Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Tipule, asculta asta, poate iti trece de frustrarea ta principala. Dupa ce asculti, pune-ti gandurile in ordine si fa ceea ce doresti tu.

 

http://www.youtube.com/watch?v=VzLzgQ7Thgs

 

P.S. NU TOATE FEMEILE SUNT PROSTITUATE, DECAT CELE CARE NU SUNT POTRIVITE PENTRU TINE (SA TE IUBEASCA PENTRU CUM ESTI SI CE ESTI) INSA PROFITA DE TIMPUL, ATENTIA SAU COMPANIA TA IN SITUATIA IN CARE TU ARATI UN INTERES CLAR ROMANTIC FATA DE ELE.

 

Am absolut zero incredere in tine ca iti vei reveni (am si eu un amic asemanator cu tine, orice ii zic o tine p-a lui, inghite tot felul de rahaturi din disperare, dup-aia se vaita ca o tarfa la ciclu). Increderea asta trebuie sa o ai tu si sa nu permiti sa ramai fara ea. Asta realizezi printr-o filosofie de viata care sa iti asigure pacea si calmul.

 

Daca te bati nu esti vazut ca un barbat, crede-ma. Eu pot bate cu usurinta un cocalar cu o pitipoanca langa el (deci rasa cea mai inferioara de homo sapiens), asta insa nu imi asigura respectul cocalarului sau dragostea pitipoancei, ci doar frica lor, iar emotional efectul e contrar - voi primi ura cocalarului si dispretul pitipoancei care isi va iubi cocalarul devenit victima si mai mult. Violenta este justificata doar pentru autoaparare.

 

In rest, ce sa zic, traieste si bucura-te de ce iti face placere din ce iti permiti si depinde doar de tine.

 

Te avertizez ca empatia ta este zero barat - tu nu ii intelegi pe ceilalti si de ce fac ei ce fac, d-aia privesti mai toate actiunile lor ca fiind agresiuni. Unele sunt, unele nu sunt. Glumele dintr-un colectiv de barbati cred ca le-ai percepe tot ca pe agresiuni.

 

Bineinteles ca meriti sa fii iubit - dar intai de catre tine(ai grija de corpul tau si de mintea ta - ai grija sa ai unde locui, ce manca, sa fii curat, sa ai haine curate si intregi, sa te odihnesti corespunzator si sa nu iti otravesti mintea cu himerele lumii create de corporatii - dorinte fanteziste, imposibile, pentru care ai da tot ceea ce detii... asta e societatea consumerista - ia doar ce iti trebuie din ce iti permiti, nu dori totul).

 

Rezultate instante nu vin in niciun domeniu pentru oamenii obisnuiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu in locul tau as renunta pe loc la visul ala cu femeia care sa te iubeasca, pana nu iti recapeti stima de sine.

 

 

ai unele sfaturi bune, asta e unul foarte prost. sa nu renunte deloc la 'visul cu femeia care sa-l iubeasca'. dar absolut deloc! poate intalneste exact femeia care-l poate ajuta sa-si recastige increderea de sine si sa se redescopere ca individ.

haine curate, mancare, odihna si mai stiu eu ce kilu' meu :doh: . taman se vaita ca abia are ce manca.

 

eu zic sa faca pe dreaq in patru, sa treaca si peste cadavre pana se aseaza' ceva mai bine si apoi sa isi vada de 'curatarea si vinderarea' sufletului. pana atunci sa faca TOT ce e posibil sa se ridice cumva financiar.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sigur exista vreo balta pe undeva sa se poata spala, un lighean de plastic e ieftin, niste bidoane de 5 litri tot ieftine, un sapun la fel, iar un ungher ascuns se poate gasi pana ce isi gaseste o camera. Odihna nu e pe bani. Mancarea in Anglia e mai ieftina decat in Romania. Chiria minima... poate gasi si cu 130-150 lire fara intretinere/luna o camaruta, dar trebuie sa caute multisor daca nu are acte. Venitul lui este de aproximativ 650 lire daca ramane la spalatoria aia. Imprietenirea cu ceva imigranti cu care sa stea in sharehouse nu este o idee rea, momentan, doar sa nu fie colegi de munca de-ai lui si, de preferinta, sa nu fie romani. Nu ar fi trebuit sa permita sa ajunga in situatia asta, daaar, acum trebuie sa o remedieze intai, inainte de a remedia alte probleme.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, e bine ca ai un plan biggrin2.gif

 

 

Dar acum ca am bani nu imi mai este frica ca nu o sa am ce manca pot chiar sa ma intorc in tara daca vreau, asa ca am reusit sa ii pun la punct suficient cat sa pot lucra.M-am iubit cand am reusit sa fac prima suta.Pt ca ma gandisem sa plec pt ca si seful are probleme psihice.Mi-a promis camera, dus, si mai multe si nu a respectat intelegerea.Ma gandisem sa plec dar mi-am dat seama ca asta e motivul pentru care am pierdut joburi in romania.Asa ca acum imi ignor un pic ceea ce simt pana fac ceva bani incredere in mine.Daca reusesc sa ma iubesc un pic o sa pot sa imi intaresc mecanismul de aparare, nu o sa mai permit nimanui nimic.In mintea mea este furie, dar cand am facut suta, si m-am iubit un pic mintea mea sa luminat.Daca o sa cred ca imi pot continua viata si ca pot incepe sa fac ce mi-am dorit voi scapa treptat de frustrari si odata cu frustrarile si furia.Principala frustrare este... o femeie care sa ma iubeasca si sa ma vada ca pe un barbat(adica sa ma bat cu oricine o incearca cu mine).Cand am lucrat pe taXi mi-am propus sa nu mai prmit nimanui nimic.In mintea mea imi imaginam ca ii f,.'u099t un cot in gura oricui o incearca cu mine. si intr-o sincura zi am reusit sa ma simt in siguranta mintea mea sa intarit, si apoi am vazut nu ma pot sa scriu

 

este oare mai usor sa gasesti locuri de munca in alta tara decat in Romania? din ce scrii incepi sa pretuiesti ce iti poate aduce un job chiar ne-perfect: bani de macare, un loc unde sa pui capul pe o perna, sa faci un dus, putere sa ignori lucruri mai dezagreabile, inclusiv mai putina frica si furie. Suna bine toate astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, e bine ca ai un plan biggrin2.gif

 

 

 

este oare mai usor sa gasesti locuri de munca in alta tara decat in Romania? din ce scrii incepi sa pretuiesti ce iti poate aduce un job chiar ne-perfect: bani de macare, un loc unde sa pui capul pe o perna, sa faci un dus, putere sa ignori lucruri mai dezagreabile, inclusiv mai putina frica si furie. Suna bine toate astea.

Nu cred ca este mai usor sa gasesti loc de munca aici, dar in starea in care am fost, lesinat si cu sufletul rupt in doua nu as fi reusit sa gasesc in romania un job cat de cat bun, care sa imi aduca un castig suficient pentru a realiza ce vreau eu, o afacere in romania.Daca as fi stat in romania si as fi lucrat munci de jos cum fac aici, nu as fi reusit sa scap din lumea oamenilor saraci.Dar aici castig 750pound pe luna si daca stau cinci luni aici pot veni in tara cu 15.000 lei pe care ii pot inmulti si inca mai pot visa.Nu ma multumesc deloc cu locul asta de munca stiu ca nu e pentru mine, dar ma simt un pic usurat ca am ce manca, ca o sa am unde dormi, si ca nu mai stau cu frica.Un alt avantaj care il am aici este ca sunt lasat in pace, si ma pot reface, ca sa pot face fata unui job mai bun precum delivery sau sofer, pentru ca deja nu ma mai simteam in stare, sa conduc, sau sa gasesc adrese.

Mersi, ca mi-ai adus aminte pt ca aveam de gand sa muncesc la spalatorie, vreo cinci luni si sa vin in tara cu bani, cum am spus mai sus, acuma mi-ai schimbat un pic viitorul, acum am de gand sa stau la spalatorie doar pana o sa ma simt in stare de alt job, si deja ma simt bine, am renuntat la mancatul din gunoaie, mi-a fost greu pt ca deja ma obisnuisem, am scapat si de blugi jegosi cu care muncisem toata saptamana la spalatorie.Acum sunt curat, am haine curate, barbierit, tuns, mancat , am chiar si bani de internet cafe.Cheers.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca este mai usor sa gasesti loc de munca aici, dar in starea in care am fost, lesinat si cu sufletul rupt in doua nu as fi reusit sa gasesc in romania un job cat de cat bun, care sa imi aduca un castig suficient pentru a realiza ce vreau eu, o afacere in romania.Daca as fi stat in romania si as fi lucrat munci de jos cum fac aici, nu as fi reusit sa scap din lumea oamenilor saraci.Dar aici castig 750pound pe luna si daca stau cinci luni aici pot veni in tara cu 15.000 lei pe care ii pot inmulti si inca mai pot visa.Nu ma multumesc deloc cu locul asta de munca stiu ca nu e pentru mine, dar ma simt un pic usurat ca am ce manca, ca o sa am unde dormi, si ca nu mai stau cu frica.Un alt avantaj care il am aici este ca sunt lasat in pace, si ma pot reface, ca sa pot face fata unui job mai bun precum delivery sau sofer, pentru ca deja nu ma mai simteam in stare, sa conduc, sau sa gasesc adrese.

Mersi, ca mi-ai adus aminte pt ca aveam de gand sa muncesc la spalatorie, vreo cinci luni si sa vin in tara cu bani, cum am spus mai sus, acuma mi-ai schimbat un pic viitorul, acum am de gand sa stau la spalatorie doar pana o sa ma simt in stare de alt job, si deja ma simt bine, am renuntat la mancatul din gunoaie, mi-a fost greu pt ca deja ma obisnuisem, am scapat si de blugi jegosi cu care muncisem toata saptamana la spalatorie.Acum sunt curat, am haine curate, barbierit, tuns, mancat , am chiar si bani de internet cafe.Cheers.

 

 

E o realizare si numai ca ai ajuns in Anglia prin forte proprii, este o dovada de vointa si ambitie. Ai urmarit un scop si acum incep sa se contureze cateva posibilitati, inca incerte dar realizabile. Nu te grabi cu intorsul in tara, unii nu ajung niciodata sa calce in Anglia, nici macar ca turist sau pelegrin. Stai cat timp te ajuta sa te pui pe picioare si sa iti dai seama ce vrei sa faci mai departe. Nu e nici o graba, ca or fi 5 luni sau 50, astea sunt doar cifre. Trebuie sa iti urmaresti interesul si sa traiesti cat mai bine, fizic si mai ales psihic. Poate dura putin sau mult, deocamdata ai timpul de partea ta, cat esti tanar si incepator. Unii schimba multe job-uri pana capata incredere si experienta in acest domeniu.

Cheers, sa ne mai tii la curent.

Editat de Athmy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt la al 8-lea si am inceput la 23 de ani biggrin2.gif

 

pentru cine nu stie, am inceput ca vanzatoare, asta dupa ce am terminat facultatea. am facut asta 3 luni, nu era chiar un domeniu usor. dar a fost cea mai fericita perioada din viata mea. dupa aceea am invatat sa pretuiesc viata mai mult.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost dat afara iar.Am avut 3 colegi unu negru, si doi polonezi unu de 60 de ani si fisu de 16 ani care a venit sa faca bani in vacanta de vara.Batrinul si cu negru aveau o relatie personala impreuna.Batranul il tot certa cand nu facea bine, sau ii spunea ce sa faca desi lucra de ceva timp acolo.Si eu am avut probleme cu amandoi pentru ca pretindeau ca ma invata dar defapt imi spuneau ce sa fac, negrul tot imi arata cand nu eream atent si scapam o mica zona neclatita sau ramanea murdar un pic, dar nu imi arata ca si cum as fi scapat un loc din neatentie si el doar sa ma anunte, ci ca si cum as fi facut ceva rau ceva in genul '' uite ce ai facut '' sau ca si cum '' uite inca nu stii sa speli''.Amandoi imi spuneau ce operatii sa fac asta dupa ce deja stiam ce trebuie sa fac.Amandoi dupa ce faceam, faceau dupa mine ca si cum eu nu as fi facut bine.Cand ma apucam de facut ceva, se intampla sa imi ia din mana si sa faca ei ca si cum eu nu as fi stiut.Dar nu a fost problema ca dupa doua zile deja cand incepeam sa fac ceva nu le mai le spuneam '' let me finish'' sau '' no finish yet'' sau dupa ce terminam ceva si ei vroiau sa faca dupa mine le spuneam '' is finish''.Batranul nu astepta dupa mine sa termin ce incepeam, nu ii placea sa stea la rand credea ca numai el are dreptul, reusisem sa il fac cat de cat dar aveam in plan sa pun mana pe el si sa il conving ca daca fac ceva si el nu are loc sa faca, sa astepte sa termin.Dar nu asta a fost problema. Problema a fost ca seful mi-a spus ca pot sa fac dus si el nu a vrut sa ma lase, si eu nu am asteptat sa ii spun lu seful asta pentru ca stiam ca chiar daca mi-a promis daca batrinul ii spune ca nu se poate, seful nu isi mai tinea promisiunea.Asa a facut si cand mi-a spus ca pot sa dorm acolo, si cand batrinul a vorbit cu el l-a convins ca nu e loc si nu sia mai tinut promisiunea.Problema pentru care am fost dat afara a fost ca am intrat la dus cand batranul care erea sef dupa sefu mi-a spus sa nu intruu chiar daca seful spusese ca pot.

 

Acum ma simt prost, am realizat ca, doua luni de zile cat am stat in Croydon nu am vorbit cu nimeni, eream doar eu, in astea doua luni, nu m-am ras, nu mi-am taiat unghiile, si am unblat cu haine care nu ereau deloc normale, rupte sau cu pete, nu am avut nici un plan, vroiam sa ma intorc in romania dar nu reuseam sa fac un plan.Acum mi-e frica sa nu ajung la fel sau mai rau, daca nu o sa pot sa ma pastrez curat sa arat ca un om normal o sa incep sa evit aglomeratia o sa stau retras o sa mananc din gunoaie si mai departe nu vreau sa ma gandesc. Acum merg la un centru care ajuta oameni strazi sa se reintegreze in societate, dar numai cu conditia sa vrei sa gasesti un loc de munca.Ofera mancare gratis, dus, au spalatorie, haine, psihiatru, consultanti pentru gasirea unui loc de munca. Dar acum mi-au restrictionat unele pentru ca nu am venit la programari.Au spus ca ei sprijina numai pe cei care vor sa lucreze.Servicicile lor le ofera pe bani celor care lucreaza si locuiesc pe strazi si gratis celor care inca nu lucreaza si sunt in cautare.Mai beneficiez doar de mancare(supa, senvisuri, prajituri, restu e pe bani) si dus.

 

Si acum sunt suparat pe mine ca nu mi-am pastrat locul de munca si nu mai vreau sa lucrez chiar daca probabil as putea.Ma gandesc sa ma sinucid, sau sa devin rau sa talharesc,sa fur.Nu stiu ce sa fac ca daca nu mai ma iubesc nu mai vreau sa fac nimic pentru mine, si nici pentru alcineva ca nu mai am pentru cine, nu mai am pe nimeni, sunt singur, de unde sa gasesc motivatie. Daca as avea in romania un loc unde sa stau m-as reface pt ca as repara electrocasnice si daca nu as mai depinde de cineva, i-as batea pe toti care imi sta in cale. Dupa ce nu am mai lucrat pe taxi prin februarie am icercat din nou sa fac ceva sa fac bani, am reusit sa ma organizez si sa invat sa repar masini de spalat si chiar am castigat bine.Am avut vreo 5-6 clienti si am castigat cam 6 - 700 lei.Am intalnit multi oameni care se vaitau ca si nu aveau incredere in mine.Unu chiar mi-a spus la telefon '' stai sa vad daca esti in stare''.Cand am auzit i-am inchis telefonul.Si cum am spus daca as avea un loc as incerca din nou sa repar, cred ca le-as pune si niste intrebari psihologice la telefon ceva gen '' credeti ca reparatorul isi merita bani'' sau '' credeti ca reparatorul stie ce face, aveti incredere ca va poate repara masina'' sau as intreba daca are incredere in reparatorii tineri.Daca ma intreaba cati ani am le spun 18 si daca nu au incredere in mine deja m-am prins.La toti care raspund cu nu, nu ii evit, chiar daca o sa pierd 8 din 10 clienti.Sau o sa incerc sa fac reclama numai in centru Buc, chiar daca multi sunt nu accepta decat serviceuri nu si PF. Prietenul meu care a fost victima mea, se ocupa tot de reparat ii merge bine, si-a refacut viata si-a luat masina, are prietena are bani, Stie cum sa jongleze cu oameni astia pe care eu incerc sa ii evit.Si stiu si secretul lui.El stie ca el apartine lui si ca tot ce face apartine tot lui si e foarte sigur de asta.Eu ma straduiesc sa imi apartin mie ca din cauza ca depindeam de alti, ma facea sa apartin si lor.Daca as avea un loc al meu jur ca i-as batea pe toti. Cand am lucrat pe taxi mi-am propus sa nu ii mai permit nimanui nimic, si intr-o zi am reusit si m-am schimbat complet.Aveam ratiune, aveam stima de sine, inca ma mai iubeam, imi aminteam cine am fost si ma simteam valoros.Asa ca chiar daca ma simteam slab in mintea mea imi imaginam ca ii trag un cot in gura oricui.Chiar un rom cu taxi incerca sa ma forteze sa ma dau mai in fata ca sa aiba loc sa se bage in spatele meu, dar nu aveam cum ca daca ma dadeam mai in fata calcam pe trecerea de pietoni.M-am dat jos din masina sa vad daca am loc sa ma dau mai in fata, si recunosc ca ma injurat, dar sa ma forteze sa o dau mai in fata nu a reusi.Stia si el stiam si eu ca daca incearca sa se apropie de mine reactionam violent.Si foarte important dupa ce m-am simtit sigur pe mine in timp ce asteptam clienti undeva pe nicolae balcescu am vazut o femeie care tocmai il imbratisa pe barbatul ei si m-am gandit '' acum poate sa ma iubeasca si pe mine o femeie ca pot sa o protejez'' adica pot sa am o relatie pt ca nu pot sa ma vad intr-o relatie cu o femeie daca nu reactionez cand cind cineva incearca sa imi faca ceva mie sau ei. Si imediat ce am gandit asta mintea mea a inceput sa se lumineze, am simtit ca mintea mea se umple cu ceva si dupa ce am deschis usa la masina si m-am uitat afara am simtit ca exist ca locuiesc in mintea mea, ca si cum m-as fi trezit, ma uitam in jur si nu imi venea sa cred ca in sfarsit exist lucrurile ereau reale,.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am gasit meseria care ti se potriveste: te faci scriitor :D

Imi amintesti de romanul "De veghe in lanul cu secara" de Salinger. Scrii in acelasi stil, si cam despre aceleasi lucruri, doar ca traiesti in alta societate si in alta epoca.

 

Nu stiu cum esti tu, dar eu pentru un confort cat de mic, as fi in stare sa tac si sa rabd pana la Judecata de Apoi. E adevarat ca nu m-a injurat nimeni sau sa ma trateze cu mistouri, dar simt ca nu sunt placuta de toti si atunci ii las in pace, imi vad de treaba. Dar daca nu ai nici o perspectiva, este greu sa rabzi pentru ceva iluzoriu. Totul este in minte.


Ofera mancare gratis, dus, au spalatorie, haine, psihiatru, consultanti pentru gasirea unui loc de munca. Dar acum mi-au restrictionat unele pentru ca nu am venit la programari.Au spus ca ei sprijina numai pe cei care vor sa lucreze.Servicicile lor le ofera pe bani celor care lucreaza si locuiesc pe strazi si gratis celor care inca nu lucreaza si sunt in cautare.Mai beneficiez doar de mancare(supa, senvisuri, prajituri, restu e pe bani) si dus.

 

 

Du-te la programari, chiar daca nu rezolvi nimic imediat, n-ai idee ce mult inseamna numai sa incerci. Pur si simplu iti mentine mintea ocupata, activa, ziua trece si ai facut ceva util, iar maine tot asa.. Viata unui om nu se masoara in reusite, ci in incercari, du-te acolo fiindca nu ai ce sa pierzi. Gandeste-te daca ai ceva mai bun si mai folositor de facut, iar daca raspunsul tau sincer este nu, du-te la programari si consultanta fie ca iti place sau nu. Uneori obligatiile sunt singurele care ne mentin pe o linie de plutire. Pana poti face ce iti place, trebuie sa incepi cu nevoile de baza: de siguranta si confort. Unii doar pe astea le stiu, deci tu poate esti mai norocos. Dar nu poti sa sari peste ele fara sa iti faci rau. Invata-te sa rabzi pentru un pic de confort, si nu mai te vaicari ca un copil mic si teribilist pe care nimeni nu il ia in serios. Fara un pic de confort pe care sa te bazezi, este greu sa fii luat in serios de tine in primul rand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×