunicare non-verbala.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ai multe complexe de inferioritate. Nici eu nu ma inteleg bine cu sora mea, si mai tipa la mine, iar eu o tratez cum merita, nici mai mult nici mai putin. Cu fratele meu ma inteleg mai bine, dar este doar o chestie de zodie biggrin2.gif

Nu iti mai fa atatea griji, astea nu sunt probleme reale. Tu trebuie sa fii sanatos si sa te pretuiesti, oamenii vin si pleaca, iar tu ramai cu tine.

Mai bine ca nu ai facut ceva sa regreti toata viata, ca ai niste relatii in coada de peste nu e asa o tragedie. Probabil undeva in capul tau le-ai clasificat deja, sau ar trebui sa o faci. In viitor este posibil sa mai intalnesti multi oameni care nu te plac, rezuma-te la banalitati si nu te implica prea mult. Nimeni nu e dator cuiva cu prietenie.

 

Iar fazele cu saritul la bataie nu stiu ce sa zic, ar trebui rezolvate fara agresiune. Agresivitatea naste agresivitate, mai bine sa fii activ cu mintea si poate asa rezolvi mai usor problemele de comunicare non-verbala.

As vrea sa iti dau un raspuns, dar iar m-a luat paranoia, cand am descifrat ce spun oameni astia pe aici.Si erea sa te musc, fara sa vreau.Nu poti sa ma trezesti cumva, cum ai facut ieri.

Editat de AlexCoiotul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×