Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Terapia prin ras

Postări Recomandate

 

Un sfat de la Umberto Eco pentru cei rigizi, din "Pendulul lui Foucault": "Scoate-ti dopul din fund si dezlipeste bucatica de rahat pe care o ai lipita sub nas. Da, bucatica aia care te face sa te strambi la orice." :rot:

Editat de Nemo!
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si de ce nu ii aplici sfatul, de ce te strambi pe aici?

Nu o sa inteleg niciodata atitudinea asta de virgina, cu manuta la frunte, usor livida, care vine sa tipe cat de nemultumita este de prestatia semenilor si mvai, dar cum dezavueaza ea alte manifestari decat cele care-s din punctul ei de vedere social acceptate.

Acum, ca tot esti psiholog, cum ti s-ar parea o persoana care vrea sa "repare" umanitatea pe un FORUM?

Scriu forum cu majuscule, ca poate intelegi ca suntem intr-un "spatiu" in care nu interactionam in adevaratul sens al cuvantului, asta nu este socializare(sper ca esti constient de treaba asta)

Iesi prietene pe strada si adu-i pe oamenii fara chip pe drumul cel bun, mergi prietene in Uganda si fa o scrisoare deschisa catre autoritatile "serpiliene" "crocodiliene" care lasa copiii sa moara de foame, de sete, de boli invinse de prin secolul 18 in Europa.

Be a man, do the right thing...

 

Limita umanitati auzi....bai, ia sa nu mai decapitati pe forum, ia sa fiti cuminti!

Da' nu se poate asa ceva, a juns chiar si duduiul acesta zen, sa fie scarbit de comportamentele astea barbare si scarboase de pe aici...tz tz tz.

Editat de Pharrell24
  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intotdeauna cand te-am citit am avut senzatia ca esti constipat.

Charles Bukowski spunea in romanul "Femei" (ah, citeste-l, sa intelegi ce e femeia) de un tip care nu putea sa defecheze. Si a stras atat rahat in el pana ce a crapat.

E pericoloso sporghersi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum prefa-te ca ai outer body experience, logheaza-te pe forum si citeste-ti postarea de mai sus, vezi daca ti se face scarba si de stilul in care postezi cand iti zice cineva argumentat ca debitezi cretinisme.

Nu te mai aprinde, fii zen, psihologu' sensibil al lu' peste prajit, fin cunoscator al caracterelor si al comportamentelor.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Esti exemplificarea perfecta pentru oamenii fara chip de care vorbeam.

Vorbe pline de rautate, de venin.

Material didactic pentru a intelege toti bine ce e de fapt "suflarea inghetata din iad" care intuneca tot ce atinge. Tot ceea ce este umanitate.

 

Acum du-te si citeste "Craiasa zapezii" de Andersen.

 

Cand vei ajunge la pasajul in care diavolul duce o oglinda ce deformeaza frumosul si binele in ceruri, ca sa isi bata joc de ingeri, si o scapa si se face farame, si cioburi demonice intra in ochii si in inimile oamenilor, incat ei vad totul printr-o perspectiva deformata:

 

intreaba-te:

 

cand a intrat ciobul in inima ta, si cum se poate scoate el de acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti exemplificarea perfecta pentru oamenii fara chip de care vorbeam.

Vorbe pline de rautate, de venin.

Material didactic pentru a intelege toti bine ce e de fapt "suflarea inghetata din iad" care intuneca tot ce atinge. Tot ceea ce este umanitate.

cand a intrat ciobul in inima ta, si cum se poate scoate el de acolo.

Ma frapeaza ceva. Piedestalul pe care te-ai pus si de pe care dai verdicte. Daca ai fi atat de superior pe cat vrei sa pari, ai REZONA cu partea buna, calda, pozitiva, curata din fiecare om. Se spune ca lumea e oglinda ta. Esti in interior ceea ce vezi din exterior.

 

Nu stiu despre ce oameni fara chip vorbeai. Ce stiu este ca fiecare om are in el ceva bun, ceva cald, ceva curat, ceva inocent. Indiferent in ce proportie sau cat de bine sunt ascunse, ele exista. Asta ar trebui sa vezi tu la oameni, ca superioritatea ta sa fie una reala, nu una inchipuita.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desigur ca eu sunt ala plin de venin, cu cioburi in inima and so on, pen' ca am raspuns la o postare de a ta, lapte si miere cum ar veni, in care tu descalificai o parte din useri, pe motiv ca nu-s asa cum ai vrea tu sa fie...asa de sus, cu o importanta maxima, cu experienta in spate, veneai tu si te intrebai retoric "asta e limita umanitatii?" ca un poet sensibil, atins de rautatile din jur.

Eu nu suport prostii de exemplu, dar daca o sa vreau sa ma plang si sa "repar" defectul asta, o sa merg sa ii caut, sa le spun live, nu o sa ma plang pe un forum, in speranta ca am audienta si imi e aplaudat demersul scriitoricesc.

Si daca un forum o sa ajunga sa ma scarbeasca, nu o sa il mai accesez, da' nu o sa pozez in damsel in distress, trambitand sila care ma incearca atunci cand accesez o arie...tu chiar vomiti?Sa nu fie de la ficat zic...

 

Te rog frumos, nu-mi mai recomanda carti, e vizibil faptul ca citesc numa' prospectul de pe detergent...si asta numai la ocazii speciale, cand si meditez, desigur.

Editat de Pharrell24
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mbun, acestea fiind zise, sa se rada mult zic, este benefic, taie si din greata pe alocuri.

Succes domnu' initiator si sa va fereasca doamne doamne de oamenii fara chip, care invenineaza mintea si intuneca gandurile.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La gadilat as sta cu orele, ador sa fiu gadilat peste tot.

:)

Dar sa-ti tragi si un chip peste. Oamenii fara chip sperie bebelusul din mine de sare tot laptele din el.

..sunt mai mult ca sigura ca ai sa-mi pictezi tu unul dupa necesitatile tale :roll:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×